Întrebări despre luncă de floare.

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de Did67 » 29/04/20, 14:07

A priori, o knautie a câmpurilor.

O altă plantă naturală din lunca noastră.
0 x
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de taam » 29/04/20, 15:19

Să spun că am avut acest lucru în fața ochilor de ani de zile și că am văzut doar o peluză plictisitoare de cosit.
Îți mulțumesc, cred că m-ai făcut să văd puterea lenei :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de Did67 » 29/04/20, 17:10

Wouaaahhh ... E drăguț.

Schimbarea paradigmei realizate !!!

Cred că în curând veți avea nevoie de o carte bună pentru a recunoaște plantele - „flora” este plictisitoare; Când am întreruperi, sau pe care nu le știu, îl folosesc pe cel bazat pe imagini, cu o descriere destul de precisă: „Delachaux Guide to Plants by Color” de Thomas Schauer și Claus Caspari.

https://booknode.com/guide_delachaux_de ... tes_096917
0 x
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de taam » 29/04/20, 18:13

Uneori este suficient un clic ...
Mulțumim pentru referință. Păcat pentru nume la început, observarea este deja bună pentru mine.

În această după-amiază, în timpul plimbării mele obișnuite pe câmpuri la 1 km, am comparat cu pajiști „reale”. Florile nu mi se par atât de multe, surprinzător pentru mine, trifoiul urcase mult mai sus pentru a înflori în „suprafață”.
Într-un colț plin de maci, nu am putut rezista să iau o plantă pentru a încerca să o pun înapoi la soare în fața ferestrei mele, în cel mai rău caz toate semințele (?) Vor cădea la pământ :?
jointes pièces
poppy.JPG
coquelicot.JPG (82.63 KB) Vizualizat de 4187 de ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de Did67 » 29/04/20, 18:36

Trifoiul violet este un trifoi erect. Este cel cultivat de fermieri ...

Trifoiul alb (de asemenea foarte mirositor!) Ocupă locul când iarba este călcată în picioare. Se târâie. Cu cât o călcați mai mult, cu atât se răspândește mai mult. Dar este dominat rapid, așa că se așează în pasajele întotdeauna călcate, peluzele cosite regulat. Se mai numește trifoi înfiorător (Trifolium repens).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de Did67 » 29/04/20, 18:41

taam a scris:
În această după-amiază, în timpul plimbării mele obișnuite pe câmpuri la 1 km, am comparat cu pajiști „adevărate”. Florile nu mi se par atât de multe,



Repetați aceeași rundă la fiecare 15 zile și veți vedea că acestea vor deveni foarte vizibile, vor fi fructate (făcute din fructe pline de semințe, fără farmec, păstăi, capsule cenușii ...). Dar altele noi vor înflori.

Acum, în pajiștile agricole, fermierii fac toate pentru a favoriza ierburile, care fac vârfuri nespectative. Totuși asta !!!! Este suficient să te culci, să te uiți la asta împotriva luminii, a soarelui apus și este foarte frumos. Nebuni grăbiți nu văd niciodată asta!

Este nevoie de pajiști sărace, puțin cosite, pășunate sau cosit, astfel încât „florile” să domine ...
0 x
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de taam » 29/04/20, 18:44

Mi se pare că era trifoi violet, nu prea diferit de cel din poza de pe pagina anterioară, cu excepția faptului că era mult mai mare. (acestea sunt pajiști pentru a face fân, cred, lângă câmpurile de grâu - în pajiști există viață, în grâu de 40 cm, o tăcere în cimitir)

ps: de fapt, am văzut 2 tipuri de pajiști: una plină de flori, cealaltă aproape fără flori, dar cu o iarbă foarte groasă, înaltă și similară peste tot.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de Did67 » 29/04/20, 22:21

Una este o „pajiște naturală” (o zonă care se cosit doar în fiecare an), cealaltă probabil o „pajiște temporară”, adică un câmp cultivat cu un amestec de plante concepute pentru optimizați furajele pentru animale.

Uneori avem „pajiști naturale” foarte dense în ierburi (ierburi) și sărace în „flori” deoarece au fost fertilizate masiv (nămol) și tundute de cel puțin 3 ori pe an, sau chiar mai mult (deseori pentru însilozare). În acest sistem, „florile” nu mai au locul lor ...
0 x
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de taam » 02/05/20, 12:52

Știrile zilei: am vorbit despre „maci” cu o rudă care se află în EHPAD.
"Macii? I-am tras în grădina mea ..." mi-a spus el.
:)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de Did67 » 02/05/20, 13:05

Confirm că a fost o „buruiană” foarte „enervantă” în câmpurile de grâu, care, chiar înainte de a pleca, a fost acoperită cu roșu ... Deoarece era ciulinul (cirse des champs), care, în mai mult, înțepat la recoltare și tuns.

Macii au fost aproape eradicați de erbicide ...
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 129