Ceva nebunesc cu IBERDROLA și EDF!

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Ceva nebunesc cu IBERDROLA și EDF!




de phil59 » 04/10/22, 15:33

Aici, în urmă cu câteva zile, întrucât IBERDROLA nu mai poate furniza la „cota semnată”, pe 18 octombrie, IBERDROLA încetează să-mi aprovizioneze suc.

La sfârșitul lunii septembrie, mă abonez la EDF, în tempo, și cer trecerea de la 6 la 12 kVA, în „tempo”, și mi se spune că trebuie să treacă un tehnician. Mai puțin de 60 de euro pe intervenție.

Astăzi, IBERDROLA a reziliat pdl-ul, nu mai pot să mă abonez fără tăiere.... Tăiat pe 18 la ora 10:22, pentru a putea relua pe 23 la ora 59!

Extraordinar, nu? IBERDROLA sau EDF nu pot sau vor sa faca nimic!!!!!
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de sicetaitsimple » 04/10/22, 16:22

-Cine ți-a spus, sau mai degrabă a scris, că vei fi tăiat fizic?
- Daca schimbarea abonamentului necesita de fapt interventie umana (nu ai Linky?), tot nu speri ca la tine va veni un tip de la Enedis pe 18 la 10:23?
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de phil59 » 04/10/22, 16:55

Interventie pentru schimbarea intreruptorului de la 30A la 60A, doar ca am link-ul.

Dar IBERDROLA, a trimis o reziliere de la clienții săi către ENEDIS, în cazul meu, pe 18.

Deci EDF nu poate interveni, așa că tăiat la ora 23:59, și reluat apăsând butonul + de pe linky, de la ora 8, să aibă cel puțin 6 kVA înainte de trecerea tehnologiei...

Nu putem face o tăietură la 23:59 de la IBERDROLA și în jurul orei 00:01 spre EDF....
IBERDROLA nu vrea să facă nimic și nici EDF...

„Mai rău” acolo, sunt în proces de reasamblare a cazanului pe gaz pentru iarnă, fără timp înainte de joi să mă mai ocup de asta

Am spus chiar că tatăl meu era pe ventilator, ce-i drept, noaptea, dar nu-i pasă....

Când sistemul informatic nu a planificat, iar oamenii nu vor să-și scoată degetele din fund...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de sicetaitsimple » 04/10/22, 17:12

Bine, spune-ne.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de phil59 » 04/10/22, 21:25

claimpurged.jpg
reclamationpurgé.jpg (38.76 Kio) Consultat 3046 dată


Nimic de făcut, de mișcare, nimic de văzut.

Primul MEU pas, după ce am rea telefonat IBERDROLA și EDF va fi, fără îndoială, un prim recomandat ....

Și cereți o sumă astronomică pentru, nu știu încă ce anume.... În orice caz, pagubă, și impediment pentru a putea schimba cu seninătate operatorul la IBERDROLA.

Povestea că se mișcă. Sau să-mi scrie numele cu litere de foc la furnizori! : Lol:
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de sicetaitsimple » 04/10/22, 22:05

Și nu puteai să-i ceri EDF să te ia ca client pe 17/10, în loc de 18/10?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de GuyGadeboisTheBack » 04/10/22, 22:14

philxNUMX a scris:Când sistemul informatic nu a planificat, iar oamenii nu vor să-și scoată degetele din fund...

Uneori e chiar mai prost decât nu-mi pasă, cei care ar putea face ceva pentru tine nu o fac pentru că nu știu să folosească software-ul care poate rezolva problema. Văzută la Educația Națională, actrița directorul, softul, „lucrurea” care îți permite să faci și să modifici programele profesorilor. Așa că când vine vorba de sincronizarea a două stabilimente, bună seara Clara! :(
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de phil59 » 04/10/22, 22:47

sicetaitsimple a scris:Și nu puteai să-i ceri EDF să te ia ca client pe 17/10, în loc de 18/10?


Daca era asa de simplu....as fi facut, dar faptul ca pe 18 imi este reziliat PDL-ul interzice orice modificare, inainte de....

Nici măcar nu vorbim de creșterea de la 6 la 12 kVA....

Ei bine, joi în timpul zilei, pot suna din nou....

Iar mediatorul energetic intervine abia la 2 luni de la reclamatii....

Așa că, o să pun o bicicletă în pivniță, și o să pedalez! la o rată de 250 Wh de producție, pentru un pedalier bun (chiar și unul foarte bun) mai bine nu mă odihnesc!!!
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de phil59 » 04/10/22, 22:47

GuyGadeboisLeRetour a scris:
philxNUMX a scris:Când sistemul informatic nu a planificat, iar oamenii nu vor să-și scoată degetele din fund...

Uneori e chiar mai prost decât nu-mi pasă, cei care ar putea face ceva pentru tine nu o fac pentru că nu știu să folosească software-ul care poate rezolva problema. Văzută la Educația Națională, actrița directorul, softul, „lucrurea” care îți permite să faci și să modifici programele profesorilor. Așa că când vine vorba de sincronizarea a două stabilimente, bună seara Clara! :(


M-am gandit si la asta!
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de phil59 » 07/10/22, 19:31

Nu am contactat încă EDF, ci mediatorul energetic.

La ei, (m-au sunat), nicio taietura, si da, pot cere daune.... imi da un picior frumos! : Lol: : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 389