Grădina de legume: de ce mi se putrezesc căpșunile în 24 de ore?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Grădina de legume: de ce mi se putrezesc căpșunile în 24 de ore?




de Christophe » 22/09/08, 15:09

Totul este în titlu: căpșunile noastre putrezesc foarte repede odată ce sunt lingurate!

Nu durează mai mult de 24 de ore fără a fi în frigider: fie putrezesc, fie se usucă (depinde de varietate).

Și în frigider după 48 de ore nu mai au gust (sau aproape) ... :strigăt:

Precizez că gătesc căpșunile „roșii” (adică deja coapte, vezi foarte coapte) dar că dacă le culeg verde este aproape la fel ... Evident că avem 0 substanțe chimice pe ele!

Deci, aveți o tehnică pentru a face căpșunile recoltate recent să țină puțin mai mult?

Și cum fac producătorii ORGANIC pentru a-și păstra căpșunile ORGANICE?
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 22/09/08, 15:29

Bună Christophe,
Citisem odată că era suficient să le înghețe în apă, dar, dacă ai 10 kilograme, este mai bine să închiriezi depozite.: Cheesy:
În caz contrar, există metoda la această adresă, dar niciodată încercată
http://ecolib.free.fr/textes/agrialim/sechoir01.html
Când am singura soluție pe care am găsit-o, mâncăm în timp ce rulăm, iar restul merge la congelator pentru a face gemuri.
a + claude
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 22/09/08, 15:35

1 - Putrezesc: n-ar fi răcit noaptea? (limita de îngheț în zonele slab protejate și / sau lângă un curs de apă).

2 - Nu congelați căpșunile: acest lucru le distruge structura, ele devin moi și fără gust la dezghețare.

poate vine și din soi? dar dacă sunt bune în timpul culegerii, acest lucru nu este cazul, trebuie consumate imediat.

NB: fructele organice au dezavantajul de a nu se păstra bine dacă sunt recoltate coapte. Aceasta este partea inversă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 22/09/08, 15:39

Mulțumesc pentru răspunsuri.

clasou a scris:Citisem odată că era suficient să le înghețe în apă, dar, dacă ai 10 kilograme, este mai bine să închiriezi depozite.: Cheesy:


Ah? Nu am auzit niciodată de această metodă ... Este utilizată în industria alimentară?

clasou a scris:În caz contrar, există metoda la această adresă, dar niciodată încercată http://ecolib.free.fr/textes/agrialim/sechoir01.html


Ei bine, nu-mi plac fructele uscate :) Ei bine, dacă nu și căpșunile!

clasou a scris:Când am singura soluție pe care am găsit-o, mâncăm în timp ce rulăm, iar restul merge la congelator pentru a face gemuri.


Da, dulce minunat de depozitat! Dar încă nu avem suficient volum ...

ps: marțian pentru congelare Nu sunt la fel de categoric ca tine, 90% din plăcintele cu căpșuni sunt înghețate ...
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 22/09/08, 16:06

hi,
Este botrită, putrezire?
(Cenușiu cu tendință spre „mumificarea” fructelor?)

Dacă acesta este cazul, trebuie să pulverizați o soluție de bicarbonat de sodiu la 5Gr / litru înainte de recoltare.
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 22/09/08, 18:10

Pentru mine botrita, am tăiat partea afectată.
pentru uscarea căpșunilor care nu au fost găsite, dar sau pe sau pe una dintre verigi, le re-înmoaie pentru rehidratare.
În congelator, devine acid și moale, dar este doar pentru mine să le păstrez înainte de transformare.
Anul acesta nu mai mult de trei kilograme de căpșuni, deci un kilogram de gem : Evil:
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 24/06/09, 16:18

Ador căpșunile și am avut aceeași problemă ca și tine, într-o noapte la frigider și am avut un castron de compot cu gust de putrezit ...

Am dat mai puțină apă căpșunilor mele și de atunci se păstrează 2/3 zile. dezavantaj: am mai putine capsuni .... dar macar le pot manca!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 24/06/09, 17:56

Ah, mulțumesc pentru informații: testând înainte / după ce fructele arătau sau aveau un gust diferit? Pentru a vedea ce doză sunt?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 25/06/09, 12:24

cu mai puțină apă căpșunile sunt mai mici, mai puține la număr, dar mai concentrate în gust și zahăr. (Am maras)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 102