Explozie într-un depozit de combustibil

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13

Explozie într-un depozit de combustibil




de nonoLeRobot » 11/12/05, 20:05

În această dimineață la 6 dimineața, ușile mele se trântesc, nu înțeleg nimic (a doua zi după o mare petrecere ;-))

La 8 dimineața mama mă sună să văd dacă totul merge bine (nici eu nu înțeleg nimic ;-)).

Dar un depozit mare de combustibil care să explodeze la 17 km de casa mea. În această dimineață, la 8 dimineața, nu am văzut nimic (Trebuie spus că a fost multă ceață (cu ochii incluși)), dar în această seară, la 4:30, vedem un panou de fum foarte larg și nu pare să se calmeze jos, se așteaptă chiar și la alte explozii (vezi știrile cu fotografiile mele).
Dernière édition alin nonoLeRobot 11 / 12 / 05, 20: 29, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 11/12/05, 20:18

Vă mulțumim din nou pentru fotografiile exclusive NoNo :)

Voi avea 2 comentarii de făcut despre aceste știri:

1) Dacă teza atacului este „oficial” respinsă. Ne putem pune următoarea întrebare: care ar fi consecințele pentru lumea occidentală a atacurilor masive repetate asupra, de exemplu, a marilor porturi din Arabia Saudită?

Nimeni nu o știe, dar o certitudine care ar fi un dezastru pentru economia țărilor bogate. Oricum, vom vedea mâine dacă acest dezastru se joacă pe prețul țițeiului ... Poate că influența internațională va fi zero, dar cu siguranță nu costurile combustibilului în zona dezastrului (Nono ai putea încerca să vezi creșterea costurilor?)

2) Pun pariu că în câteva zile mass-media va striga pentru dezastru ecologic. Cu siguranță există un dezastru .... dar este mai rău decât dacă acești combustibili ar fi ars „normal” în mașinile sau cazanele noastre? În cele din urmă, nu apare un dezastru ecologic în fiecare zi, cu toată "discreția" ? Da ... petrolul nu distruge viața doar atunci când este pe plaje ...

Îmi amintește foarte simplu de incendiul de la puțul de petrol de după Războiul Golfului din 1991, echivalentul a 60 de milioane de barili de petrol ars în 6 luni ... Toate asociațiile și mass-media au deplâns atunci dezastrul ecologic ...

Acum, aceste 60 de milioane de barili corespund în prezent (și probabil și în 1991-92) cu consumul zilnic actual de petrol al umanității ... Celor cărora pămânii de fum negru rezultat din combustia incompletă le sperie planeta ... ar trebui să știți că toate particulele ajung întotdeauna să cadă mai mult sau mai puțin rapid (în funcție de mărimea lor) în timp ce CO2, rezultat dintr-o combustie bună, se află în atmosferă timp de cel puțin 120 de ani ...
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 12/12/05, 00:15

Pentru a avea prețuri zilnice ale petrolului, întrebați pur și simplu bursa:

http://www.boursorama.com/indices/matieres_premieres.phtml

ou

Brent: http://bourse.lesechos.fr/ide/details.phtml?id=mbrlo1e
WTI: http://bourse.lesechos.fr/ide/details.phtml?id=mwtny1e

Se pare că Brent London și WTI (New York) au cunoscut astăzi o creștere bruscă de ordinul a 1 USD. Dar, în general, este înapoi pe curba obișnuită la închidere.

Nu împiedică faptul că cantitățile de petrol afectate de accident nu au fost enorme în comparație cu volumele zilnice mondiale. În ciuda acestui fapt, piețele au reacționat rapid cu o creștere a prețurilor. Acest lucru tinde din nou să demonstreze că piața petrolului este extrem de strânsă. Și motivele acestei tensiuni se găsesc mai mult pe partea de vârf a petrolului ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 12/12/05, 00:21

Uh Rulian, bursele fiind închise la sfârșit de săptămână, nu există listă ... ultima listare a fost vineri ... sau cam așa nu pot să citesc.

Nu știu de unde ai luat vârful ăla de $ 1? (fără bursă în niciun caz, nici ecouri: Actualizare curs: 09/12/05 - 22:14 - grafic: 11/12 23:17).

