Sere tunel

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Sere tunel




de humus » 24/11/21, 10:06

Buna ziua tuturor,

Am in vedere achizitionarea unei sere tunel de 7m x 4m aproximativ pentru a prelungi sezonul de productie de legume, sau chiar pentru a face si kiwi sau struguri.
Nu știu nimic despre asta, Există anumite criterii de căutat, greșeli de evitat?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: sera tunel




de Ahmed » 24/11/21, 10:48

Tunelul rotunjit este de preferat, nu degeaba forma „capela” este mai putin frecventa*. Trebuie avut grijă să căptușiți cercurile cu fire longitudinale (sârmă sau plastic special) pentru a susține prelata și astfel a evita buzunarele de apă. De dragul durabilității, arcurile trebuie acoperite cu o izolație termică pentru a preveni „coacerea” filmului în contact cu acestea.
Aceste accesorii pot fi găsite, de exemplu, la această adresă: https://www.serre-en-direct.fr/3-access ... -de-jardin
Precizez ca nu am nicio legatura cu aceasta firma...
La mijlocul sezonului și iarna, o seră este ușor de gestionat, dar vara ** înțelegi rapid că este în realitate un uscător și că creșterea temperaturii necesită aerisire, ceea ce determină uscarea rapidă. Sunt deschideri zenitale cu mufe de parafină, cred că merită încercat (nu am exersat niciodată, dar dacă asta poate evita o neglijență)... Udarea trebuie să fie absolut perfectă înainte de sezonul critic...
Daca mai ai si alte intrebari... 8)

* Este imposibil să întindeți corect o prelată pe o suprafață plană, aceasta se va clape întotdeauna în vânt.
** Pericol: acordați o atenție deosebită operațiunilor cu seră în timpul căldurii mari (de obicei, repararea unei linii de sprinklere): secvențe de cel mult 5 minute înainte de ieșirea în aer, în caz contrar, risc de hipertermie care poate fi fatală (transpirația nu răcește organismul într-o atmosferă umedă, deoarece nu există evaporare).
2 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: sera tunel




de Christophe » 24/11/21, 12:49

Acordați atenție și orientării în raport cu vânturile predominante ale serelor de plastic... preferați un loc ferit de vânt dacă este posibil...

O furtună de iarnă sau o furtună mare de vară și sera ta poate fi spartă... :( vezi dacă este ușor să-l pui în „steagul”...

Cu ani în urmă, 2 sere tunel nu rezistau mai mult de 3 sezoane acasă din cauza vântului...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6516
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1638

Re: sera tunel




de Macro » 24/11/21, 12:50

Nu știu unde locuiești... Dar kiwi și strugurii din Franța metropolitană se cultivă în aer liber... Un prieten al părinților mei a făcut nebunește un spalier cu kiwi-ul lui pe care le produce în fiecare an
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: sera tunel




de Christophe » 24/11/21, 18:12

Macro a scris:Nu știu unde locuiești... Dar kiwi și strugurii din Franța metropolitană se cultivă în aer liber... Un prieten al părinților mei a făcut nebunește un spalier cu kiwi-ul lui pe care le produce în fiecare an


! corect

Chiar și în Alsacia, cunoscută pentru iernile aspre!

Părinții mei aveau 6 sau 7 picioare urcate la 3 sau 4 m și care în producție, cel mai bun, ani au dat o sută de kg! Este necesar cel puțin 1 bărbat...

La fel de mult să vă spun că am mâncat niște gem de kiwi și kiwi de căpșuni! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Picioarele au început să se ofilească după aproximativ 25 de ani...

Nu prea știu despre struguri... dar ceea ce pare în Franța știm să facem vin... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: sera tunel




de humus » 25/11/21, 08:07

Vă mulțumim pentru toate informațiile referitoare la serele tunel.
Dacă vrem să o facem corect, este mult mai tehnic decât credeam. : Lol:
Nu am văzut niciodată un site atât de detaliat. : Wink:

Nu este bine înțeles pentru povestea vântului dominant. În ce direcție să plaseze sera în raport cu acest vânt, una dintre fețele mai mici (intrare/ieșire)?

Pentru kiwi, de fapt kiwi galben mai exact (care trebuie să fie mai fragil) și strugurii, toți într-o seră, este să fiu sigur că au ceva pentru că afară nu sunt ferit de un îngheț târzie de primăvară care ar zgâria înflorire.
Ideea este si sa faci putina umbra in sera cu aceste liane, in cazul unei veri puternice. : Mrgreen:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13707
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1521
A lua legatura cu:

Re: sera tunel




de izentrop » 25/11/21, 09:02

humus a scris:Nu este bine înțeles pentru povestea vântului dominant. În ce direcție să plaseze sera în raport cu acest vânt, una dintre fețele mai mici (intrare/ieșire)?
Oricât de dăunătoare vin rafale de vânt din toate direcțiile.

A avea un gard viu sau un zid la nord poate fi un avantaj în nordul Franței, pentru a vă proteja de vântul de nord.
Pe de altă parte, direcționarea intrării către ploaia predominantă nu este o idee bună pentru riscul de mucegai.
humus a scris:Ideea este si sa faci putina umbra in sera cu aceste liane, in cazul unei veri puternice.
Risipește suprafața în mod inutil.
Marele risc este supraincalzirea vara, rosiile nu le plac deloc, ai nevoie de o buna ventilatie, ambele capete larg deschise, in perioada de caldura mare.
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: sera tunel




de humus » 25/11/21, 09:27

izentrop a scris: A avea un gard viu .. poate fi un avantaj in nordul Frantei, pentru a proteja de vantul de nord.

Eu am ! : Lol:

izentrop a scris:Pe de altă parte, direcționarea intrării către ploaia predominantă nu este o idee bună pentru riscul de mucegai.

Nu intenționat, dar și asta ar fi grozav.

izentrop a scris:
humus a scris:Ideea este si sa faci putina umbra in sera cu aceste liane, in cazul unei veri puternice.
Risipește suprafața în mod inutil.

Ideea lianelor este că sunt sus și canalizate în centru, așa că nu ia aproape nimic la sol.

humus a scris: este nevoie de o bună ventilație, cu ambele capete larg deschise, în perioada de căldură mare.

Eram și eu aproape acolo. : Wink:
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: sera tunel




de humus » 25/11/21, 09:43

Sunt ceea ce ei numesc sere dolmen, arata bine din moment ce avem o inaltime buna pana la marginea serei.
Este acest lucru bun în raport cu tensiunea ideală a prelatei serelor tunel reale?

Există modele cu tuburi de 40 mm și un „pro” de 60 mm, chiar are rost să mergem la 60 mm?

https://www.serre-en-direct.fr/serre-de ... droit.html

https://www.serre-en-direct.fr/serre-de ... o-500.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6983
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2908

Re: sera tunel




de gegyx » 25/11/21, 10:49

Un prieten a cumpărat 2 sere tunel folosite de la un fermier în creștere.

La sfatul meu, a extins picioarele unui tub metalic la un recuperator. Nu s-a deranjat le-a luat din diametru interior si cu un surub tine/lol

Pe agglo Orléans are kiwi verde și struguri care cresc afară, în spalier (dar nu se tunde când și când este necesar)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 102