Energia nucleară în oraș, energia viitorului, Boris Pregel, 1961

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Energia nucleară în oraș, energia viitorului, Boris Pregel, 1961




de Maximus Leo » 06/04/11, 12:02

Nu știu dacă a fost dat acest link (anunțați-mă). Acesta este un interviu video cu Boris Pregel. Pentru acest „dealer de uraniu” (conform Wikipedia!) Orașul viitorului, pentru a fi locuibil, va trebui construit în jurul unei centrale nucleare:

http://societe.fluctuat.net/blog/48145- ... -ina-.html

Într-o pagină specială a știrilor de televiziune din noiembrie 1961, fizicianul atomic Boris Pregel a recomandat construirea unor orașe noi în jurul reactoarelor atomice, prezentate ca soluție la toate problemele societăților moderne: „Vom spune în viitor că secolul XX este secolul nuclear ".

În timp ce o tragedie se produce în Fukushima, lobby-ul nuclear ne îndeamnă să păstrăm încrederea în această energie curată și ieftină, singura capabilă să răspundă nevoilor noastre ca spălători occidentali. Un discurs care ne amintește de cel organizat de comunitatea științifică în anii 1960, înainte de diferite incidente și mai ales de dezastrul de la Cernobîl, a venit să ne amintească de pericolele legate de această tehnologie.

Orașe construite în jurul unui reactor atomic ...

În acest document disponibil pe site-ul INA, Boris Pregel, președintele consiliului de administrație al Academiei de Științe din New York, a lăudat astfel meritele energiei nucleare civile, cu un argument care este retrospectiv rece în spate:

"Orașele în care trăim în prezent nu mai sunt locuibile (...), orașele noastre mari devin monștri. Acum nu mai este nevoie, odată cu apariția erei atomice, de aceste centre, deoarece aceste centre centre au fost create în jurul gurilor râurilor, de-a lungul râurilor sau la intersecția rutelor terestre sau a porturilor sau a minelor (...) Un oraș care ar construi în jurul unui reactor atomic nu mai are nevoie de asta. "

Iar fizicianul atomist descrie avantajele acestor orașe ale viitorului: "În jurul acestui reactor, putem pune muncitori care pot lucra și trăi acolo împreună cu familiile lor. Viața va deveni posibilă în aceste aglomerări, pentru că vom putea faceți-le mari și posibile de trăit. Orașele așa cum sunt astăzi, care sunt tipuri de cancer în corpul națiunii, trebuie descentralizate într-un fel sau altul și acesta este cel mai bun mod . "
Pericolele legate de energia nucleară civilă erau deja cunoscute la acea vreme, pe care prezentatorul nu a omis să le observe. Argument respins de omul de știință:

„Într-adevăr, nu există niciun motiv să ne îndoim, siguranța bateriilor atomice este de așa natură încât nu există pericol (...) această teamă care se reflectă în articolele din ziare și chiar în declarațiile unii oameni de știință, acest lucru s-a întâmplat de fiecare dată când am inventat ceva nou. " Și Pregel și-a amintit că existau deja temeri la sfârșitul secolului al XIX-lea că motorul cu ardere internă va duce la „exterminarea unor populații întregi”.

De asemenea, Pregel se asigură că problema deșeurilor, recunoscută de el, va fi rezolvată rapid datorită reciclării în domenii precum producția de energie și sterilizarea alimentelor sau a drogurilor.

Un program întreg ...


ML

ps: divizat de când https://www.econologie.com/forums/nucleaire- ... 10628.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 06/04/11, 12:07

Dernière édition alin Christophe 06 / 04 / 11, 12: 16, editate 1 ori.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 06/04/11, 12:12

Mi-a plăcut întrebarea pusă la începutul interviului:

„Domnule Pregel, credeți că industria atomică aplicată va interveni în curând într-un mod constant în viața noastră de zi cu zi?”

Răspunsul lui Pregel: "Da, cred și sunt sigur că va influența toate domeniile vieții noastre ..."

Fără îndoială despre asta! : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 06/04/11, 12:23

Da și îmi place:

"Nu există un pericol real de instalare a energiei nucleare în centrele urbane?"
"Într-adevăr, nu este nevoie să ne îndoim ..."

Prea bine! : Mrgreen:

În plus, în cele ce urmează, el se contrazice în mai puțin de 30 de ani:
a) nici un pericol, foarte sigur
b) pot fi îngropate astfel încât să nu se piardă materiale

Interesant pasajul de pe ecrane luminoase cu lumină „rece” ... 50 de ani mai târziu, unde suntem? Pentru că nu am unul acasă ... decât dacă era mini fluorescent compact înainte de vremea sa?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 06/04/11, 12:46

Ah a fost momentul în care ne-am gândit că nucleul va fi viitorul!
De altfel, vorbeau despre zboruri de linii aeriene cu energie nucleară!
Cu toate acestea, când priviți cu atenție, este clar că, în ciuda pericolelor dovedite ale acestei tehnologii, trăim în prezent în „epoca de aur a energiei nucleare” ...
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 06/04/11, 12:49

sen-no-sen a scris:De altfel, vorbeau despre zboruri de linii aeriene cu energie nucleară!


Ei bine, au făcut: -Transport electric / electric de-a-plan-și-nuclear-t2548.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 06/04/11, 13:12

În caz de accident, dubla catastrofă !!!
Care a fost compania? Atomic Airlines ??? : Lol:
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 08/04/11, 20:14

Nu, dar ar fi putut fi Gaddafi Airlines ...

Fără să râd, a fost un proto al Forțelor Aeriene din SUA cred că ...

Veți observa că, de fapt, a fost un avion hibrid: elice electrice (nucleare) și reactoare convenționale ...

Nu știu cum a fost gestionat (simultan sau secvențial?), Dar ar fi frumos să găsim informațiile ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 20/05/11, 23:49

Videoclip frumos

Câteva cuvinte bine lansate către un public ignorant și asta este treaba!
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 21/05/11, 00:02

Capt_Maloche a scris:Câteva cuvinte bine lansate către un public ignorant și asta este treaba!


Vorbești despre campania sarko din 2007? : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 132