Invenții, udare, motocultor electric, încă ...

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
ryu26
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 28/08/07, 13:45
Locul de amplasare: Drome Provencale

Invenții, udare, motocultor electric, încă ...




de ryu26 » 01/09/07, 11:32

Bună ziua tuturor, vă voi arăta majoritatea creațiilor tatălui meu, îl ajut cu aceste proiecte, așa că aici avem un instrument destul de cool pe care l-am implementat acum peste 7 ani, un sistem de aspersoare cu debit variabil.

Tatăl meu s-a ocupat de partea mecanică, iar eu de partea electrică, voi încerca să explic acest sistem în câteva rânduri.
Se folosește pentru a vă uda grădina manual sau automat datorită unui programator cu 7 căi, unei supape și unui motor de 12V și pot regla debitul.

De ce să reglezi fluxul? Pentru a preveni ca stropitoarele mici sau conductele mele poroase să fie supuse unei presiuni prea mari la udare, aș fi putut pune o supapă cu electrovalvă în serie, dar nu am toate avantajele sistemului meu.

- În modul manual, pot alege poziția de deschidere a supapei, am instalat o mică consolă între garaj și bucătărie pentru a controla supapa, există 4 lumini pentru a indica poziția supapei în orice moment .
- În modul automat, supapa se deschide singură.

Dacă rețeaua EDF este întreruptă, supapa se va închide singură datorită unei baterii de 12V.

Iată câteva fotografii care vorbesc mai mult decât un discurs lung:

Supapă:

Imagine

Consolă și deasupra programatorului:
Imagine

Releu (7 canale):
Imagine

Am făcut cu mijloacele la îndemână :D

Cutia de alimentare a supapei:
Imagine

Pentru a distribui apa, tatăl meu a construit o carinetă de 6 căi de casă, care distribuie apa pentru grădina sa ... :) poate regla sau întrerupe debitul de apă.
Imagine
Dernière édition alin ryu26 12 / 10 / 07, 14: 51, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 01/09/07, 22:47

: Arrow: Bun venit ryu26.

O vizită frumoasă pe forum.
Subiectul pe care îl prezinți arată o investiție fenomenală în timp și muncă. Dar, din punctul meu de vedere, nu întrunește cu adevărat criteriile ecologice și cu atât mai puțin pe cele ale economiei.

Cu toții am greșit când eram tineri ... Cred că, cu abilitățile pe care le-ați implementat în acest proiect, aveți capacitatea de a face minuni economice.

Vorbește despre udarea unei grădini. Este, cred, o grădină de legume (udarea unui gazon nu este ecologică). Alegerea picuratorilor este preferabilă celei a țevilor poroase.

Pentru multe culturi, putem renunța la udare datorită tehnicilor precum cultivarea pe BRF (Bois Raméal Fragmenté) care permite menținerea umidității solului în timp ce restabilește bogăția biologică a substratului.
Pe cât posibil, este de dorit să udați cu apa de ploaie colectată într-un rezervor.

O abordare economică își propune să evite risipa, să economisească bani și să păstreze resursele și portofelul „economiștilor”.

În cazul tău, ai cheltuit bani pentru a consuma mai multă apă plătită ...
:se încrunta:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ryu26
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 28/08/07, 13:45
Locul de amplasare: Drome Provencale




de ryu26 » 02/09/07, 11:03

citro a scris:Bine ai venit ryu26.

-> Vă mulțumesc și încântat Am citro, putem vorbi între noi. Nu sunt președintele și nu cred că ești tu. : Cheesy:

citro a scris:O vizită frumoasă pe forum.

-> Pentru poveste, un tip YouTube m-a sfătuit să vin pe asta forum să arăt creațiile mele ...

citro a scris:Subiectul pe care îl prezinți arată o investiție fenomenală în timp și muncă. Dar, din punctul meu de vedere, nu întrunește cu adevărat criteriile ecologice și cu atât mai puțin pe cele ale economiei.

Cu toții am greșit când eram tineri ... Cred că, cu abilitățile pe care le-ați implementat în acest proiect, aveți capacitatea de a face minuni economice.

Vorbește despre udarea unei grădini. Este, cred, o grădină de legume (udarea unui gazon nu este ecologică). Alegerea picuratorilor este preferabilă celei a țevilor poroase.


