Întrebări despre luncă de floare.

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Întrebări despre luncă de floare.




de 1360 » 13/03/19, 20:39

Salut tuturor,

Vreau să-mi petrec o parte din livadă în lunca cu flori. Această pajiște cu flori va avea o suprafață de aproximativ 300 m2, există și un mic iaz pe două niveluri pe care îl voi reabilita.

Prin urmare, am întrebat un brand „agricol” elvețian și am ales un amestec al cărui compoziție este următoarea:

Captură de ecran_20190313-195158_Drive.jpg


Prima mea întrebare este: Ce părere aveți despre acest amestec? Ați adăuga ceva la el, cum ar fi maștile, de exemplu?

Precizez că obiectivul meu este de a (re) aduce insecte, libelule și altele ...

Site-ul producătorului oferă o mulțime de informații https://www.ufasamen.ch/fr/ansaat/ansaa ... ginal-ch-g inclusiv greutatea semințelor pe m2, dar cum să semeni regulat? În zbor? Cu un semănătoare (dar care dintre ele)?

Disponibil pentru toate celelalte informații și vă mulțumesc anticipat pentru răspunsurile dvs.

Didier.
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de 1360 » 13/03/19, 20:58

Încep „necazurile”: tocmai am găsit un alt mix, de la același producător.

Captură de ecran_20190313-205409_Drive.jpg


Mai bine sau mai rău decât precedentul ??
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de 1360 » 29/03/19, 04:22

Incerc putin UP;)
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de phil53 » 29/03/19, 07:54

Puțină sau deloc experiență a membrilor pe această temă, fără îndoială.
Decât să vă servim în locuri comune sau anerii, preferăm să tăcem.
Ne vei face să ne bucurăm de ai tăi.
Personal leneș, aș face doar pete de 1m2, lăsând natura să disemineze plantele care se adaptează cel mai bine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de Did67 » 29/03/19, 10:14

Repede, câteva lucruri:

1) Ar trebui, de fapt, să știți cerințele tuturor acestor plante !!!!

2) O pajiște naturală însămânțată va „degenera” oricum - cu excepția cazului în care le re-semănați des ...

Dintre toate plantele pe care le semeni, unele nu vor fi bine și vor regresa sau vor dispărea.

Se vor adăuga și alte plante, „buruieni”, venite pe calea aerului, animale etc ... pe care nu le-ai fi semănat!

Astfel, va evolua pentru a crea un echilibru adaptat propriului colț: sol, climă, expunere. Și adaptat modului în care gestionați.

3) A priori, aceste amestecuri sunt foarte bogate (multe specii) și aveți un „aluat” pentru a merge într-o frumoasă pajiște natural flori.

4) În această privință, nu vă faceți griji prea mult: „lunca mea naturală” a început de la o peluză, pe care o „deriv” spre o luncă înflorită an de an, printr-o tehnică simplă: tunderea foarte târzie (sfârșitul lunii august / începutul lunii septembrie). Majoritatea „florilor” au înflorit apoi, dar au produs în principal semințe. Husa este prea rigidă și prea mare pentru ca mașina de tuns iarba să o înghită, eu folosesc rotofilul cu un disc metalic „iarbă înaltă specială”. Zguduită de aceasta, semințele majorității „florilor” cad pe pământ. Prin urmare, se vor dezvolta. Fânul se duce apoi la grădina de legume.

Treptat, plantele adaptate domină în mod natural. Ierburile sunt puțin dominate. Se dezvoltă „florile” (floarea de porumb, șarpanta etc.).

Insectele sunt permanente. Fiecare găsește ceea ce caută.

Yarrow, de exemplu, are o inflorescență (un grup de flori minuscule) ale cărei flori mici sunt o binecuvântare pentru furajeri foarte mici (2 mm), cum ar fi anumite viespi parazitoide, chiar cele care își vor depune ouăle pe afide. , larvele vor intra în aceste ouă și le vor devora din interior! Dar grădinarii neliniștiți, mereu în „încă mai trebuie să fac asta ...” nu au timp să-i vadă !!! Pentru asta, trebuie să instalați un șezlong și să aveți puțin timp!

5) Apropo: față de dispariția sau regresia multor browsere, asta este de făcut d'abord !!! Convertiți „peluzele” noastre de sărăcie dureroasă, mai ales dacă le tundem regulat (atunci este un deșert biologic!), În „pajiști cu flori”. Toată lumea se grăbește să instaleze hoteluri cu insecte, stupi etc ... Ne luptăm împotriva foametei în Bangladesh instalând locuințe cu preț redus ????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de Did67 » 29/03/19, 10:18

Prezentare rapidă: a doua pare să includă unele specii de zone mai umede (Laiche ...). Poate este proiectat pentru asta ???

Ambele sunt foarte bogate și par potrivite.

Poate vă puteți oferi caracteristicile dvs.: sol, altitudine, climă și s-ar putea să vă sfătuiască ????
0 x
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de taam » 29/03/20, 11:28

bonjour,
Feedback subiect ...
În sezonul trecut, gazonul meu a fost foarte puțin cosit și, desigur, niciodată udat; rezultat: mai puțin atractiv, dar în condiții mult mai bune.

Imi doresc foarte mult sa incerc pajiza cu flori, multumesc pentru sfaturi.
0 x
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de taam » 26/04/20, 10:17

Așa că am aruncat câteva semințe de flori în „pajiște”, vă rog să faceți să plouă.
: Mrgreen:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de Did67 » 27/04/20, 22:51

În mod ideal, te arunci după o cosire târzie.

O „pajiște cu înflorire naturală” este rezultatul unei derive naturale către plante înflorite, care vă permite să înfloriți și să produceți semințe coapte. Cosit atât de târziu.

Cu cât tundeți mai regulat înainte de înflorire, cu atât „plantele cu flori” sunt decapitate înainte de înflorire. Regresează. Și cu cât „ierburile” profită de ocazie pentru a ocupa totul, deoarece acestea sunt „mai înalte” - o tulpină principală dă mai multe tulpini secundare. Este o adaptare la pășunat. Doar câteva flori foarte timpurii supraviețuiesc pentru că sunt în fața ierburilor: bulbose (narcise) și, mai presus de toate, păpădie, câteva margarete.

Așadar, tunsul târziu, astfel încât să semințe. Scuturarea cosirii aruncă semințele pe loc.

Dacă vrei să te îmbogățești semănând semințe de flori de pajiște culese în altă parte, atunci acesta este momentul ...

Vor ierna afară și se vor dezvolta în anul următor. Așa cum au făcut întotdeauna!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Întrebări despre lunca înflorită.




de Did67 » 27/04/20, 22:52

taam a scris:Așa că am aruncat câteva semințe de flori în „pajiște”, vă rog să faceți să plouă.
: Mrgreen:


Șansele sunt deja dominate de ierburi în creștere. Și că le lipsește lumina!
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 128