SOS FICUS

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 19/05/14, 13:04

Vă mulțumim pentru abordarea detaliată!

Deja tăiasem ramuri de până la 1cm diametru și din păcate aici e uscat...vreau să continui dar mi-e teamă să ajung repede la oală!!

:|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/05/14, 13:43

Dacă „uscat din uscat”, atunci mă tem că este într-adevăr „mort din mort”!!!

Puteți păstra lemnul ca suport pentru o plantă cățărătoare!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/14, 16:40

Haide, nu este menit să fie o glumă. Doar pentru a „arăta” că nu vorbesc rahat! Aveam aparatul meu digital in mana, pentru a alimenta firul de gradinarit fara lucrare, marea mea nebunie a momentului! Am profitat de ocazie pentru a face aceste fotografii.

Fotografia unui Ficus Benjamina (o subspecie cu frunze foarte mici, adesea la vânzare la un dealer suedez de mobilă, ușor de „bonsai”). Era un arbore de ficus în sufrageria mea, de aproximativ 1,5 m înălțime, când dorința de „bonsai” m-a apucat. 3 bucăți de foarfece de tăiere înalte de aproximativ 15/20 cm. Au rămas 3 „mognoni” de trunchiuri fără frunză ... Putem vedea doar trunchiul, nu tăieturile, în spatele frunzelor.

Iată-l astăzi (după o altă dimensiune sau două):

Imagine

„Crengile” pe care tocmai le tăiasem, le-am tăiat în „bucăți mici de lemn” pe care le-am luat butași.

Iată câteva dintre ele astăzi:

Imagine

Imagine

Imagine

Pe acest detaliu, chiar dacă este puțin neclar, încă se vede clar cicatricea de la foarfecele de tundere (așa numim fals-bonsai):

Imagine

Așa că insist: aceste ultime fotografii au fost toate „bucăți de lemn”, fără rădăcini, fără frunze, tăiate cu foarfece, puse în pământ după un tratament cu hormon de înrădăcinare și... stai și vezi !

Deci nu pot să înțeleg când cineva îmi spune că un ficus este dificil. E ca și cum cineva mi-ar spune că ploaia este uscată...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/14, 16:58

Mărturie finală pe acest subiect.

Acum 2 zile, unul dintre colegii mei de serviciu, căruia îi dădusem un butaș de ficus bine înrădăcinat și care creștea bine, a venit să mă vadă să-mi spună că nu merge bine. Tocmai o udase cu o zi înainte. Nici un rezultat. Frunze în berb.

Îl duc în seră - ficusul și colegul și pe o masă de lucru îl descarcăm: rădăcină era uscată din uscat. O cărămidă. Apa tocmai se ocolise, curgea pe marginea vasului și gata! Ficusul era pe moarte de sete!

Am profitat de ocazie pentru a schimba solul cu un amestec de pamant de ghiveci + pamant natural. Înmuiere - 30 de minute în apă pentru a sparge efectul „gore-tex” (tensiunea superficială pe care o dezvoltă pământul uscat și care împiedică pătrunderea apei) și înmuiați bine solul.

I-am returnat-o a doua zi, în formă excelentă.

Amintește-ți doar o lecție: nu faci grădină pe internet; De îndată ce o plantă este ciudată, este necesar să o dezghițiți și urmăriți ce se întâmplă în subteran. Aici se hrănește planta (în elemente și apă). Frunzele sunt doar niște colectoare solare săraci... Nu poți grădina corect fără să-ți murdărești mâinile, aplicând rețete găsite pe internet...

Pot exista practic 3 tipuri de probleme:

- prea multă apă și rădăcini putrede: tăiați-le pe cele putrede, reduceți apa la strict minim (am salvat un măslin căruia i-a lăsat doar o rădăcină foarte mică prin tăierea foarte foarte severă a rădăcinilor putrede și, de asemenea, a ramurilor pentru a reduce cererea; a plecat din nou)

- efect de „bulț uscat” și apa care se învârte: înmuiat

- paraziți subterani: curățați solul, spălați cu multă apă, eventual o injecție de insecticid, pământ nou pentru ghivece, puțină apă (rădăcinile sunt rănite), eventual tăiați tulpinile și frunzele pentru a reduce necesarul de apă
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 24/05/14, 17:29

...prin tăierea foarte, foarte, severă a rădăcinilor putrezite și, de asemenea, a ramurilor pentru a reduce cererea;

Foarte corect, această noțiune de echilibru este esențială.
Am transplantat adesea cu succes plante lemnoase bine stabilite, prin tunderea tulpinii la câțiva centimetri înălțime*, pentru a preveni „pomparea” părții aeriene pe o porțiune subterană mutilată și deci complet incapabilă de a răspunde acestei solicitări.
Într-adevăr, câteva noțiuni superficiale culese de pe internet nu înlocuiesc cunoștințele aprofundate despre biologia plantelor.

