Creați o verandă cu sticlă reciclată?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Mae-thurine-04
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 03/03/22, 09:44

Creați o verandă cu sticlă reciclată?




de Mae-thurine-04 » 03/03/22, 10:14

Buna ziua, de putin timp in garajul meu stau farfurii de sticla si nu stiu ce sa fac cu ele, crezi ca este posibil sa faci o veranda cu sticla reciclata? Dacă ai mai făcut-o înainte, ai vreun sfat înainte să încep? multumesc anticipat
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Creați o verandă cu sticlă reciclată?




de Christophe » 03/03/22, 11:36

Depinde de dimensiuni si este termopan pentru ca o veranda necesita izolare termica...

Ai poze? Ramele sunt cu el?

Prefer să le reciclez în seră...așa am făcut acum peste 10 ani și funcționează de minune!

A se vedea: lucrări-de-renovare-imobiliare / renovare-de-seră-cu-folii-din-pvc-ondulate-turnate-opace-t7461.html

înainte de:

Imagine

după:

Imagine
0 x
Mae-thurine-04
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 03/03/22, 09:44

Re: Creați o verandă cu sticlă reciclată?




de Mae-thurine-04 » 03/03/22, 11:58

Salut, foarte frumos ce ai reusit sa faci! Momentan nu am nicio fotografie cu mine, dar nu, nu e termopan, mi se pare ca este transparent sau extraclar, nu sunt sigur! E adevarat ca nu m-am gandit la izolatie si asta ar putea fi o problema :// ma gandesc doar la un proiect deocamdata dar poate ar trebui sa-mi transform proiectul veranda intr-o sera eficient! Mă voi gândi la toate astea! Sau altfel pot sa il vopsesc si sa fac un invelis sau mai multe tapete... Crezi ca se poate vopsi?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Creați o verandă cu sticlă reciclată?




de Christophe » 03/03/22, 12:07

Bineînțeles că este pictat pe sticlă, a fost chiar o tehnică artistică de secole! 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Creați o verandă cu sticlă reciclată?




de Obamot » 03/03/22, 23:43

Christophe a scris:Depinde de dimensiuni si este termopan pentru ca o veranda necesita izolare termica...

Ai poze? Ramele sunt cu el?

Prefer să le reciclez în seră...așa am făcut acum peste 10 ani și funcționează de minune!

A se vedea: lucrări-de-renovare-imobiliare / renovare-de-seră-cu-folii-din-pvc-ondulate-turnate-opace-t7461.html

înainte de:

Imagine

după:

Imagine
Sincer, e atât de tare să vezi asta! 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Creați o verandă cu sticlă reciclată?




de Macro » 04/03/22, 10:15

Atenție la folosirea geamului simplu pe acoperișul verandei... Ziua în care faceți o ploaie bună de grindină sau zăpadă abundentă: PERICOL
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 238