Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 03/01/22, 18:21

Cineva ar avea o idee despre ce poate fi plantată ca plantă cu creștere rapidă într-o grădină care oferă echivalentul energetic a 0.5 și 1 metru cub de lemn în fiecare an (cum ar fi lemnul de fag) și de ce zonă ar fi nevoie. (Am aproximativ 5 acri de spațiu disponibil)?

Cu alte cuvinte, caut una (sau mai multe) plante care sa imi permita sa produc echivalentul energetic a maxim 1 metru cub in fiecare an si care sa creasca din nou singura odata tundeata anual.

Salcii (am deja câteva) mi se par destul de candidat... dar cu siguranță sunt mai buni!

Am testat Miscanthus cu ani în urmă, fără prea mult succes... se pare că nu am fost singurul dezamăgit din moment ce nu auzim prea multe despre asta:

biocombustibili / incalzire-cu-miscantus-cazan-biomasa-t9240.html
biocombustibili / iarba-elefant-miscanthus-giganteus-au-jt-t3929.html

Ia-ți creierul! 8) 8) 8)

Poza unei posibile locații:

Imagine

ps: sunt in Ardenne... deci multa apa dar ierni destul de aspre...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14933
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4347

Re: Planta cu creștere rapidă într-o grădină pentru a avea echivalentul a 0.5 până la 1 metru cub de lemn pe an?




de GuyGadeboisTheBack » 03/01/22, 18:49

Dacă ai o flotă (Da, din moment ce ai sălcii), plopul este un bun candidat. Tei și arțar de asemenea.
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Planta cu creștere rapidă într-o grădină pentru a avea echivalentul a 0.5 până la 1 metru cub de lemn pe an?




de humus » 03/01/22, 19:27

Poate mormolocul a tăiat cenușa pentru a o recolta la fiecare 3 ani?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Planta cu creștere rapidă într-o grădină pentru a avea echivalentul a 0.5 până la 1 metru cub de lemn pe an?




de Ahmed » 03/01/22, 20:17

Eucalyptus gunii ar fi un candidat bun, dar rezistența sa limitată la îngheț probabil că nu permite să fie luată în considerare. Plop și salcie, dar și salcâm... Acesta din urmă este după părerea mea cel mai bun și mai productiv lemn de foc, dar are spini, mai ales în stadiul juvenil...
Proiectul este afectat de o limitare a suprafeței care riscă să genereze multe neplăceri pe termen lung, întrucât toți sunt arbori cu o dezvoltare puternică, mai ales în înălțime. Ideea de a le tăia anual ar permite doar producția de cherestea foarte mică (în diametru) și dacă așteptați o anumită maturitate, vă veți întâlni rapid cu condiții complicate de exploatare...
2 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14933
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4347

Re: Planta cu creștere rapidă într-o grădină pentru a avea echivalentul a 0.5 până la 1 metru cub de lemn pe an?




de GuyGadeboisTheBack » 03/01/22, 20:21

Este adevărat că salcâmul (falsul, lăcustul negru) este un lemn de foc excelent.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Planta cu creștere rapidă într-o grădină pentru a avea echivalentul a 0.5 până la 1 metru cub de lemn pe an?




de Macro » 03/01/22, 20:36

Suntem cu toții fren și totuși am auzit pe cineva spunând: arțarii de afară : Mrgreen:
2 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Planta cu creștere rapidă într-o grădină pentru a avea echivalentul a 0.5 până la 1 metru cub de lemn pe an?




de Ahmed » 03/01/22, 20:45

Macro, poate sunt cei care se tem pentru mesteacănul lor?

Tip, lăcustele (scuze pentru termenul local!) are un ritm de creștere destul de apropiat de cel al salciei sau plopului, dar densitatea sa energetică este mult mai mare.
Pentru mine cea mai evidentă preocupare rămâne irelevanța unei culturi energetice într-un mediu restrâns și urban, cu excepția cazului în care te limitezi la a produce mănunchiuri, caz în care este mai bine să uiți de lăcustă...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Planta cu creștere rapidă într-o grădină pentru a avea echivalentul a 0.5 până la 1 metru cub de lemn pe an?




de Macro » 03/01/22, 20:52

Nu știu ce merită la încălzire, dar teii mei au o creștere foarte rapidă în vâsle
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Planta cu creștere rapidă într-o grădină pentru a avea echivalentul a 0.5 până la 1 metru cub de lemn pe an?




de Ahmed » 03/01/22, 21:00

Este un lemn de esență tare moale, deci cu o densitate destul de scăzută... Ceea ce contează este cantitatea de material; astfel, la peleții de lemn (pelete), distincția dintre lemn dens și lemn ușor nu mai este valabilă, întrucât totul este redus la aceeași densitate.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Planta cu creștere rapidă într-o grădină pentru a avea echivalentul a 0.5 până la 1 metru cub de lemn pe an?




de Christophe » 04/01/22, 00:24

Multumesc prieteni nu ma asteptam la atatea propuneri intr-un timp atat de scurt... 8)

Deci am salcii...care ar fi cea mai productivă tehnică de tăiere din punct de vedere al lignitului?

Pentru că adesea sălcii se ridică rapid și sus, dar fără a face cu adevărat niciun material combustibil, în afară de lemnul mic...

Întrebarea mea nu este în vânt pentru că tocmai am tăiat 2 copaci care vor permite renașterea unei sălcii bătrâne care se zbate de ani de zile. Cred că și un mesteacăn a crescut în acest loc...

Fotografii cu șantierul de mâine și posibilitățile de pe teren...

Altfel am multe alune... crește și el repede și parcă le place mediul înconjurător, dar trebuie să aștepți mult să ai altceva în afară de aprindere!

O sa vad daca gasesc lacuste...si celelalte specii oferite si daca sunt compatibile cu clima si solul meu.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 194