Manifest în apărarea alunițelor

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.

Au alunițele dreptul de a trăi liber?

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Manifest în apărarea alunițelor




de Flytox » 01/07/08, 19:17

Pentru un mod gratuit de aluniță

Toată lumea atacă alunițele, există doar produse pentru a scăpa de ele. Da, acest lucru este mult prea nedrept. Este totuși un animal frumos, destul de discret, cu excepția construcțiilor sale. O aluniță este drăguță, foarte moale și are o forță enormă în picioarele din față. Și apoi pentru a pune lucrurile la locul lor, tu ești cel care se ghemui la ea și nu invers, nu, dar !!!

Grădina ta, în orice caz, este urâtă și nu mai este un molișor care să o facă frumoasă! În plus, înainte de a tunde, dacă ești puțin politicos și respectuos cu simpaticul tău vecin, ar trebui să o avertizezi că vei face un pic de zgomot și că vei pune vârful casei ei jos cizma ta. Va avea delicatețea să nu se plângă și vă va dori o zi bună.

Să trăim în pace și în bună vecinătate.
Trăiască alunițele libere!
[I go crazy mode = OFF]
A+
Dernière édition alin Flytox 14 / 03 / 09, 10: 05, editate 1 ori.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 01/07/08, 19:35

Salut

Metodele vibratorii nu sunt letale ... cel mai rău este încă chestia cu petardele ... stil anti-alunițe.
Pentru mine nu ar trebui aprobate astfel de lucruri!

Ce face Brigitte? :?:
0 x
alew
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 25
Înregistrare: 04/06/08, 08:50




de alew » 01/07/08, 20:11

: Arrow: Chiar dacă alunița nu este un animal pe cale de dispariție, ar putea, la fel ca multe alte specii care „deranjează”, să fie eliminate pentru totdeauna ...

: Arrow: Ei bine, este ușor de spus când tatăl tău îi vânează, dar nu moartea este o gaură de aluniță! cu excepția cazului în care mașina de tuns iarba ... este adevărat că este greu să mergi pe găuri ... Dar uneori este adevărat că este enervant să vezi o peluză frumoasă și nouă plină cu găuri ...

: Arrow: Nu există încă un produs miraculos pentru respingere, dar, odată ce i-ai respins, unde va merge? La vecin !! Salut salut.

: Arrow: Toate acestea pentru a spune că este un război nesfârșit, țânțarii se luptă cu insecticide mai periculoase pentru oameni decât orice altceva, șoarecii sunt uciși pe câmp, melci morți, omizi la fel, melci și ei în cele din urmă, oamenii nu pot vedea decât prin ei!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 02/07/08, 20:04

Bonjour à tous

Privește-mă în ochi (aluniță) și spune-mi că tot vrei să mă dai afară din grădina mea!

Imagine
Imagine

Pentru un TaupeLand gratuit în gazon! : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
sspid14
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 141
Înregistrare: 28/12/08, 22:11




de sspid14 » 15/03/09, 15:46

Îmi pare rău pentru cei slabi de inimă.

În peluza mea (care este tunsă în fiecare săptămână vara), am pus o capcană pentru alunițe de îndată ce ies câteva pământuri din pământ, pentru că ce rost are să ai o peluză frumoasă, bine tunsă, dacă ai o mulțime de grămezi mari în mijloc.

Pe o altă parte a pământului meu nu cosesc și las pe oricine vrea să trăiască liniștit.

Idealul ar fi, desigur, să nu tundem nimic, dar apoi să jucăm fotbal greu, dar o oră bună de tundere a câștigat pentru a face altceva.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/03/09, 19:46

Dacă nu este 100% eficient cu siguranță (există alunițe surde?), Acest produs reduce de 3 până la 4 ori riscul de „infecție” a ierbii și acest lucru în orice inofensivitate pentru alunițe (nimic de-a face cu cu celelalte capcane, dintre care unele sunt chiar periculoase pentru copii și nu vorbesc despre substanțe chimice) și independent și fără întreținere:

Imagine

În cazul tău, sspid14, cred că ar mesteca bine: ar speria alunițele din partea „sălbatică” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 15/03/09, 20:11

[Mod umor = ACTIVAT]
Flytox erai cu adevărat aluniță când ai deschis subiectul. : Evil:

Acest fir trebuie pus în „grădini etc etc” și nu în surse regenerabile.

Cu excepția cazului în care auziți alunițele arzând sau făcându-le să producă electricitate prin rotirea lor sau târându-se într-o roată conectată la un alternator. :şoc:

Taupe Flytox, îți iau libertatea de a pune entropie în asta forum. : Evil:

Mut subiectul la „grădini, etc etc” și vă dau, ca și în cazul tuturor alunițelor de grădină, libertatea de a continua. : Mrgreen:

PS, fiind foarte miop, și eu sunt membru al frăției de alunițe ... : Mrgreen:
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 15/03/09, 20:45

Este mult prea nedrept, unii oameni abuzează din păcate de puterea lor WebMunster pentru a face publicitate anti Mole pe această postare !!! : Mrgreen:

Imagine

Imagine

Imagine



Imagine


Să învățăm să trăim cu natură.....

Pentru un TaupeLand gratuit!
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/03/09, 20:50

Flytox a scris:Să învățăm să trăim cu natură.....

Pentru un TaupeLand gratuit!


Cu o aluniță sintetică-chineză : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 15/03/09, 21:38

Nu sunt de acord cu deplasarea subiectului: locul său este într-adevăr în forum energii regenerabile.

Într-adevăr, alunița, în ciuda unor daune colaterale modeste, este piesa viitorului, deoarece lucrează solul fără aport de combustibili fosili și poluare.

Când crezi că o face gratuit, cu entuziasm și că profită de ocazie pentru a distruge grămezi de larve: ce poți mai cere?

Vecinii mei par ciudat mai puțin convinși decât mine, motiv pentru care îi invit să-mi trimită alunițele lor.

Este adevărat că îi face incomod pe intervenționiștii nebuni care se răzbună pe această victimă prea vulnerabilă pentru tot ceea ce nu pot controla ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 215