Weedkiller pulverizând în prezența copiilor?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Weedkiller pulverizând în prezența copiilor?




de bham » 19/09/07, 19:26

Haide, am plecat pentru o răvășire.
Am un vecin „minunat”, mama unei fetițe, care este puțin dependentă de pulverizator. Este modul lui de a vâna buruieni urâte.
Fiica mea și el se joacă împreună, uneori în grădina noastră, alteori în a lor.
Ceea ce apreciez mult mai puțin și pe care tocmai l-am văzut din prima mână, este că această persoană și-a permis să trateze iarba de la poalele cutiei de nisip în care se afla fiica mea, pe care, prin urmare, eu a sunat înapoi imediat.
M-am întors să-l văd pe vecin cu o informație despre pericolele pesticidelor, pe care ea le-a luat în mod altruist.

Ce părere ai despre acest ?
Cum ai reacționa?
Ce trebuie făcut pentru a educa oamenii?
Depuneți o plângere pentru otrăvire, pentru a pune în pericol viața altora?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 19/09/07, 21:37

Denunțați și depuneți o plângere împotriva părinților care fumează casa în care copilul lor crește până la adolescență cu tutun?
Cu toate acestea, ar trebui făcut!

Mâine îi spui că fiica ta nu se simte bine (amețeli, greață, iritații) și intenționezi să mergi la doctor ... poate își va pune întrebări?
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 669
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Pulverizarea buruienilor în prezența copiilor




de SixK » 19/09/07, 21:44

bham a scris:Ce părere ai despre acest ?
Cum ai reacționa?
Ce trebuie făcut pentru a educa oamenii?
Depuneți o plângere pentru otrăvire, pentru a pune în pericol viața altora?


Pentru a evita conflictele, îi puteți înlătura grădina! :)
Acest lucru îi va arăta cele mai bune practici;)

În cele din urmă, totuși, ea nu va putea spune că nu a fost la curent cu cele mai recente informații despre Martinica, aruncate la începutul săptămânii ...

SixK
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 20/09/07, 09:25

gegyx a scris: Denunțați și depuneți o plângere împotriva părinților care fumează casa în care copilul lor crește până la adolescență cu tutun?
Cu toate acestea, ar trebui făcut!

Da, apropo, șchiopătase în timp ce era însărcinată. Și vă putem extinde exemplul la o grămadă de alte produse, începând cu mașina, COV-urile prezente în casa dvs. fără ca dvs. să știți, etc. Dar culmea este în continuare să pulverizezi buruienul pe nasul copilului. Parcă i-ai supărat nasul pe țeava de eșapament a mașinii tale.

gegyx a scris: Mâine îi spui că fiica ta nu se simte bine (amețeli, greață, iritații) și intenționezi să mergi la doctor ... poate își va pune întrebări?

Nu atât de sigur ....
sixK a scris: Pentru a evita conflictele, îi puteți înlătura grădina!
O idee excelenta !!!
sixK a scris:În cele din urmă, totuși, ea nu va putea spune că nu a fost la curent cu cele mai recente informații despre Martinica, aruncate la începutul săptămânii ...

Nu tipul de a asculta știrile, nici de a pune întrebări, poate că nici măcar nu știu cuvântul pesticide.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16

Re: Pulverizarea buruienilor în prezența copiilor




de A2E » 20/09/07, 10:49

bham a scris:Haide, am plecat pentru o răvășire.
Am un vecin „minunat”, mama unei fetițe, care este puțin dependentă de pulverizator. Este modul lui de a vâna buruieni urâte.
Fiica mea și el se joacă împreună, uneori în grădina noastră, alteori în a lor.
Ceea ce apreciez mult mai puțin și pe care tocmai l-am văzut din prima mână, este că această persoană și-a permis să trateze iarba de la poalele cutiei de nisip în care se afla fiica mea, pe care, prin urmare, eu a sunat înapoi imediat.
M-am întors să-l văd pe vecin cu o informație despre pericolele pesticidelor, pe care ea le-a luat în mod altruist.

Ce părere ai despre acest ?
Cum ai reacționa?
Ce trebuie făcut pentru a educa oamenii?
Depuneți o plângere pentru otrăvire, pentru a pune în pericol viața altora?


Bună Bham

Tocmai am citit postarea ta și ca fermier că sunt, sunt îngrozit de ceea ce ne trimiți tu! : Evil:

Un sfat :
Urmăriți cu atenție fiica dvs., aflați dacă a avut greață, dificultăți de respirație și roșeață pe piele și, dacă aveți îndoieli, nu ezitați să sunați la centrul de control al otrăvurilor cel mai apropiat de casa dvs., iată legătură:
http://www.centres-antipoison.net/
Amintiți-vă, de asemenea, să colectați de la vecinul tău conservele de buruieni implicate, deoarece acestea vor fi solicitate de centrul de control al otrăvurilor sau dacă puteți să le scoateți și să recuperați eticheta (etichetele) cutiei.
Este mai bine să faci pasul acum degeaba decât să regreți mai târziu pentru că va fi prea târziu să intervii!

Uneori oamenii fac absolut orice !!! :x

În anii 80 TOATE pesticidele (buruieni totale sau selective, insecticide-fungicide) nu erau autorizate pentru vânzare către publicul larg, dar astăzi din păcate este destul de diferit !!! :x ar trebui să știți că marea majoritate a acestor produse sunt extrem de nocive pentru sănătatea oamenilor și animalelor și chiar mai mult dacă sunt utilizate în mod abuziv.

