Vă rugăm să citiți „Realizați combustibilul”.

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13

Vă rugăm să citiți „Realizați combustibilul”.




de nonoLeRobot » 21/08/06, 16:02

Găsesc gratuit de Jean Marc Jancovici excelent!

Pentru cei care l-au citit (pentru alții, citiți fișierul : Mrgreen: ) Aș vrea să știu ce părere au despre asta, erorile care ar exista etc.

Îl găsesc optimist în cele din urmă (pentru o dată o carte despre energie nu este complet deprimantă) rămânând în același timp realist și, mai presus de toate, fiind inteligent.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 21/08/06, 16:19

Știu că Rulian a citit-o ... Nu ... nu este bine pentru moral ... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 21/08/06, 16:22

Nu, moralul meu a crescut puțin, există speranță, ți-l împrumut dacă vrei :-) dar citește-l !!! : Evil:
0 x
AVEVA
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 67
Înregistrare: 15/12/05, 17:53
Locul de amplasare: Yvelines (Franța)

deplin




de AVEVA » 21/08/06, 16:56

Răspuns la nono (extras din manichiură ...)

Cine nu face nimic nu face prostii, se spune zicala. Am „realimentat” și, prin urmare, am scris și niște prostii! Iată erorile care ar trebui corectate (numerele paginilor se referă la ediția originală broșată, nu la următoarea ediție broșată). Această greșeală nu privește, desigur, „lipsurile” pe care o putem regreta să le găsim în această lucrare, deoarece finitudinea lumii se aplică și numărului de idei pe care este posibil să le expunem într-o carte de 200 pagini.


***

Pagina 50: mortalitatea pe Pământ este de ordinul a 150.000 de decese zilnice (puțin mai puțin de 1% din populația lumii moare în fiecare an) și nu de 50.000 (sursa INED). Aceasta reprezintă puțin peste 6.000 de decese pe oră și, ca rezultat, Katrina reprezintă doar 10 minute de mortalitate suplimentară (nu 30 de minute), iar tsunami-ul din 2005 o zi mare de decese suplimentare (nu 4 zile). .
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 21/08/06, 18:12

Am citit-o.

Hmmm, nu suntem neapărat pesimisti după ce l-am citit.
Ceea ce mi-a lipsit despre carte este că planează peste soluțiile alternative care sunt denumite gadgeturi tehnologice. Sau trebuie să-l citesc din nou ??
0 x
AVEVA
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 67
Înregistrare: 15/12/05, 17:53
Locul de amplasare: Yvelines (Franța)

Deplin




de AVEVA » 21/08/06, 18:41

Soluțiile alternative sunt bine înțelese în cartea „Viața după petrol” de Jean-Luc Wingert Ed.
Ați observat că „le Plein” va apărea în broșură, prețul cărții va fi, fără îndoială, mai mic de 18 €!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 21/08/06, 19:19

freddeau a scris:Hmmm, nu suntem neapărat pesimisti după ce l-am citit.
Ceea ce mi-a lipsit despre carte este că planează peste soluțiile alternative care sunt denumite gadgeturi tehnologice. Sau trebuie să-l citesc din nou ??


Ceea ce este bine (bine am găsit) este că este în cele din urmă destul de optimist și dă speranță, dorința de a se lansa în proiecte etc. consideră că scopul cărții este de a arăta că acestea vor fi utile numai dacă avem voința de a consuma mai puțin și el dezvoltă cum să avem această voință și nu cum să o facem odată ce o avem (Econologia este foarte bine să avem soluții odată ce ai voința).

Deoarece este vechea problemă, chiar dacă am avea o mașină care consumă de 2 ori mai puțin, am conduce mai mult de 2 ori mai mult (efect cunoscut sub numele efect de revenire )
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 21/08/06, 21:11

Da, cartea este bună, iar soluția „impozitează și mai mult tot combustibilii fosili este soluția”, mi se pare greu de crezut.

Faceți-l să treacă în fața holului camioanelor, autostrăzilor, producătorilor și așa mai departe și cel mai bun.

Cu excepția cazului în care începeți acum pentru 2007, există o anumită forță de convingere.

Am auzit la știri că Segolene pronunță eliberarea de petrol, este o idee bună.

În ceea ce privește cartea „Viața după petrol”, o găsesc mai bună pentru că are cifre cel puțin precise de opus pentru a discredita ceea ce domnul Jancovici numește „gadgeturi tehnologice”.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 21/08/06, 21:44

Nu l-am cunoscut, așa că poate pare interesant. Dar soluțiile propuse nu par foarte diferite:
drept de sechestru Este o relocare a piețelor. Produceți în apropierea locurilor de consum. Și este cât mai repede posibil, „impozitarea petrolului” spune autorul: 30% pentru a finanța revoluția către sobrietate. Prin urmare, este o conștientizare reală ... Dar astăzi toate sistemele politice și economice continuă să trăiască ca și cum aurul negru ar fi inepuizabil.
0 x
bioman14
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 51
Înregistrare: 26/11/05, 01:24




de bioman14 » 22/08/06, 00:36

Christophe a scris:Știu că Rulian a citit-o ... Nu ... nu este bine pentru moral ... : Cheesy:


există o mulțime de întorsături umoristice, chiar dacă fundalul este trist să plângem despre asta, dar asta știam deja.

cel mai interesant, în opinia mea, este că disecă indicatorii economici ai „(pseudo) bunăstării” noastre, de tip PIB, pentru a arăta că sunt total distorsionați de absența luării în considerare a risipirii patrimoniului nostru teren comun care constituie resursele naturale limitate ale mediului nostru unic.
este o formulare departe de discursul ecolo-soixanthuitard, al genului greenpeace, care ar putea ajunge la un public mai larg mai sensibil la analizele matematice decât la florile mici.

dar nici nu va afecta pe toată lumea .... soția mea o consideră foarte tehnică și, prin urmare, ermetică. dar în acel moment eram în conflict cu acest subiect, cred că l-am subliniat ....
toată dificultatea este acolo: nu te ține.

a+
0 x
dacă spun ceva stupid, spune-mi, dar amabil și politicos.

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Ahmed, Remundo, sicetaitsimple și oaspeții 323