Pompă de bere pentru instalare mică

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
gigiati
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 01/09/14, 12:36
Locul de amplasare: Savièse-Valais-Elveția
x 1

Pompă de bere pentru instalare mică




de gigiati » 01/09/18, 15:16

Buna ziua tuturor,
Sunt într-o reflectare deplină a declinului și, prin urmare, m-am dus la pompa berbec în loc de o pompă solară care mi-a fost furată.
Sunt apicultor amator și am un teren de grădini / pomi fructiferi unde aș vrea să instalez o mică pompă ieftină.

Am un mic bisse care curge în partea de jos a parcelei mele ~ 1m și aș dori să ridic apa de maxim 4m până la vârful parcelei mele timp de 20m, fără debit la sosire. (dacă sistemul funcționează 24 de ore, aceasta nu va fi o problemă)

Nu am nicio informație de debit sau nimic până în prezent. Am făcut un prim test (vezi fotografia atașată) unde încep cu o cădere inițială de 50cm și testez pentru a avea un punct înalt la 2m (factor x4).

Până în prezent nimic nu funcționează ... Inițierea nu este făcută și nu vreau să renunț la acest proiect care va fi refolosit de un număr bun de oameni din regiunea mea care mă așteaptă la rândul meu râzând de mine pentru că nu cred la această operațiune.

Poți să mă ajuți sau să mă orientezi către documente?

Informații suplimentare mici pentru a minimiza cât mai mult costurile, piesele mele provin din recuperarea 1/2 tub sanitar.

Vă mulțumesc anticipat pentru orice ajutor pe care mi-l puteți da

15358071578237409318865763477137.jpg
1 x
Gianluca
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Pompă pentru instalare mică




de chatelot16 » 01/09/18, 21:36

dacă există o cădere de 50cm și o înălțime de 4m pentru a urca, un berbec perfect ar avea un debit de 8 ori mai mic decât cel care trece prin cădere de 50cm ... și, deoarece perfecțiunea nu este din această lume, fluxul real va fi mai mic

dar pentru asta trebuie să înțelegem principiul RAM ... niciodată explicat clar ... este puțin același principiu ca și sursa de alimentare cu comutare electronică

apa trebuie să câștige viteză într-o țeavă cu presiunea de 50 cm de apă și ca o supapă să se închidă brusc pentru a face un ciocan de apă care crește presiunea ... este necesar ca țeava care ciocanul de apă este suficient de lung ... dacă este prea scurt nu funcționează ... această țeavă trebuie să fie suficient de rigidă ... dacă este flexibilă sau elastică ciocanul de apă se pierde în țevi

dacă facem o anumită lungime cu o țeavă înfășurată, această țeavă trebuie să fie perfect fixată ... dacă țeava este pur și simplu înfășurată așezată pe sol, aceasta se va mișca și ciocanul cu apă

conducta neagră de alimentare cu apă din polietilenă este suficient de rigidă pentru a face un ciocan bun, dar trebuie să fie bine fixată ... dacă se mișcă, energia ciocanului de apă se pierde
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Pompă pentru instalare mică




de Christophe » 01/09/18, 22:48

Deci, vă aflați puțin în aceeași situație ca mine acum câțiva ani, a se vedea: Pompă grădinărit / piston hidraulic-proiectare și fabricare a-house-t5268.html

Pentru a rezuma:

a) conducta din amonte trebuie să fie cât mai rigidă, imposibilă utilizarea unei conducte flexibile în ultimii câțiva metri
b) sticla din PVC nu este deloc o idee bună: aerul va ajunge să fie dizolvat în apă, avantajul este că este transparent și că îl veți vedea ... trebuie fie un respirator (care va aspira puțin aer în fiecare ciclu) sau o membrană care separă aerul de apă (un vas de expansiune de încălzire de recuperare mic este perfect)
c) reglarea greutății la supapa finală trebuie să fie foarte fină, mai ales că înălțimea este mică
d) etanșeitatea trebuie să fie perfectă în circuitul „ram” (cânepă obligatorie și nu o văd nicăieri pe fotografia ta)

Consultați acest subiect: Pompă grădinărit / piston hidraulic-proiectare și fabricare a-house-t5268.html

Am avut 50 cm de cădere și am reușit să urc până la 3-4 m ... totul este explicat în subiect
0 x
gigiati
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 01/09/14, 12:36
Locul de amplasare: Savièse-Valais-Elveția
x 1

Re: Pompă pentru instalare mică




de gigiati » 02/09/18, 09:04

Superb mulțumesc pentru toate răspunsurile tale!

Într-adevăr, acesta este doar un prim test fără cânepă, cu o sticlă de plastic, pentru a vedea efectul (ca pe câteva goluri pe care le-am putut vedea).

Se pare că îmbinările + tuburile rigide sunt cheia pentru a nu „pierde” efectul berbecului.
Îmi voi lua timp să citesc totul și să vă ofer feedback, dar până în weekend-ul viitor cred că este nevoie de timp pentru a obține acest lucru și chestii înapoi.

Încă o dată vă mulțumesc și ne vedem în curând!
0 x
Gianluca

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 176