Aveti nevoie de sfaturi gazon japonez

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17

Aveti nevoie de sfaturi gazon japonez




de PITMIX » 01/09/14, 17:09

bonjour
Am semănat iarbă japoneză în grădina mea într-o zonă mică.
Aș dori să am sfaturi pentru întreținere și o înflorire bună în fiecare an.
Nu am cosit niciodată la începutul apariției răsadurilor, ceea ce recomandă site-urile Garden Center. Se presupune că trebuie să tăiați o dată sau de două ori pe lună. Nu văd cum pot crește florile în aceste condiții?
Am găsit un blog care spune că nu tăiați gazonul cu o mașină de tuns iarba pentru că altfel florile nu vor crește din nou. Pare logic. Se recomandă tăierea cu secera. Ce înălțime? Ar trebui să las florile tăiate la pământ, pentru ca acestea să poată fi însămânțate?
Mă întreb dacă ar trebui să tăiem înainte de iarnă sau să lăsăm florile să se ofilească în mod natural și să lăsăm natura să-și urmeze cursul.
Ce măsuri de precauție pot fi luate pentru a păstra aspectul bun mult timp?
Dacă sunt cunoscători ... mulțumesc

Iată mini-pajiștile mele înflorite.
Imagine
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 01/09/14, 17:21

Văd câteva flori anuale acolo.

Deci, dacă doriți să înfloriți în fiecare an, trebuie să lăsați în mod absolut „florile” să se coacă: așteptați fertilizarea, apoi floarea se ofileste, apoi lasă fructul să se coacă și în cele din urmă uscate (un fel de capsulă în mijloc, în loc de floare) ...

Și numai atunci, dacă tundeți, semințele pot cădea la pământ, își pot petrece iarna acolo, își pot pierde „repausul” (semințele „știu” că nu trebuie să germineze înainte de iarnă și, prin urmare, sunt „latente”) și germinează primăvara ...

Dacă tundeți, inevitabil, iarbele (deci iarba!) Vor prelua.

Garminées sunt specializate în „tundere”: sunt „concepute” pentru a se dezvolta cu atât mai gros cu cât sunt adesea tăiate [este o adaptare la rațiunea lor de a fi, care urmează să fie pășunată de erbivori!).

În mod inevitabil te vei îndrepta către o „peluză naturală”, un amestec de ierburi și câteva plante care s-au adaptat la ea: patlagină, afine, „cuci”, păpădie ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 01/09/14, 19:39

1) Nu înțeleg cum se poate sfătui să tundem o „peluză japoneză”.

Sau, putem distinge „zone înflorite”, tipuri de lacrimi sau cercuri sau ovale sau orice altceva, în mijlocul unor părți de iarbă „curate”, deci tundute ...

2) Acasă, tund doar anumite zone: pasaje, un colț pentru "grătar", etc ...

În altă parte, nu tund, întotdeauna în același loc ... De-a lungul timpului, aceste locuri au devenit „pajiști de flori” naturale. Este mai puțin „la modă” decât iarba japoneză, arată mai puțin șic, te face să visezi mai puțin, dar este mult mai natural!

Trebuie să facem un tundere târzie (acum câteva zile), astfel încât să nu devină o „mizerie” ... Dar încetul cu încetul, „florile” anuale se însămânțează și vor fi mai prezente ...

Prefer mult să dezvolt plante locale, care se află în mediul lor. De obicei, și insectele care beneficiază de acesta sunt acolo (în timp ce plantele exotice nu sunt neapărat pentru ele - nu vor neapărat sushi!).

Nu vă așteptați la un rezultat miraculos în primul an: acest tip de biotop nou se instalează prin "deriva lentă" în 1 ani ...

Ani de zile, vecinul meu a văzut în mine o persoană leneșă care nu și-a tuns gazonul ... Și apoi, cu forța de a-i explica, de a-i arăta baletul insectelor de tot felul, s-a lăsat ispitit anul trecut. Dar dezamăgire : nu era înflorit ca acasă. Așa că a început să ... tundă din nou! Nu sunt gata să ajungi acolo așa !!!

Nu aplic îngrășăminte: fertilizarea favorizează creșterea „ierburilor” („ierburilor”), care apoi devin dominante ...

Dacă nu tundeți, lunca dvs. va reveni în mod inevitabil la echilibrul său natural, care, la noi, este o pădure (care, în Evul Mediu, acoperea cea mai mare parte a Franței) ... Deci, iarbele apoi „arbuști / spini” care domină ierburile (lemnul "lemnos" a inventat lemnul, care le permite să urce mai sus și să domine "erbaceele". Apoi "copacii cu frunze" sunt pionieri ca mesteacănul sau acacii sau frasinul, apoi, în 200 de ani, o pădure de acasă! a dezvoltat arta de a construi o structură puternică puțin mai departe: trunchiuri, ramuri, houpier ... Deci inevitabil, la sfârșitul sfârșitului, ei ies învingători din competiția din lumină ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 01/09/14, 20:43

Vă mulțumesc pentru acest răspuns foarte frumos datorită dvs. Înțeleg mai bine.
Scopul meu principal este să obțin flori puternice și care revin în fiecare an cu cât mai puțină muncă posibilă.
Datorită suprafețelor mici de tratat, cosirea va fi rapidă și ușoară.
Deci, dacă am înțeles corect, voi lăsa natura să-și urmeze cursul și apoi să cosească înainte de iarnă.
Îmi puteți spune dacă este un moment bun când trebuie să cos. Toamna cred?
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 118