Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de Christophe » 09/04/20, 14:34

epfyffer a scris:Într-adevăr, galva este pe circuitul solar, iar mânecile din plastic sunt utilizate pentru circuitul piscinei.


Nu aveam nicio îndoială cu privire la asta: dar ce se întâmplă în interiorul schimbului? Elementele zincate sunt conice deci trebuie montate pe elemente din fier sau zincate ... Suntem aici în fața unei piese complet „hibride”!

Având în vedere sudurile, există o mare șansă să existe 2 camere "colectoare" înainte de tuburile din oțel inoxidabil care încep la nivelul celor 2 suduri ...

epfyffer a scris:Mă întreb din ce este făcută partea care este vopsită în albastru ... este nemagnetică, doar lipirea și capetele dintre lipit și armăturile galvanizate reacționează la magnet. Interiorul (circuitul glicol), care trebuie să fie din oțel inoxidabil, se lipește complet de magnet.


De asemenea, mă întreb ...

Este probabil un oțel inoxidabil nemagnetic, apropo, un pro nu sudează în mod normal oțelul inoxidabil cu oțelul inoxidabil ... ceea ce pare să fie cazul aici.

Corpurile schimbătorilor de căldură recente din piscină sunt, în general, confecționate din polimer ...

Ce greutate în total?

epfyffer a scris:Dacă aș decide să-mi montez schimbătorul la fel, ar mai ține 1 sau 2 sezoane sau va străpunge în 2 luni?


Cred că va dura mult mai mult decât atât ... : Cheesy:
1 x
epfyffer
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 08/06/11, 10:43
Locul de amplasare: Elveția
x 1

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de epfyffer » 10/04/20, 10:23

pentru greutate, aș avea între 15 și 20 kg pentru acest schimbător, care are aproximativ 70 cm. Super grele ...

Deoarece acest schimbător este acolo și nu m-a costat aproape nimic, aș fi bine motivat să îl montez oricum, în ciuda faptului că sunt cu apa sarată și electrolizatorul meu ... Dacă montajul se rotește 6 luni pe an (max cred că sunt la munte la 850 m deasupra nivelului mării în Alpi, cu vedere spre sud, dar la altitudine, la fel ...) și schimbătorul de căldură se mănâncă, dar peste 5 sau 10 ani, atunci piscina va avea a dispărut cu copiii care vor fi (prea) mari și au părăsit casa ...

Deci, poate fi imaginat să montați acest schimbător fără să țineți cont de coroziunea dispozitivului?
0 x
_________________________
http://www.pouleto.ch/solaire
Putina noastră contribuție la o lume mai ecologică ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de Christophe » 10/04/20, 10:53

epfyffer a scris:pentru greutate, aș avea între 15 și 20 kg pentru acest schimbător, care are aproximativ 70 cm. Super grele ...


Deci foarte gros! Nu vă mai faceți griji, veți fi liniștiți cu 30 de ani înainte să străpungă !! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

epfyffer a scris:Deci, poate fi imaginat să montați acest schimbător fără să țineți cont de coroziunea dispozitivului?


Absolut!

Gândiți-vă doar la montarea acestuia DUPĂ FILTRU, DAR ÎNAINTE de clorificator, desigur !!

Întotdeauna montăm un schimbător după filtru, astfel încât să nu se murdărească ... pur și simplu ...

De asemenea, un schimbător de căldură în piscină se montează în bypass: tot fluxul de circulație NU TREBUIE să treacă în schimbătorul de căldură (decât dacă ai o pompă foarte mică precum 400-500W, dar asta m-ar surprinde) ... Cel mai bine este să asigurați un bypass reglabil ...
0 x
epfyffer
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 08/06/11, 10:43
Locul de amplasare: Elveția
x 1

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de epfyffer » 10/04/20, 13:38

Ei bine, ce vești bune! Asa ca pot merge pe montaj cu aceasta piesa, este minunat!

Vă mulțumesc pentru feedback și informații despre ansamblu, este excelent și foarte informativ ... Aș fi montat acest lucru fie înainte de grupul de filtrare / pompă, fie mai degrabă după electrolizator.

Iar pentru ocolire, oricum va fi manual, cu posibilitatea reglării deschiderilor!

Vă mulțumim!
0 x
_________________________

http://www.pouleto.ch/solaire

Putina noastră contribuție la o lume mai ecologică ...
epfyffer
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 08/06/11, 10:43
Locul de amplasare: Elveția
x 1

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de epfyffer » 10/04/20, 14:18

Uh ... încă o întrebare, atât timp cât suntem pe tema schimbătorului meu și a compoziției sale ...

Circuitul meu solar este 100% cupru (auto-construit). Așa că va trebui să conectez circuitul solar la cele două capete ale schimbătorului meu ... care este montat în prezent în zincare! Uch, iată că mă întorc la noțiunile mele de chimie și electroliză! Este interzis să-mi amintesc, nu?

Deci, hei, dacă este pur și simplu o problemă de înlocuire a coatelor în acest moment pe capetele schimbătorului cu coatele și armăturile din alamă, nu este problema, ci depinde de ceea ce va exista în schimbător, există o problemă cu circuitul meu fiind cuprul?
0 x
_________________________

http://www.pouleto.ch/solaire

Putina noastră contribuție la o lume mai ecologică ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de Christophe » 11/04/20, 12:19

O notă bună, cred că veți găsi toate informațiile din acest document pe cupluri galvanice

coroziune galvanică.pdf
(1.5 Mio) S-au descărcat ori 892


Captură de ecran_2020-04-11 index pdf.png


Atunci nici nu te panica! Acest tabel este deja făcut cu 2% sare! Ca amintire, apa de mare este de 1,5% (15 g de sare pe litru)!

Deci, cu apă dulce, cu excepția faptului că pentru a lua cu adevărat cel mai rău cuplu, este nevoie de ani înainte de a avea o scurgere ... și din nou ...

Vedem că staniul și cuprul sunt limitate ... : Cheesy:

Cu toate acestea, nu cunosc nicio altă metodă de asamblare a conductelor de cupru în afară de sertizare / biconă! : Cheesy:

Cuplul cupru-nikel, deci oțelul inoxidabil va rezista mai bine decât fierul moale ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de sicetaitsimple » 11/04/20, 12:27

Da, în sfârșit, dacă cu siguranță nu este nevoie să intrăm în panică, este pentru că aceste „amestecuri” de diferite nuanțe cu cupru sunt pe partea de apă glicolată ....
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de Christophe » 11/04/20, 12:31

Da, dar are dreptate să pună întrebarea la fel.

Apa din piscină corodează „totul” oricum !!

Prin puterile oxidante ale produselor dezinfectante, dar și pentru că este apă „deschisă” și, prin urmare, oxigenată constant ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de sicetaitsimple » 11/04/20, 12:40

Christophe a scris:Apa din piscină corodează „totul” oricum !!


Nu există apă de bazin în circuitul care conține cupru, este saramură.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de Christophe » 11/04/20, 12:42

Nu glumești? : Cheesy:
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 149