Jean-Marc Jancovici este un c ...?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de izentrop » 22/05/16, 20:35

Era în 2013. De atunci, evoluția RES a fost foarte mare. Care este poziția lui astăzi?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Christophe » 22/05/16, 20:37

El a avut întotdeauna, de când îl cunosc, fie în 2002, fie în 2003, aceeași poziție, mă îndoiesc că s-a schimbat în 3 ani ...

Oricum, revoluția industrială a energiilor regenerabile nu se întâmplă în Franța ...
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de moinsdewatt » 23/05/16, 21:01

Christophe a scris:
yves35 a scris:Nu am găsit eticheta „citat”


Am corectat mesajul tău :)

Acestea sunt ghilimelele din dreapta unui mesaj postat sau a patra pictogramă a primei linii din fereastra de editare ... pentru a afla ce pictogramă face ceea ce este suficient pentru a trece peste ea și există un text mic. ..


OK, am avut aceeași problemă, nu am putut găsi această pictogramă. Nu vorbește foarte mult, de obicei este un balon comic.
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de moinsdewatt » 23/05/16, 21:02

Christophe a scris:El a avut întotdeauna, de când îl cunosc, fie în 2002, fie în 2003, aceeași poziție, mă îndoiesc că s-a schimbat în 3 ani ...

Oricum, revoluția industrială a energiilor regenerabile nu se întâmplă în Franța ...


În maree turbinele au un anumit plumb. Dar nu sunt sigur că durează .......
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Raymon » 24/05/16, 09:28

Fără îndoială că această marionetă este o poveste a unui lobby AREVA. Da, desigur, regenerabilul poate înlocui nuke-ul și restul, deoarece este deja mai ieftin. Se pare că nu a anticipat scăderea prețurilor, dar nu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Christophe » 24/05/16, 11:31

a scris:În maree turbinele au un anumit plumb. Dar nu sunt sigur că durează .......


Da, există câteva companii franceze care inovează bine în acest domeniu ... Anglia mi se pare și mie (și din motive întemeiate: nu este Germania care va fi foarte interesată de turbinele de maree ...)

Prin urmare, cu siguranță, există un anumit avans în cercetare și brevete, dar câte MWh produc în prezent în Franța anual de turbine de mare Mi se pare că suntem în stadiul de demonstranți industriali ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Christophe » 24/05/16, 15:01

Jancovici are complici: energii regenerabile-/ a-regenerabile-energiile dezinformare-sunt-the-faliment-de-FED-t14745.html

Dezinformarea probabil orchestrată de acționari sau ingineri EDF ... poate de sindicate, dar cred că mai puțin ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Christophe » 24/05/16, 15:04

Hei nu suntem singuri, un videoclip despre impostura lui Jancovici

De ce Jancovici, inginerul cu voce nazală este altceva decât un verde


https://www.youtube.com/watch?v=YyBlxTRCXoM
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de sen-no-sen » 24/05/16, 15:36

Și moale mai departe Janco! : Mrgreen:
Critica este bună, dar tratarea „oamenilor proști” este altceva ... :se încrunta:
JM Jancovici oferă analize excelente, el este, de asemenea, unul dintre puținii ingineri cu greutate grea (politică pe care o aud) care vorbește deschis despre declinul economic, doar pentru că nu este con.
În ceea ce privește problema nucleară, el precizează clar în fals, raționamentul său nu ține ... fisiunea nucleară, chiar și în scenariile cele mai pro-nuke nu este viabilă în ceea ce privește reducerea emisiilor de GES.
Toate acestea sunt, probabil, legate de „originile sale politehnice” :?:
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Ahmed » 24/05/16, 15:38

Sunt fericit să observ că se face un mic pas înapoi în comparație cu un fel de idolatrie jancovicistă ...

În videoclip, am remarcat că este bine explicat că „inginerii sunt oameni periculoși” (deoarece au o vedere trunchiată a realității) ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228