Dacă nu pentru observația privind cantitățile ... în termeni absoluți, aveți dreptate. Dar aici cotațiile bursiere sunt astăzi destul de departe de regula pieței cererii și ofertei și un eveniment ca acesta (cu temerile pe care le poate provoca) poate influența foarte bine într-un mod mult mai semnificativ decât legea ofertei și cerere (sper că am fost limpede ... ca apa de stâncă : Twisted: )
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 12/12/05, 10:12

Știați: există doar 1200 de cisterne în lume care transportă petrol și în prezent niciunul nu este gratuit!
Costă câteva milioane de dolari pentru transportul unui petrolier kowet în SUA, iar armatorii nu au câștigat niciodată atât de mult cât au câștigat de acum (duminică inclusă!)
Înțelegem mai bine că un simplu uragan sau o explozie a unui depozit de benzină sunt suficiente pentru a crește prețurile mondiale.
Da, „piață strânsă” este chiar un termen slab!
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 12/12/05, 10:31

econologie a scris:Uh Rulian, bursele fiind închise la sfârșit de săptămână, nu există listă ... ultima listare a fost vineri ... sau cam așa nu pot să citesc.

Nu știu de unde ai luat vârful ăla de $ 1? (fără bursă în niciun caz, nici ecouri: Actualizare curs: 09/12/05 - 22:14 - grafic: 11/12 23:17).


Ei bine, nu mă gândisem la asta și nu mă gândeam să verific datele, crezând că graficul era al zilei ...
Totuși, am observat un vârf de 1 USD pe graficul pe care l-am văzut ieri pe WTI. Poate că a fost vineri ... În acest caz nu voi explica acest vârf.

Greșeala mea.

Dar asta nu schimbă nimic în ceea ce privește tensiunea pieței. Termenul este chiar cam slab. Și nici măcar nu vă povestesc despre evenimentele viitoare de la începutul anului 2006, care vor adăuga un strat dracului. Pentru informații foarte bogate despre prețurile la energie și știrile peakoil, consultați aici:

http://www.energybulletin.net/
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 12/12/05, 10:40

Uh, care sunt evenimentele de la începutul anului 2006?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 12/12/05, 11:10

ce evenimente ?? un razboi in Iran?
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 12/12/05, 11:21

Uh, care sunt evenimentele de la începutul anului 2006?


Ei bine, Iranul, al doilea cel mai mare producător din lume, tocmai și-a confirmat intenția de a face fără bursele de valori occidentale pentru a-și vinde petrolul.

Guvernul intenționează să-și creeze propria piață în Teheran și să folosească euro ca monedă și nu mai este dolarul !! Toate acestea pentru primul sau al doilea trimestru 2006 (zvonurile sunt despre martie)

Este o bombă potențială, deoarece SUA vor trebui să plătească taxe de schimb pentru a putea cumpăra în euro pe această piață. În prezent, restul lumii plătește taxe de schimb pentru a putea cumpăra petrol în dolari. În plus, este o încălcare deschisă a hegemoniei dolarului verde pe piețele energetice și este posibil ca multe țări să încerce să profite de acesta.

Dacă acest lucru poate părea la prima vedere profitabil pentru non-americani, trebuie să vedem riscul de a torpila o economie americană deja slăbită. În acest caz, întreaga lume ar cădea cu ea. Ca să nu mai vorbim de valurile provocate la bursele din întreaga lume.

Și atunci nu cred că Deubeuliou intenționează să o lase să plece. Dacă adăugăm la aceasta escaladarea declarațiilor anti-israeliene de către Iran și lipsa de voință evidentă a acesteia în legătură cu puterea nucleară civilă, cred că avem toate ingredientele pentru o extindere serioasă a conflictelor armate din Orientul Mijlociu. Și nu vor fi țări mici ...

Deci, dacă Iranul nu renunță la planul său și nu devine prieten cu Israelul (ahem), chiar nu văd ce ar putea împiedica piața petrolului / gazului să fie extrem de gâdilătoare anul viitor.

Agățați-vă de centurile de siguranță, s-ar putea să vă scuture puțin ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 12/12/05, 12:02

Vom muri de acest ulei :strigăt:

Dar dacă este nevoie de un eveniment major pentru a vedea apariția unor noi energii, în special a energiilor libere, singurele din ochii mei care marchează speranța.
cucerirea spațiului și-a văzut mântuirea odată cu al doilea război, sper că nu va ajunge la asta.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 143