Anti-afide: buburuzele sunt prietenii noștri!

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Anti-afide: buburuzele sunt prietenii noștri!




de SixK » 12/06/07, 17:05

Un truc binecunoscut și binecunoscut pentru înlocuirea pesticidelor în timpul unei invazii de afide.
Folosiți buburuzele!

Dacă nu ai norocul să-ți ai plantele chiar și pe solul „natural”. Terasă la etajul 2 în aer liber pentru mine.
Este puțin probabil ca după invazia afidelor, gărgărițele să aterizeze pe cont propriu, așa cum ar fi într-o grădină clasică.

Singura soluție, dați o mână de ajutor naturii și plecați la vânătoare de buburuze.

Primul lucru pentru a căuta locul în care este cel mai probabil să le găsiți:
Căutați zone umede.
Căutați afide, veți găsi ghiocei.
Caută urzici, se pare că le place să se poziționeze pe vârful plantei pe ultimele 2 frunze.
Căutați plante tulpini, afidele par să le placă.

Ia-i pe cei mai mari.
Cele mai mari par să fie cele mai vorace și sunt cele care părăsesc planta cea mai lentă. Cei mici tind să zboare degeaba. Pentru a vă face o idee, am colectat 3, media rămasă după o zi, următorul după 3 zile și cea mai mare și cea mai roșie a rămas 5 zile.
În ele 3, populația de afide a fost decimată cu aproximativ jumătate.

Când am observat dispariția ultimului, am găsit mici ouă galbene în grupuri de aproximativ 20 de ani.
Ouăle au rămas galbene timp de 5 zile, apoi au apărut larvele :)
Larve de ladybug drăguțe care îmi amintesc de scorpioni în miniatură.
Într-o zi aceste larve aproape că s-au dublat ca mărime.
Populația de afide nu pare să se fi schimbat în acest moment, dar este un pariu sigur că va scădea rapid acum.

Între timp am observat și prezența omizilor verzi cu o linie albă pe spate. (ca mașinile :) )
Deși le trec de obicei peste bord, pentru că au obiceiul urât de a mânca frunzele și de a folosi frunzele rămase pentru a-mi face un adăpost lipindu-le una de alta.
De data aceasta, i-am lăsat.
Am descoperit că în loc să atace frunzele, atacă afidele înghițindu-le! ;)
Aceste omizi au dispărut de atunci, trebuie să fi făcut fericirea albinelor sau a viespilor care au nevoie de proteine. Nu sunt sigur care dintre cele două atacă?
În orice caz, am găsit omizile aproape la fel de eficiente ca și ghioceii :)

Ultimul punct, planta infestată este un pătrunjel montat în flori. Nu-l mai folosesc pentru gătit, dar îl păstrez pentru că afidele se concentrează acolo și las celelalte plante mai mult sau mai puțin liniștite.

Voilă, voi încerca să vă pun fotografiile din toată lumea asta cât mai curând posibil. Primele fotografii cu 1 sau 2 excepții sunt dificil de utilizat, deoarece nu este ușor să faci macro-ul cu o cameră digitală super-low-end și tindem să dorim întotdeauna să ne apropiem prea mult de obiectiv.

SixK
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 12/06/07, 21:54

Bună prieten al naturii

ce poveste frumoasă!

Ai dreptate, îi pun pe copii în mișcare mâine :D le va ține ocupate

cireșul și trandafirii mei sunt umpluți de afide !!
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Céline OLERON
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 13/06/07, 08:41
Locul de amplasare: FIL
x 1

larve de ladybug?




de Céline OLERON » 13/06/07, 08:57

LO,

Caut crevete, fluturi și insecte polenizante pentru expoziții despre biodiversitate.

Atestare le vreau vii.


vă mulțumesc pentru ajutor
0 x
Céline OLERON
Animator de natură : Idee:
Courbevoie
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 13/06/07, 10:03

bonjour,

asta am căutat și eu

aici este un link: http://www.coccinelles.com/Francais/cadreFrancais.htm


colecție bună
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 13/06/07, 22:59

Mai mult decât atât, mori, mulțumesc. :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 14/06/07, 02:26

lolll :)

Este adevărat că, pentru copii, poate fi o mare ocupație de vânătoare și crește de gărgărițe :)
Observarea mediului, înțelegerea lanțului alimentar, etc.

Pentru copiii mai mari, este supărător după muncă să vezi o insectă mâncând alta. Mai ales că un afid este foarte prost! : Cheesy:
Are (uneori) aripi, dar poate fi mâncat în continuare!
(Îmi amintește de ceva .... nu ... nimic ...) :?

SixK
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 16/06/07, 02:52

Am investit într-o cameră de calitate mai bună! :)

Iată o omidă care devorează o larvă de gărgărițe! :(

Imagine

M-am uitat, în această după-amiază, au rămas aproape afide!
Toți erau mâncați sau mătuși de ploaie.
Vremea rea ​​pentru insecte!

SixK
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1




de Pollux » 15/07/07, 00:28

ai mare noroc că ai niște cocoașe lângă tine ... la Paris, nu există una. chiar și în parcuri și grădini, chiar și în cele mai puțin întreținute și pesticide locuri ...

Sunt redus la o alternativă foarte eficientă, dar mai puțin poetică: decoctul de tutun pulverizat pe tufișul meu de trandafiri.
nicotina este o otravă foarte violentă împotriva afidelor. un spray și nu mai rămâne nimeni.
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...
lydie.horse
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 15/07/07, 09:26




de lydie.horse » 15/07/07, 18:37

O altă metodă de a se separa de afide este gunoiul de urzică
- 1 kg de urzică (înainte de creșterea semințelor) pentru 10 litri de apă.
- se lasă la marinat 4 zile apoi se filtrează :se încrunta: :se încrunta: ferește-te că mirosul este foarte neplăcut (miros !!)
- se diluează în 1/20 (de exemplu, 1 litru de gunoi de grajd pentru 20 de litri de apă), deoarece este puternic.
-se pulverizează pe plante supraîncărcate cu afide; rezultat garantat

Fac asta în grădina mea de legume

Este posibil să nu fie ideal pe un balcon, având în vedere mirosul :se încrunta:
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 16/07/07, 00:35

Să spunem că după primul meu turneu de larve de gărgărițe, nu mi-au mai rămas o mulțime de afide ...
Atât de mult, încât pentru cele 2 sau 3 larve rămase, mi-am pus întrebarea, dacă nu ar trebui să intru în cultura afidelor! :)

Acolo nu am înțeles prea mult săptămâna trecută, am o buburuză care a venit din nou să mă întind în pătrunjelul meu.
Cred că va trebui să pun niște larve în sălbăticie, pentru că pe balconul meu nu prea există mult de mâncat pentru ea ...

Dar spune-mi? nu ar fi reteta lichidului de urzica pe care l-ai scos !!! Penal periculos !!! ;)

SixK
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 151