Defoamer organic în colector de ploaie

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
val56
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 14/04/07, 12:52

Defoamer organic în colector de ploaie




de val56 » 16/04/07, 22:16

bonjour
Aici mi-aș fi dorit să pun spumă organică pe acoperișul meu, dar va avea aceasta o influență asupra culturilor pe care le ud cu apa care vine de pe acest acoperiș?
Va multumesc anticipat
Val56
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 16/04/07, 23:03

:?: Care este spumantul tău organic?
Singurul antispumant pe care îl știu este amoniul cuaternar.
Îl cumpăr cu mai puțin de 40 € pentru 5 litri și îl diluez între 3 și 5%.
Practic, acest produs era un dezinfectant de uz veterinar. Nu este considerat toxic (nu există craniu sau alt simbol pe ambalaj).

Nu conține clor, acțiunea sa antispumantă este lentă (câteva luni) și durează câțiva ani (mai mult de 2 ani).
Îl folosesc pentru plăcile mele, dar poate fi folosit și pentru piscinele de iarnă.
0 x
janog
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 03/06/07, 19:16
Locul de amplasare: Breizh




de janog » 03/06/07, 20:14

bonjour,

Am auzit de un truc organic ca un anti-mușchi și anti-lichen pe acoperișuri, este oxid de cupru.
Tot ce trebuie să faceți este să puneți un fir mare de cupru (sau un tub mic) de-a lungul creastei. Cuprul se va oxida rapid și va furniza particule de oxid continuu la fiecare ploaie și va evita orice formare de plante pe acoperiș.
Cuprul este foarte scump, dar sistemul durează zeci de ani.
Dacă doriți să faceți apa de ploaie potabilă, este suficient să filtrați corespunzător după analiză.
Nu am testat încă, acoperișul meu nu a fost încă instalat, dar este planificat ...
0 x
janog
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 03/06/07, 20:44

Mulțumesc janog pentru acest sfat care mă interesează foarte mult.

Aveți idee despre suprafața minimă de cupru necesară?
0 x
janog
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 03/06/07, 19:16
Locul de amplasare: Breizh




de janog » 03/06/07, 20:55

Nu, nu prea știu. Cred că un fir gros ca firul de masă al unei instalații electrice sau un tub de țevi cu diametrul de 10 mm ar trebui să facă trucul. Nu contează atât dimensiunea firului / tubului, cât fiabilitatea și durabilitatea sistemului. Dacă suntem gata să îl înlocuim la fiecare câțiva ani sau să testăm eficacitatea dispozitivului, putem plasa un fir de 2,5 secțiuni.
Dacă puneți acest sistem în practică sau dacă culegeți orice alte informații despre eficacitatea trucului, vă rugăm să mă informați.
A + în aceste pagini.
0 x
janog
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 03/06/07, 21:20

janog a scris:Dacă doriți să faceți apa de ploaie potabilă, este suficient să filtrați corespunzător după analiză.


totul depinde de purificarea apei, pentru a uda grădina, oxidul de cupru este folosit acolo ca tratament (amestecul Bordeaux nu este Targol : Cheesy: ).
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 03/06/07, 22:02

Bună Janog

janog a scris:Am auzit de un truc organic ca un anti-mușchi și anti-lichen pe acoperișuri, este oxid de cupru.
Tot ce trebuie să faceți este să puneți un fir mare de cupru (sau un tub mic) de-a lungul creastei. Cuprul se va oxida rapid și va furniza particule de oxid continuu la fiecare ploaie și va evita orice formare de plante pe acoperiș.


Acest truc funcționează bine pe acoperișurile mici.

Cu țiglele romane pe acoperișuri mari, este mai puțin eficient. Partea superioară a acoperișului rămâne curată, dar în jos, curăță doar locul unde curge apa. Vârfurile rotunjite ale plăcilor de lângă jgheab rămân verzi.

Ar trebui adăugat un al doilea fir la mijlocul pantei?

Acoperitorul care mi-a explicat acest lucru mi-a mai spus că acest fir trebuie să fie conectat la pământ (nu pentru funcționare ci pentru fulgere .... ???)

Econologic al tău.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 03/06/07, 22:46

salut Janog

La fel ca mulți utilizatori de Internet, sunteți puțin paranoic, deci nu vă indicați locația; Deci nu aș putea deduce tipul tău de acoperiș.

Ei bine, nu contează dacă aveți un acoperiș cu gresie, este plictisitor să fixați firul de cupru, dar funcționează; pe de altă parte, dacă aveți un acoperiș din ardezie, o sârmă (dezbrăcată) de 2.5² atârnă de cârligele din ardezie la fiecare 1.50m, este impecabil.

nu va curăța un acoperiș foarte „verde”; dar împiedică împingerea.cont în funcție de regiune cu 3 până la 6 luni înainte de începerea acțiunii.

nu vă panicați prea mult pentru fulgere în aceste dimensiuni, este fuzibil; Nu vă panicați prea mult pentru oxidul de cupru, mâncați mult mai mult în roșii și vin.

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
janog
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 03/06/07, 19:16
Locul de amplasare: Breizh




de janog » 04/06/07, 00:02

Mulțumim Flytox și Zac pentru aceste detalii.
Zac, nu prin paranoic ci prin simplă omisiune nu m-am localizat. Iată că eroarea este corectată, sunt în Bretania, ai mirosit breton : Lol: Deci viitorul meu acoperiș va fi ardezie. Așadar, ar trebui să fac un fel de spalier cu fire de cupru. Și dacă pun panglici mai mari sau mai bune (plate) cu lățimea de 30 sau 50 mm, pot să spațiu + și va rezista + mult? : Idee:
Cât despre fulgere, asta mă îngrijorează cu greu. Nici măcar frică! : Roll:
0 x
janog
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 04/06/07, 00:17

Bună

o sârmă de 2.5 mm² în paralel la fiecare 1.5 m, prima de la marginea creastei, atârnă în siguranță în cârligele de ardezie care se ridică în 20 de minute și ești liniștit 15 ani.

pe de altă parte, dacă aveți aliniatori de zinc, aceștia vor îmbătrâni puțin mai repede (25 de ani în loc de 30).

Dacă aveți ardezii adevărate cuie (soluție pe care nu o recomand), cârligul din oțel inoxidabil (cuie sau cu cârlig pe șipci) este mult mai bun. va trebui să faceți puncte de ancorare, astfel încât să nu se deplaseze în vânt.

@+

PS: dacă puneți cârligul din oțel inoxidabil, nu aveți galva sau crom; durează doar 18/10 (este scris pe cutie).
Este un pic ca sportul național al acoperișurilor din unele locuri pentru a re-fileta cârligele de rahat. 30 de ani cu porcarii 150 cu bine; 100 € diferență de preț pe un acoperiș de 200 m²; caută înșelătoria : Evil:
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)

Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103