Plantați un gard viu de cedru pentru a păstra țânțarii departe

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
Jardinierbricoleur
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 198
Înregistrare: 31/01/14, 19:15
x 11

Plantați un gard viu de cedru pentru a păstra țânțarii departe




de Jardinierbricoleur » 01/05/15, 19:09

Bună ziua prieteni,

O substanță naturală împotriva țânțarilor .... planta a gard viu de cedri lângă terasele voastre sau pentru a vă delimita grădina.

Iată tehnica mea de plantare.

Metoda în fotografii ---> Plantează cedri


Imagine
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 02/05/15, 08:06

Nu știu care este situația din Canada, dar în Europa ar trebui să evitați plantarea acestor tuia nefericite (și nu a cedrilor) care sunt urâte și sensibile la o ciupercă (care provoacă „rumenirea tuia”), sunt, de asemenea, excelenți propagatori de foc, dacă aveți ideea proastă să treceți ploaia termică din apropiere *. De asemenea, evitați chiparosul lui Lawson, a cărui dimensiune este chiar mai dificil de controlat decât cea a tuja, este atât de rapidă.

Preferați gardurile vii formate din arbuști care oferă o diversitate maximă. Vezi, de exemplu, ce oferă botanic(pub gratuit!).

* Interiorul gardului viu este foarte uscat, iar cei doi pereți verzi fac un șemineu ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 02/05/15, 08:48

se pare că tuja, eu personal am chiparoși Leyland, am un gard viu înălțat de 18 m înfipt (5 m) la nord de casa mea și țânțarii dansează dedesubt.

și este la fel pentru tuja, nu am auzit niciodată de acest efect, am fost pepinieră.

Bună.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 02/05/15, 09:37

Avertizare! Țânțarul sau țânțarul canadian nu are (poate) nimic de-a face cu al nostru! :P
Lemnul de cedru (nu cel al canadienilor!) Respinge insectele (dar nu și planta), de unde poate confuzia noastră Jardinierbricoleur...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 02/05/15, 10:29

Bilele din lemn de cedru sunt, cred, bilele "impermeabile" pe care le punem în dulap ... ???

Mai mult, sunteți de acord cu faptul că aceste garduri vii de cedru sunt dezastre ecologice: fără biodiversitate, fără flori, deci fără miere, fără fructe ...

Este mult mai bine de făcut, cu garduri vii înflorite (albine), cu fructe roșii (unele comestibile, altele sunt utilizate de păsări) sau fructe de tip nuci (o semințe oleaginoase foarte bogate în omega 3) și, nu în ultimul rând nu în ultimul rând, a cărui cherestea de tăiere este utilă ca BRF ... !!! Cedrul, din toate aceste puncte de vedere, este un dezastru!

Pentru un aparent „efect anti-țânțar” de care nu am auzit niciodată și pentru care am niște îndoieli!

Trebuie să ne ferim de adevăratele idei false false!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 02/05/15, 12:12

Da, bilele sau bucățile de cedru sunt active ca un agent de respingere a moliei; pentru a-și menține eficacitatea, este necesar să răzuiești suprafața din când în când, de îndată ce mirosul se diminuează. Tăieturile de cedru, de asemenea, funcționează foarte bine (pentru a pune într-o plasă).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 02/05/15, 12:55

Bună, dacă sunteți în autarhie, vedeți supraviețuismul (nu am spus preppers) puteți face acest tip de gard viu comestibil

https://www.google.fr/search?q=clapet+c ... comestible


vezi altfel gard viu.

hi
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 02/05/15, 13:15

Nu sunt nimic atât de extrem, absolut sau ambițios ... Încerc doar să fiu rezonabil sau să păstrez un pic bun simț, fără să mă înnebunesc. Este deja imens ca meserie!

Așa că am diverse garduri vii, inclusiv alune, soc ...

Am și arbuști împrăștiați peste tot, uneori în rânduri, alteori în paturi: zmeură, dud, caprifoi comestibili, goji, afine ... pe care le folosesc atât în ​​paturile „decorative”, cât și în cele „productive”. Unii dintre acești arbuști sunt purtători de miere. Alții roșesc frumos toamna ...

Gardul meu este, de asemenea, alcătuit din cărbune (hrănește păsările), cum ar fi frasinul tăiat în mormoloci (la începutul antrenamentului) pentru a-mi face BRF la fața locului, cu care "paie", de exemplu, căpșunile mele ...

Ca să spun adevărul, sunt, fără îndoială, puțin rebel cu „modelele” și curios să-mi caut drumul ...

Mai multe informații aici: https://www.econologie.com/forums/jardin-en- ... 13846.html

[Nu pot fi consternat decât să văd un șir mizerabil de tuja împodobit cu atâtea virtuți ... Dar mă forțez cât mai mult posibil să rămân politicos pe forums]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: Plantați un gard viu de cedru pentru a ține țânțarii departe




de Hic » 03/05/15, 14:08

Jardinierbricoleur a scris:Bună ziua prieteni,
O substanță naturală împotriva țânțarilor .... planta a gard viu de cedri lângă terasele voastre sau pentru a vă delimita grădina.

Lemnul de tuia este vândut sub denumirea comercială de „cedru roșu”.
De aici și confuzia generală.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/05/15, 18:03

Da, întradevăr.

Pentru cititori, așa arată adevăratul, care nu este cultivat în garduri vii, ci la subiecte izolate: http://www.google.fr/imgres?imgurl=http ... XIYhWvXLUM
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 175