Ce mai faci Georgette?

*Din motive practice, ar trebui să tăiați numai după ruperea!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/14, 18:36

De aceea l-am pus.

Soția mea este întotdeauna surprinsă când merg într-o excursie de „salvare” și începe prin a mutila sălbatic planta! „Ești sigur că va trece peste asta?” „Nu, dar fără asta, ea va muri, asta e sigur…”.

Chiar acum mă lupt cu o plantă caudex [o Adenia glauca]! Acolo, da, este foarte sensibil la apă!

Am facut o greseala. După cumpărare, trebuie să fi fost sub stres hidric. L-am transpotat, care a rănit rădăcinile. Și pe măsură ce s-a ofilit, am adăugat o doză de apă...

Ar fi trebuit să-l rescriu mai întâi. Apoi transportați-l.

Nu văd o reacție pozitivă. Wow...

2 zile mai tarziu desfac: inceputul putregaiului radacinilor. Eu curat. Se pune intr-un amestec extrem de drenant, fara udare...

Soția mea nu a crezut când i-am spus: „o să vezi, o să treacă”. Am desfacut din nou 8 zile mai tarziu: vad doua radacini foarte proaspete.

Peremptoriu, i-am spus soției mele: „s-a salvat!” "Ești sigur???"... Da...

De două zile ridică aceste frunze, apare un nou lăstar...

Dar trebuie să fi trecut 4 săptămâni de când nu avea frunze agățate!

De fapt, nu trebuie să ai o boală cardiacă.

Îți urmezi „instinctul”, nu te uiți în subteran, udai și ea ar fi moartă!

[aceste plante caudex sunt foarte foarte sensibile - sunt plante din regiuni aride]
0 x
laure06
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 13/05/14, 19:13

GEORGETTE S-A ÎNAPOI




de laure06 » 02/06/14, 22:21

Salut !!!

Vin să vă dau vesti despre Georgette!

La sfatul tău bun, am decis să repotez Georgette.

Și STUPOR!!!! prin scoaterea ghiveciului... nu mai era pământ.. de fapt erau doar rădăcini împletite cu o rămășiță de pământ.. și atunci totul a devenit evident..
Am înțeles mai bine de ce apa a intrat direct în cană, de ce nu am putut să bag puțin pământ cu mâna în ghiveciul ei... și mai ales de ce acționează... și-a pierdut toate frunzele (cele galbene desigur) .ca l-am udat prea mult)...

Pur și simplu îi era foame!! saracul ...

Imagine

Asa ca l-am repotat intr-o oala mai mare.. L-am pus pe cel vechi langa tine ca sa vezi in ce era inainte...

Și o minune (sau nu :p vor spune unii și pe bună dreptate) fără să mint, în timp ce cu o zi înainte culegeam în fiecare zi vreo douăzeci de frunze de la pământ, poate două zile mai târziu nu mai erau frunze pe pământ... și mai presus de toate, ce vad cand ma intorc din weekend....?


Imagine

mini trage !!!

Pe scurt, ai fi inteles, revine la viata.. ma bucur tare mult ca am salvat-o.. pana la urma destul de usor ^^


Georgette îți mulțumește.
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 03/06/14, 00:32

Într-adevăr, când vedem dimensiunea oalelor și dimensiunea ficusului înțelegem mai bine!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/06/14, 08:55

După cum spui, pentru mine a fost „evident”! Una dintre cele mai plictisitoare plante.

Și, prin urmare, amintiți-vă lecția: în cazul unei „probleme”, care este vizibilă la suprafață, începeți întotdeauna să vă scufundați mâinile în sol, aici se hrănește planta (cu apă, cu nutrienți). Aici se întâmplă. Partea aeriană este doar „consecința”...

Acum puteți începe cu îndrăzneală: cu un foarfece, tăiați o ramură de mărimea unui creion [duhoarea lungă și inestetică care merge spre fereastră, în stânga fotografiei dvs.); tăiați unghiular, curat, rănind cât mai puțin posibil [având un instrument care taie ca un aparat de ras - de exemplu un nou tăietor] imediat după o frunză în jos; scoateți toate frunzele cu excepția ultimelor 3 și puneți în pământ ... Nu prea uscat. Nu prea umed. Și când veți vedea frunze noi crescând, veți vedea că a prins rădăcini și că aveți o a doua plantă pentru ghiveciul vostru mic!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 03/06/14, 09:35

Locuieste Georgette! Si felicitari pentru Laura06!Imagine
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 117