Blocarea totală a rafinăriilor: stații deja uscate

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Blocarea totală a rafinăriilor: stații deja uscate




de Christophe » 22/02/10, 20:10

„Dar nu, nu există niciun risc de penurie” ... potrivit gâturilor roșii care ne servesc ca guvern ...

Combustibil: 132 stații Elf și Total deja uscate

Luni, 132 de stații de benzină Elf și Total din 2.000 rămân fără combustibil: asta a anunțat managementul Total la mijlocul după-amiezii. Grupul susține că va lua toate măsurile pentru „a limita riscul de penurie”. Ministerul Ecologiei și Energiei, el a spus că „stațiile în cauză ar trebui furnizate în cea mai mare parte în ziua” de luni.

Cu toate acestea, spectrul acestei penurii de benzină și motorină devine mai palpabil, mai ales că cele șase rafinării * ale grupului produc 54% din consumul metropolitan. Și marți seară, cea mai mare rafinărie a grupului din Franța, situată la Gonfreville (Seine-Maritime), va fi închisă complet. Potrivit UFIP, citat de radioul RTL, ar exista doar șapte zile de stoc de combustibil în Franța și șoferii, de teama unei mișcări grele, se vor grăbi spre pompe pentru a-și umple rezervoarele.

Mobilizarea, care a început miercuri în cinci dintre cele șase rafinării * ale Total, s-a înrăutățit după ce CGT a întrerupt negocierile cu conducerea duminică seara. Întâlnirea dintre reprezentanții sindicatului și conducerea a început la ora 14 la sediul grupului din La Défense. În centrul discuțiilor și al conflictului, rafinăria de la Dunkirk (Nord) a amenințat cu închiderea, care are 370 de angajați, și de la 400 la 450 în rândul subcontractanților, dar și mai general, viitorul rafinării în acest grup petrolier.


suită: http://www.leparisien.fr/economie/carbu ... 824175.php

Ce face Total, știind că există o lipsă istorică a capacității de rafinare a motorinei în Franța, este sincer de neînțeles ... Total va importa GO românesc, este ideea lor? : Evil: : Evil:

Cu tărie că acest blocaj durează!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 22/02/10, 20:46

Stațiile belgiene, elvețiene, germane, spaniole, andorrane, monegasque, italiene își vor freca mâinile și își vor umple buzunarele, pe de altă parte, altele nu au terminat de deranjat ...... R

https://www.econologie.info/share/partag ... YfaIKe.pps

scuze niciun alt format!

Editați de Christophe: dacă aici este versiunea .pdf, instalați OpenOffice http://fr.openoffice.org/ există un convertor nativ

https://www.econologie.info/share/partag ... DM7GFQ.pdf
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 23/02/10, 13:53

Total: rămân între „șapte și zece zile” de combustibil
Social luni 22 februarie 2010

Au rămas „între 7 și 10 zile” de stocuri de combustibil disponibile, a declarat luni Jean-Louis Schilansky, președintele Uniunii franceze a industriilor petroliere (Ufip), în a șasea zi de grevă în rafinăriile Total. Ufip a indicat săptămâna trecută că stocurile au reprezentat „10 până la 20 de zile” de consum. „Stocurile au scăzut puțin mai mult decât era de așteptat”, a spus Schilansky.

„De ieri (duminică, nota editorului) au existat achiziții de precauție” din partea șoferilor care se tem de foamea combustibilului, a explicat președintele Ufip, care a cerut din nou să realimenteze numai „când are nevoie de ea. "

"Este o situație tensionată, dar nu suntem într-o criză imediată", a adăugat el. Angajații celor șase rafinării Total sunt în grevă pentru a protesta împotriva opririi rafinării în Dunkerque și, mai general, împotriva retragerii treptate a grupului petrolier de la rafinare în Franța.


http://www.ouest-france.fr/ofdernmin_-T ... filDMA.Htm

Total: 249 de stații de service din cel puțin un produs marți dimineață


Trăiască confitul tâmpitelor! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 23/02/10, 14:49

rafinării
apoi porturile corsicane
mai târziu aviația sncf
cgt a acționat întotdeauna cu politica celui mai rău
deci, când nu va mai rămâne nimic, nu va mai exista cgt ....

aceleași probleme în altă parte au și alte modalități de soluționare
deci de ce să fii surprins că șefii se rup în altă parte. ei au dreptate
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 23/02/10, 15:43

Este clar, au trecut ani în care nu mai apără muncitorii, ci îi împing în jos, iar acest lucru preocupă mai mult politica decât socială.
Dar hei, aceasta este doar părerea mea personală.
0 x
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 23/02/10, 17:46

Bună, scuză-mă să-mi pun cei doi cenți
dar cred că te înșeli, nu cgt este cel care face
grevă, dar numărul total de angajați care doresc să-și păstreze munca trec printr-un sindicat pentru a face grevă, deoarece în Franța este obligatoriu dacă nu ilegal (dacă nu greșesc)
statul și poporul au nevoie, de asemenea, de sindicate pentru a preveni orice
știind că în Franța sunt foarte puțini oameni care sunt sindicalizați
Să nu uităm, de asemenea, că în Franța nici nu are mulți muncitori, ci mulți salariați, șomeri, meseriași etc .....

ceea ce este pentru mine mult mai prost și arată clar incompetența tuturor este politicos vorbăreț este că pe de o parte facem grenele de ecologie și pe de altă parte statul cere în totalitate să-și păstreze rafinăria în Franța

în ce lume tristă trăim (supraviețuiește)

LV13R
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 23/02/10, 18:22

statul și poporul au nevoie și de sindicate pentru a preveni orice conflict degenerat.

nu trebuie să fi cunoscut 68 în domeniu .........
0 x
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 23/02/10, 19:19

Ei bine, nu, am văzut lumina zilei în 67, așa că, evident, este doar
Ei bine, asta spun că nu este pe punctul de a începe din nou 68
: Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 23/02/10, 20:00

Pfff s-a terminat deja: http://www.challenges.fr/actualites/ent ... erque.html

Este adevărat că am devenit moi din 1968 : Cheesy:
0 x
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 23/02/10, 20:23

da da dar suntem moi pentru ca suntem viței (meu meu)
bien : Cheesy:
(Am spus vitel pentru că carnea de vită nu funcționa)
: Mrgreen:
LV13R
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 318