-> Aveți dreptate în cercetare, iar în timpul de lucru nu am numărat, totuși vă înșelați, rămâne ecologic, permiteți-mi să explic, primul punct, este într-adevăr o mică grădină de legume (în jur de 100m²)
În al doilea rând, când spui „picurătoarele sunt mai bune decât țevile poroase” „Sunt pe deplin de acord cu tine, nu am arătat totul, grădina mea de legume folosește picurători și țevi poroase, dacă pui picurători pentru o fâșie de morcovi nu este chiar practic, vedeți chestia ... În cele din urmă „Cu toții am greșit din tinerețe .....”

citro a scris:Pentru multe culturi, putem renunța la udare datorită tehnicilor precum cultivarea pe BRF (Bois Raméal Fragmenté) care permite menținerea umidității solului în timp ce restabilește bogăția biologică a substratului.
Pe cât posibil, este de dorit să udați cu apa de ploaie colectată într-un rezervor.


-> Știu că este mai bine să udați cu apă de ploaie, problema este depozitarea, dacă aveți un rezervor de 20 m³ ieftin, îl voi cumpăra de la dvs. fără probleme, dar răbdare, Nu am arătat totul ....
În ceea ce privește BRF, să spunem că am propriul meu BRF, fac un compost 100% natural .... Dacă doriți o fotografie, o voi arăta ocazional.

citro a scris:O abordare economică își propune să evite risipa, să economisească bani și să păstreze resursele și portofelul „economiștilor”.

În cazul tău, ai cheltuit bani pentru a consuma mai multă apă plătită ...


-> Sunt în continuare de acord cu dvs. este necesar: „evita risipa”, Folosesc 60 până la 70% apă din oraș pentru a-mi uda grădina de legume, restul este udat cu apă de ploaie, dar problema pe care am menționat-o puțin mai sus este depozitarea, și mai ales ploaia, locuiesc între Bollène și Orange (limita Drôme și Vaucluse) precipitațiile sunt din ce în ce mai slabe, Mistral usucă pământul, prin urmare, asta nu ajută lucrurile.
-> În caz contrar ultimul punct, arată-mi factura de apă și chiar și cea a EDF și îți voi arăta a mea .... Voi fi foarte curios să îți cunosc consumul anual. (Fără înșelă, desigur : Mrgreen: )

Ps1: Am învățat un nou cuvânt „econolog” care nu există .... Spun „gospodar” sau „ecologic”
Ps2: Îmi voi arăta '' eco-creații '' în curând, oh, am inventat un cuvânt. : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 03/09/07, 22:15

:D Ne cunoaștem mai bine.
V-am familiarizat cu întreaga postare și am încheiat scriindu-vă referindu-vă la munca voastră comună cu dvs. și tatăl dumneavoastră.

Cuvântul ECONOLOGIE a fost creat de Christophe, webmasterul site-ului.
Trebuie să existe undeva definiția inventatorului mai precisă decât rezumatul pe care l-am făcut mai sus.

Băuturile mele pentru acest an sunt următoarele.
Pentru o casă de 115 m² pe un teren de 700 m², o familie de 4 persoane, aceasta oferă:
Apă: 140 m3 (am consumat mai puțin de 100m3 în 2000)
FED: 4 Kwh
GAZ: 16 Kwh

Consumul de apă a crescut cu copiii care cresc și risipesc.
Consumul de gaz este stabil, dar nu și factura.
Consumul FED a crescut cu 25% din 2000.

Acolo știi totul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ryu26
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 28/08/07, 13:45
Locul de amplasare: Drome Provencale




de ryu26 » 04/09/07, 19:47

citro a scris:Ne cunoaștem mai bine.
V-am familiarizat cu întreaga postare și am încheiat scriindu-vă referindu-vă la munca voastră comună cu dvs. și tatăl dumneavoastră.


-> Ok, am tachinat ..... : Cheesy:

citro a scris:Cuvântul ECONOLOGIE a fost creat de Christophe, webmasterul site-ului.
Trebuie să existe undeva definiția inventatorului mai precisă decât rezumatul pe care l-am făcut mai sus.


-> Ei bine, nu știam, și atunci a fost ciudat când îți citeam postarea, oricum. : Arrow:

citro a scris:Băuturile mele pentru acest an sunt următoarele.
Pentru o casă de 115 m² pe un teren de 700 m², o familie de 4 persoane, aceasta oferă:
Apă: 140 m3 (am consumat mai puțin de 100m3 în 2000)
FED: 4 Kwh
GAZ: 16 Kwh

Consumul de apă a crescut cu copiii care cresc și risipesc.
Consumul de gaz este stabil, dar nu și factura.
Consumul FED a crescut cu 25% din 2000.