Nu pot să spun suficient: NU UTILIZAȚI ACESTE PRODUSE PERICULOASE HYPER! sau, altfel, apelează la un profesionist și, de preferință, la o cooperativă agricolă și nu într-un centru de grădină, deoarece acesta din urmă angajează cel mai adesea oameni total incompetenți în domeniul pesticidelor (elevi în timpul vacanțelor școlare, de exemplu).
sau dacă utilizați aceste produse în ciuda tuturor: CITIȚI etichetele din ÎNTOTATUL lor și urmați scrupulos ceea ce este scris acolo!
Luați-vă timp, asigurați-vă că nu este nimeni în apropierea zonei de pulverizat, nu uitați măștile de preferință cu cartușe de carbon, ochelari impermeabili și, de asemenea, mănuși din plastic.
În schimb, pulverizați seara când apune soarele pentru a preveni răspândirea ceții de pulverizare, este suspendat și INVIZIBIL și de cele mai multe ori INODOR, aveți grijă și să vă închideți casa sau mașina deoarece această ceață pleacă acasă.

În concluzie aș adăuga: nu faceți lucrurile ușor, în special când vine vorba de pesticide.

Sperând că Bham că fiica ta nu are nimic!
Serj
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 20/09/07, 11:56

bonjour,

Cred că mă dezgustă (la fel ca oamenii care își impun țigările celor din jur) ... : Evil:
Din păcate, cred că nu este nimic de făcut pentru a-i educa ... În afară de a-și pune nasul la ieșirea pulverizatorului ... dar nu sunt sigur că este foarte legal ... :P

Sincer, uneori disper de natura umană ... :strigăt:

Sper că fiicele tale nu au primit prea mult produs ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 20/09/07, 21:40

Bonjour à tous

În stilul de a polua otravă ușor, prea rău pentru anturaj:

O companie din afară vine să refacă podeaua atelierului în care lucrez. Aceasta implică turnarea / vopsirea unui strat de rășină de culoare deschisă pe podea. (câteva sute de metri pătrați)

Mirosul de (solvent?) Este cu adevărat puternic și îmbătător, aproape că amețește persoanele sensibile. Nu există o ventilație suplimentară organizată decât de obicei și încheiem ziua cu o durere de cap grea.

Pictorii care fac munca sunt protejați ca și cum ar fi lucrat într-o centrală nucleară. Salopete albe de unică folosință cu pasăre, ochelari de protecție, mască de respirație, mănuși, cizme. Foarte bine pentru ..... ei.

Toți muncitorii obișnuiți din incinta care lucrează alături au primit doar instrucțiunile ..... să-i lase pe pictori să treacă. După 2 ore, pictorii au terminat și au plecat, dar muncitorii au la dispoziție cele 8 ore fără mască și în apropiere ...: Evil:

Și când punem întrebări, de ce ..... îți răspundem cu jumătate de inimă că pui întrebări greșite ... : Evil:

Regulamentele trebuie să impună cu siguranță protecții individuale pentru cei care aplică produsul, pentru alții pe care nu îi cunosc.

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 21/09/07, 09:45

Un singur răspuns: : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Pulverizarea buruienilor în prezența copiilor




de bham » 21/09/07, 10:19

A2E a scris: [Un sfat :
Urmăriți cu atenție fiica dvs., aflați dacă a avut greață, dificultăți de respirație și roșeață pe piele și, dacă aveți îndoieli, nu ezitați să sunați la centrul de control al otrăvurilor cel mai apropiat de casa dvs., iată legătură:
http://www.centres-antipoison.net/
În anii 80 TOATE pesticidele (buruieni totale sau selective, insecticide-fungicide) nu erau autorizate pentru vânzare către publicul larg, dar astăzi din păcate este destul de diferit !!! :x ar trebui să știți că marea majoritate a acestor produse sunt extrem de nocive pentru sănătatea oamenilor și animalelor și chiar mai mult dacă sunt utilizate în mod abuziv.
Sperând că Bham că fiica ta nu are nimic!
Serj

Mulțumesc Serge și Indy49.
Deocamdată, RAS, dar munca acestor produse de rahat se poate face pe termen lung în organism, provocând diviziuni celulare anarhice, deci cancer.

Un alt exemplu uimitor de Flytox. Mi se pare că ar trebui, cel puțin, să contactați medicina muncii sau / și să aveți condițiile de muncă notate de un executor judecătoresc (știu, aceasta sparg atmosfera din companie, dar poate fi util pentru + mai târziu, în cazul în care ar exista o legătură cauză-efect cu o boală).
0 x
purr1789
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 13/10/07, 15:48

În ceea ce privește plivirea




de purr1789 » 13/10/07, 16:26

Există o alternativă la substanțele chimice
plivirea termică: este pur și simplu o chestiune de a ucide păpădia urâtă cu un șoc termic: căldura distruge planta. Aceasta este pur și simplu pentru a utiliza un arzător conectat la o butelie de gaz. Rețineți că există sticle de gaz care nu sunt prea mari.

Puteți oferi această soluție vecinului.

Știți, de asemenea, că drăguțele companii americane care doresc să vă vândă aceste buruieni americane sunt aceleași companii care au produs Agent Orange, AGENT ORANGE = defoliant folosit de armata americană în timpul războiului din Vietnam pentru a distruge pădurea virgină . Agent Orange este cauza multor malformații din copilărie la mai bine de 40 de ani de la sfârșitul războiului din Vietnam !!!!! Bucură-te și fii atent la tine și la copiii tăi.
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167