Energie solară termodinamică

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51

Energie solară termodinamică




de Ghilgameș » 10/07/08, 21:23

Iată un link al unei companii portugheze care produce și vinde panouri termodinamice. Este extrem de eficient - am un prieten care a instalat acest lucru pentru a încălzi apa - bineînțeles că aveți nevoie de un compresor, este principiul pompei de căldură. Pe site-ul din dreapta sus există un câmp în care puteți alege limba (DK; FR; ...)

http://www.energie.pt/
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor

Ghilgameș
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51




de Ghilgameș » 12/07/08, 10:09

Bom - Îmi mut din nou postarea. Sistemul furnizează de câteva ori mai multă energie decât trebuie să funcționeze. Ajung la o putere calorică de 3 ori mai mare decât energia absorbită de compresor.
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor



Ghilgameș
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 12/07/08, 10:27

Gilgamesh a scris:Bom - Îmi mut din nou postarea. Sistemul furnizează de câteva ori mai multă energie decât trebuie să funcționeze. Ajung la o putere calorică de 3 ori mai mare decât energia absorbită de compresor.

Bună, Gilgamesh,
Dacă crezi că ai dreptate, este în regulă să vorbești despre asta.
Pentru mine, acest sistem este nou (fără feedback)
Îmi plac și criticile, atâta timp cât sunt respectuoase față de ceilalți.
Observ că nu există prea multe reacții la tine; asta înseamnă că puțini oameni știu ...
Așadar, încercați să găsiți oameni care au acest gen de lucruri acasă și invitați-i pe economie.
PS. dacă sunt atât de activ în ultima vreme pe econologie, este PCQ, sunt temporar dezactivat (din cauza spatei mele pe care am abuzat-o toată viața)
Și am ajuns la o concluzie, dacă ți se întâmplă o nenorocire fizică și dacă îți mai rămâne minim pentru a accesa internetul și a participa la viața de pe internet, atunci viața ta poate continua într-un mod plăcut. :D
0 x
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 12/07/08, 17:46

hi

Fie ca DOS (Disk Operating System) să vă fie alături și să vă protejeze de DNS-SPOOFING, ceea ce vă va face un surfer de bani pierdut în imensitatea rutei IPV

Ai grijă de tine

Alo
0 x
PIF PAF POUM
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 13/07/08, 10:53

Gilgamesh a scris:Bom - Îmi mut din nou postarea. Sistemul furnizează de câteva ori mai multă energie decât trebuie să funcționeze. Ajung la o putere calorică de 3 ori mai mare decât energia absorbită de compresor.


Hi!

Aceste sisteme arată interesant ...

Rămâne de văzut prețul !!!
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51




de Ghilgameș » 13/07/08, 21:12

Misterloxo a scris:Hi!

Aceste sisteme arată interesant ...

Rămâne de văzut prețul !!!


salut tuturor și vă mulțumesc pentru feedback. Un sistem de cazane cu o capacitate de 300 de litri costă în jur de 2000 de euro. La noi, în general, folosim un cazan pe gaz de sticlă și o familie are nevoie de trei sticle pe lună la mai mult de 20 de euro fiecare - după 2 ani și jumătate sistemul este amortizat și apa caldă este practic gratuită după excepția celor câțiva euro pentru funcționarea compresorului. O altă persoană a instalat un sistem de încălzire într-o casă de 300 m2 - sistemul complet și instalarea costă în jur de 12000 de euro.

Principala diferență cu aceste sisteme este că pot fi utilizate și pe timp ploios și când nu este soare sau pe vreme foarte rece - compresorul funcționează puțin mai greu, dar se încălzește chiar și până la minus 7º. Acest tip de instalație a existat cu mult timp în urmă - în Elveția, în timpul războiului, tehnica școlii superioare de a utiliza o pompă de căldură pentru a extrage caloriile din râul limmat și au încălzit astfel instalațiile școlare - pentru că nu există nici un combustibil sau prea scump.
Principiul este ca la frigider: un gaz la o temperatură foarte scăzută (minus 40º) care circulă și care absoarbe caloriile din exterior și care le eliberează într-un schimbător de căldură în apa din cazan.
Celălalt avantaj este că panourile în sine sunt foarte ușoare (8 kg) și pot fi instalate cu ușurință oriunde fără a fi nevoie de structuri puternice etc. - pot fi fixate pur și simplu de peretele exterior al casei, de exemplu.
Pot încerca să invit cei 2 prieteni la care am testat forum

Salutări și pentru lejustemillieu - găsesc același lucru - internetul nu este rău pentru această întâlnire fără toate complicațiile vieții de zi cu zi
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor



Ghilgameș
Avatar de l'Utilisateur
caracole
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 251
Înregistrare: 31/03/07, 22:05
Locul de amplasare: Castellon (Spania)




de caracole » 14/07/08, 20:22

Produs foarte interesant.

Urmând linkurile ajungem la (aparent) singurul distribuitor din Spania. http://www.solarpt.com sau este prezentat un videoclip foarte interesant și nu mai puțin convingător (în spaniolă).

După ce am săpat puțin, am constatat că panoul de 390w necesită 1790w de electricitate (presupun că acest lucru este pentru compresor). Aceste numere mi se par ciudate ...
0 x
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51




de Ghilgameș » 14/07/08, 23:58

caracole a scris:Produs foarte interesant.

Urmând linkurile ajungem la (aparent) singurul distribuitor din Spania. http://www.solarpt.com sau este prezentat un videoclip foarte interesant și nu mai puțin convingător (în spaniolă).

După ce am săpat puțin, am constatat că panoul de 390w necesită 1790w de electricitate (presupun că acest lucru este pentru compresor). Aceste numere mi se par ciudate ...


Aceste cifre nu sunt deloc ciudate: înseamnă doar că compresorul absoarbe 390 de wați și că sistemul furnizează, pe de altă parte, 1790 de wați de energie în calorii pe care le extrage din mediul ambiant - sau 4,6 mai mult. În sistemul de încălzire, racio-ul este chiar mai bun și poate ajunge la 1/7. Singurul lucru care are nevoie de energie este compresorul.
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor



Ghilgameș
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51




de Ghilgameș » 15/07/08, 00:28

Caracol, la mine link-ul tău nu funcționează. Am făcut o mică cercetare pe youtube și am găsit următorul videoclip pe această temă:

http://www.youtube.com/watch?v=G6HnVGoGTX0
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor



Ghilgameș
Avatar de l'Utilisateur
caracole
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 251
Înregistrare: 31/03/07, 22:05
Locul de amplasare: Castellon (Spania)




de caracole » 15/07/08, 08:53

Corect, link-ul corect este acesta (îmi pare rău, nu am copiat și lipit)

http://www.solarpst.com/
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160