Monsanto Roundup mortal pentru oameni - Glifosat

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Roundupul mortal Monsanto pentru om - Glifosat




de Obamot » 16/06/20, 21:39

GuyGadebois a scris:
„ca fost manager agricol (fost președinte al unei cooperative, administrator al INRA și membru fondator al Génoplante acum Gis Biotechs Vertes), să vă scriu despre glifosat ....”

Și îndrăznim să numim „asta” un fermier ... : Roll:

Și Izy îndrăznește să posteze astfel de excremente fără să comenteze! : Roll: :şoc: : Evil:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Roundupul mortal Monsanto pentru om - Glifosat




de Paul72 » 16/06/20, 23:28

Obamot a scris:
Paul72 a scris:Sincer, tehnica inedită atât de lăudată, mă întreb cine o face ... Personal, s-ar putea să călătoresc pe țară, încă văd doar câmpuri arate și trecute la diverse erbicide (inclusiv faimosul glifosat care dă culori frumoase din toamnă până primăvară)


Eu (și alții de pe forum, desigur...)

Și funcționează excelent doar cu urină pentru orice îngrășământ ...
Nimic altceva, fără arat, doar permacultură.


Vorbeam despre fermieri, cei care au mașini mari pentru câmpuri mari de 300 de hectare; Nu am fost convins de mult : Mrgreen:
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Roundupul mortal Monsanto pentru om - Glifosat




de izentrop » 17/06/20, 00:10

Paul72 a scris:Sincer, tehnica inedită atât de lăudată, mă întreb cine o face ... Personal, s-ar putea să călătoresc pe țară, încă văd doar câmpuri arate și trecute la diverse erbicide (inclusiv faimosul glifosat care dă culori frumoase din toamnă până primăvară)
În Sarthe, cu încă 50% din animale, pământul este încă aprovizionat cu humus, eroziunea încă nu se simte.
Dar ai dreptate, abordarea sistemică propusă de Agricultura de conservare este încă foarte mult în minoritate.
În zonele tropicale este imperativ și vom vedea că, odată cu încălzirea globală, cei care adoptă o acoperire permanentă și nu arat vor face mai bine https://www.terre-net.fr/observatoire-t ... 24164.html
... Nu mai aveți acces la anvelopa de rezervă, care este chimia, va provoca o pierdere mult mai mare a culturilor, uneori cu praguri ... deja că tinerii nu mai vor să înceapă o operațiune agricolă, care a devenit prea riscantă.
Dernière édition alin izentrop 17 / 06 / 20, 00: 27, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Roundupul mortal Monsanto pentru om - Glifosat




de Obamot » 17/06/20, 00:26

izentrop a scris:
Paul72 a scris:Sincer, tehnica inedită atât de lăudată, mă întreb cine o face ... Personal, s-ar putea să călătoresc pe țară, încă văd doar câmpuri arate și trecute la diverse erbicide (inclusiv faimosul glifosat care dă culori frumoase din toamnă până primăvară)
În Sarthe, cu încă 50% din animale, pământul este încă aprovizionat cu humus, eroziunea încă nu se simte.
Dar ai dreptate, abordarea sistemică propusă de Agricultura de conservare este încă foarte mult în minoritate.
În zonele tropicale este imperativ și vom vedea că, odată cu încălzirea globală, cei care adoptă o acoperire permanentă și nu arat vor face mai bine https://www.terre-net.fr/observatoire-t ... 24164.html



Moderat de Remundo

blablabla și blablabla ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Roundupul mortal Monsanto pentru om - Glifosat




de Obamot » 17/06/20, 09:10

izentrop a scris:... Nu mai aveți acces la anvelopa de rezervă, care este chimia, va provoca o pierdere mult mai mare a culturilor, uneori cu praguri ... deja că tinerii nu mai vor să înceapă o operațiune agricolă, care a devenit prea riscantă.

... acesta este un alt pradă reală din agroindustrie (și un partener al marilor produse farmaceutice ... și nucleare ...)

... și, desigur, ne va spune „că promovează gratuit de peste zece ani!Matei 22:21
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Roundupul mortal Monsanto pentru om - Glifosat




de Christophe » 24/06/21, 13:38

Fără comentariu:

Roundup.jpg
Roundup.jpg (235.45 KiB) Vizualizat de 2156 ori
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Roundupul mortal Monsanto pentru om - Glifosat




de izentrop » 24/06/21, 13:41

Oțetul este scump. : Mrgreen: : Mrgreen:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Roundupul mortal Monsanto pentru om - Glifosat




de GuyGadeboisTheBack » 24/06/21, 13:48

Ai dreptate !
4,89 euro / litru la 80% (Livrat cu 10 litri *) în loc de 13 euro / litru la 60%. Monsanto crede că oamenii mulg vaci.

* https://www.droguerie-jary.com/fr/produ ... aigre.html
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Roundupul mortal Monsanto pentru om - Glifosat




de Janic » 24/06/21, 14:11

iar unii ne vor face „salate” cu oțet!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Roundupul mortal Monsanto pentru om - Glifosat




de Exnihiloest » 24/06/21, 22:16

 

Round-up, nu știu, dar în ceea ce privește principiul său activ „glifosat”, nu ne descurcăm mai bine erbicid ecologic. Foarte ecologic, da! : perturbator non-cancerigen, non-endocrin, eficient la doze foarte mici și degradabil în sol în 2 sau 3 luni (nu ca amestecul Bordeaux și poluarea cu cupru, autorizată în agricultura ecologică!).

Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 172