Captarea și stocarea CO2 raportul IPCC

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Captarea și stocarea CO2 raportul IPCC




de Christophe » 08/08/06, 16:55

Iată un document interesant din IPCC de sinteză privind „îngroparea” CO2 industrial.

Sumar rapid: https://www.econologie.com/stockage-et-p ... -3126.html

Document complet: https://www.econologie.com/comment-stock ... -3922.html

Pentru a avea legătură cu proiectul Castor: https://www.econologie.com/projet-castor ... -2730.html

Deci nu există lipsuri de soluții ... pur și simplu ne putem întreba ce vor obliga producătorii să aplice aceste tehnologii?
Dernière édition alin Christophe 22 / 09 / 08, 12: 21, editate 2 ori.
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 08/08/06, 18:14

Zumzet,

Aș spune o voință politică, evenimentele climatice câștigă enorm.

un cost semnificativ pe tonă de CO2 (Kyoto), oamenii sunt primii care reduc impozitele care îi deranjează prin orice mijloace

împuternicirea factorilor de decizie / conducătorilor (ceea ce nu este neapărat utopic).

Pentru aceasta, am citit un interviu în „Spiegel” al unui fost executiv Shell în prezent responsabil de Repower, un producător german de turbine eoliene, care se bazează pe acest proces pentru a ajunge și vede dezvoltarea acestei tehnologii în următoarele zeci de ani, el adaugă că atomul este o tehnologie care va permite tranziția.

Văd pe hărți că posibilitățile de depozitare în China sunt foarte mici în comparație cu cărbunele pe care îl folosesc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 08/08/06, 22:18

Sunt complet de acord cu acest domn, doar o tranziție de la aplicațiile „fixe” la energia nucleară pentru a păstra uleiul pentru aplicații mobile și chimie.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 08/08/06, 23:25

Aplicațiile puternice ale mașinii z pentru centralele electrice de fuziune care nu poluează și că lăsăm natura să stocheze co2 în instalații. Datorită energiei electrice, de ce să nu dăm și o mână de ajutor naturii prin transformarea co2 în carbon și oxigen?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 09/08/06, 11:02

freddau a scris:Pentru aceasta, am citit un interviu în „Spiegel” al unui fost executiv Shell în prezent responsabil de Repower, un producător german de turbine eoliene, care se bazează pe acest proces pentru a ajunge și vede dezvoltarea acestei tehnologii în următoarele zeci de ani, el adaugă că atomul este o tehnologie care va permite tranziția.


O recalificare plăcută (este bine pentru moral?) Dar cred că există un singur lucru care interesează o astfel de persoană: banii ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 09/08/06, 11:03

Cuicui a scris:Aplicațiile puternice ale mașinii z pentru centralele electrice de fuziune nepoluante ...


Arf mai crezi tare ca fierul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 09/08/06, 14:24

Credințe, nu este atât de mult lucrul meu, ci merge, vine și există câte sunt pe planetă.
Ceea ce mă interesează sunt faptele. Dacă rezultatele mașinii z nu sunt confirmate, risc doar ridiculul și a trecut mult timp de când a ucis ploaia, altfel specia umană ar fi dispărut.
Dar dacă este o realitate și, pentru moment, faptele par să o confirme, miza este atât de formidabilă, încât nu mă voi ierta pentru că am ratat-o.
Pe site-ul dvs., Logan ne-a dat informațiile, vă mulțumesc tuturor.
Pentru nou-veniți,
http://french.epochtimes.com/news/6-7-17/4604.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 09/08/06, 14:36

Cuicui a scris:Pe site-ul dvs., Logan ne-a dat informațiile, vă mulțumesc tuturor.
Pentru nou-veniți,
http://french.epochtimes.com/news/6-7-17/4604.html


În sfârșit un articol sintetic ... unul nou în perspectivă? 8)

Păcat că sursele sunt întotdeauna aceleași: Petit și Sandia ... Repet că părerea unui fizician CEA ar fi binevenită ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 09/08/06, 18:33

Christophe a spus:
Prin urmare, repet că opinia unui fizician CEA ar fi binevenită.


Dacă este un fervent susținător al Iter, riscă să fie de rea-credință în ceea ce privește mașina z.
Dernière édition alin Cuicui 09 / 08 / 06, 18: 35, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 09/08/06, 18:35

Cuicui a scris:Dacă este un fervent susținător al Iter, riscă să fie de rea-credință în ceea ce privește mașina z.


Parcela nu-i pare rău peste tot ...
Bine, atunci părerea unui fizician nuclear care mi s-ar potrivi și mie ... chiar și un student și-ar dori!
0 x

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 288