Acolo știi totul.


-> Consumul nostru anual:
Pentru o casă de 100m² pe un teren de 1100m² ~, o familie de 4 persoane (4 adulți), aceasta oferă:
Apa: se transformă între 70 și 105m3
FED: 3700 KWh la 4500 KWh
GAZ: 0 KWh (Ne încălzim cu lemn, de aceea ni se dă lemnul
......)

Apă: cu o piscină de sine stătătoare vara, iar când este secetă, consumul urcă.
EDF: trebuie să tăiați bine lemnul, altfel am observat că consumul rămâne stabil, dar în ultima vreme a început să crească ușor, din cauza computerului, a televizorului și a consolei.
Gaz: tatăl meu face metan, a reușit să încălzească carnea.

Vă mulțumim că ați răspuns citro :!:

În curând pregătesc o mică prezentare a tot ceea ce am făcut, voi face asta în timpul săptămânii.

Am observat că modificările au schimbat titlul subiectului meu. :| Sper că vor pune așa cum a fost înainte, adică invențiile mele, creațiile mele de ryu26
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ryu26
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 28/08/07, 13:45
Locul de amplasare: Drome Provencale




de ryu26 » 08/09/07, 10:27

O altă creație mică ... pentru grădinărit.

Înainte, tatăl meu folosea un timon termic (al vecinului meu) făcea zgomot, trebuie să faceți o întreținere anuală, aveți nevoie de benzină, poluează, este grea etc .....

Într-o zi, tatăl meu a găsit carcasa unui timon și el a avut ideea : Idee: pentru a pune un motor electric (trifazat), și iată că s-a născut motocicleta "nucleară", există un mers înainte, invers și oprire, fără întreținere, fără zgomot, lumină, fără respingerea monoxidului de carbon.
Singurul dezavantaj, firul electric, dar hei, există multe cositoare electrice, de ce nu un timon. : Mrgreen:

Iată câteva fotografii pentru a ilustra fiara și un videoclip în acțiune.

=====> https://www.econologie.com/motoculteur-e ... -3825.html<=====Videoclipul

Vedere generala :

Imagine

Ordinele :

Imagine


Ce crezi? :?: Este o mașină verde.
Dernière édition alin ryu26 25 / 01 / 08, 16: 29, editate 11 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 08/09/07, 15:23

ryu26 a scris: Ce crezi? :?: Este o mașină verde.


salut

un început minunat; trebuie să schimbați motorul pentru un demaror de camion 24v alimentat de o baterie, reîncărcat de energie solară sau eoliană și va fi perfect : Mrgreen:

@+

PS: a nu răsturna solul este mai bine și mai puțin obosită : Lol:
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/09/07, 18:48

8) Este o realizare excelentă a economologului.

Toate ingredientele sunt acolo.
-Recuperarea bazei de transformat evitând costurile de reciclare
-transformare electrică.

Felicitări. :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 09/09/07, 21:48

Bonjour à tous

zac a scris:un început minunat; trebuie să schimbați motorul pentru un demaror de camion 24v alimentat de o baterie, reîncărcat de energie solară sau eoliană și va fi perfect : Mrgreen:


Nu sunt sigur că un demaror de camion va putea funcționa pentru perioade lungi de utilizare continuă. :strigăt:

O mașină de tuns electrică este relativ ușor de stăpânit chiar și pe terenuri relativ neuniforme, pe de altă parte, un timon poate fi scuturat și sărit mai ușor în lateral când găsește o piatră mare.

Aceasta nu este să mergi și să prinzi firul electric care se află lângă mașină. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 09/09/07, 21:55

Din ceea ce este vizibil în fotografie, un stâlp din PVC mută firul în stânga.
În caz de ronțuire a sârmei, poate fi posibil să puneți un comutator diferențial de 15 sau 30 mA la începutul cablului prelungitor, astfel încât curentul să fie tăiat imediat, fără griji pentru operatorul-grădinar.
În mod similar, un întrerupător (tip întrerupător cu mercur) care controlează un releu ar putea opri motorul dacă motocicleta se răstoarnă.

Foarte bine.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 100