Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de Christophe » 08/10/16, 15:09

Tocmai am tăiat 2 copaci în grădină, mă găsesc cu o cantitate destul de mare (1 la 2 m3 la prima vedere) de BRF după ce am zdrobit ramurile mici.

Care sunt posibilele utilizări? Bradul fiind destul de acid și BRF destul de dens, nu aș vrea să-l pun nicăieri?

Utilizarea în grădina de legume a leneșului nu pare adecvată ... deci paturi de flori sau baza unui arbust poate?

mulțumesc

BRF_fir_2.jpg

BRF_sapin.jpg
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de Ahmed » 08/10/16, 15:38

Ace de conifere induc adesea (depinde de specie!) Aciditate în sol, dar dacă luăm în considerare toate ramurile, este mult mai puțin evidentă.
Știind că BRF de conifere pure produce un humus de calitate mai scăzută decât cea a lemnului de esență tare și, în prezența unei surse abundente și punctuale, aș aplica „metoda Jean Pain”: un fel de pre-compostare care reglementează toate fenomene legate de esențe nefavorabile (așa cum este cazul aici) sau de prezența taninurilor puțin prea „cărnoase” ... Apoi l-am răspândit fără nicio altă formă de proces, ca BRF obișnuit ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de Christophe » 08/10/16, 19:17

Da, cred la fel, mulțumesc!

În caz contrar, utilizați acest BRF ca "anti-shoot" poate?

Amabil la margini?
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de eclectron » 08/10/16, 19:23

Acasă, pământul este calcar argilos și visez la afine, castane, azalee, rododendron etc ..., pe scurt tot ce nu crește sau nu crește bine pe solul cretos.
Aș compost acest BRF și aș umple o zonă cu, pentru plantă de sol acid, având grijă să izolez de solul local cu epdm forat în partea de jos pentru a evita stagnarea apei și / sau cu un geotextil.
Prefer un plastic rezistent la apă decât geotextilul, limitează suprafața de schimb cu solul de calcar

Nu a fost încă făcut, dar gândindu-mă la asta cu tărie.

Deocamdată, îmi păstrez compostul Leyland Cypress BRF + un pic de brad.
Pb este că BRF topește ochiul de ferăstrău pe măsură ce compostul progresează : Lol:

Este adevărat că mă întreb și de calitatea unui astfel de compost?
Poate integra BRF de lemn de esență tare compostat pentru a-l îmbogăți sau bușteni de lemn de esență tare în faza de descompunere în partea de jos?

Am un coș mic de 2mx1m și 80cm adâncime, în pământ, izolat de sol cu ​​prelată din bazin din PVC, găurit în partea de jos, umplut cu sol de turbă și erică la suprafață (fără BRF în acel moment) iar azaleea este cu adevărat frumoasă, are aproape 20 de ani. Această azalee are încă suficient de dezvoltat de câțiva ani.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de Ahmed » 08/10/16, 20:40

Christophe, nu ați specificat tipul de „brad” ... (se pare că, dată fiind fotografia, molid ...).
În ceea ce privește o utilizare „anti-creștere”, nimic nu garantează nicio eficacitate: ar fi mai bine să folosiți duramen de stejar măcinat, cu taninuri foarte agresive, dar efectul va fi totuși destul de temporar, datorită solubilitatea ridicată a acestor tanini.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de eclectron » 09/10/16, 10:06

@Ahmed, din moment ce pare să vă cunoască substanțele chimice ale plantelor, aveți o părere despre BRF de chiparos Leyland compostat, pentru a crește plante care iubesc acidul în acest compost?
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de Ahmed » 09/10/16, 16:20

Nu este sigur că acest tip de substrat corespunde așteptărilor dvs. și va fi necesar să așteptați măsurarea PH-ului pentru a putea afirma ceva ...

Am dezvoltat un sol din deșeuri de scoarță (în principal rășinoase) și l-am testat de către INRA din Nancy, care căutau un mediu de cultură cu caracteristici particulare și rezultatul a fost excelent: capacitate foarte bună pentru schimb, PH neutru (dar nu asta doreau ei). L-am folosit cu succes mult timp.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de Did67 » 09/10/16, 18:55

De asemenea, cred că putem folosi fără a ne îngrijora prea mult ...

Această poveste de acidificare nu mi se pare logică. Rășinoasele (în sfârșit gimnospermele) existau cu mult înainte de lemnele tari. S-au descompus fără ca acest lucru să dăuneze mediului înconjurător ... Am impresia că repetăm ​​așa cum am repetat că spanacul este bogat în fier! [este o secretară care a făcut o eroare de virgulă într-un rezultat al analizei, când am făcut tabelele cu un Remington]

O pădure de conifere va tinde spre acidificare, deoarece ne îndreptăm către un sistem de "conifere / ciuperci" care funcționează cel mai bine atunci când solul este acid ...
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de eclectron » 09/10/16, 18:56

Ahmed a scris:Nu este sigur că acest tip de substrat corespunde așteptărilor dvs. și va fi necesar să așteptați măsurarea PH-ului pentru a putea afirma ceva ...

Am dezvoltat un sol din deșeuri de scoarță (în principal rășinoase) și l-am testat de către INRA din Nancy, care căutau un mediu de cultură cu caracteristici particulare și rezultatul a fost excelent: capacitate foarte bună pentru schimb, PH neutru (dar nu asta doreau ei). L-am folosit cu succes mult timp.


OK, mulțumesc pentru răspuns, idee bună că voi testa PH-ul. : Wink:
dacă extrapolez ceea ce spui în cazul meu, risc să am un compost neutru și neacid, nu este dramatic.
ceea ce mă sperie puțin cu chiparul Leyland este presupusa sa toxicitate pentru alte plante, dar poate că asta se îmbunătățește cu compostarea?
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de Ahmed » 09/10/16, 19:22

Nu știu ce veți obține de fapt, ceea ce am vrut să spun cu exemplul meu, este tocmai că este dificil să prezic a priori ce veți obține ...
În mod normal, așa cum am spus mai sus, pre-compostarea neutralizează aceste efecte dăunătoare. Dezavantajul major al „metodei Jean Pain” este că necesită multă muncă și mai presus de toate că necesită multă apă, ceea ce este paradoxal pentru utilizarea (originală) în medii aride!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126