Rezervor de apă de ploaie cu cost redus și capacitate mare

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Rezervor de apă de ploaie cu cost redus și capacitate mare




de Christophe » 09/04/08, 14:26

Prețurile percepute pentru anumite produse din rezervoarele de colectare a apei de ploaie mi se par rușinoase ... fără îndoială supraîncărcate ca multe alte lucruri „verzi”.

Din stilul de 400 € rezervorul din PVC de 700L (sau echivalent) ... : Evil:

Cred că oamenii nu realizează ceea ce reprezintă 400 de euro în facturile de apă. Deci, dacă m3 este la 2 €, este necesar să vă recuperați 200L pentru a face această achiziție profitabilă. Adică, umpleți și goliți complet acest rezervor de 285 de ori ... aproximativ 10-20 de ani se întorc pentru un rezervor a cărui durată de viață este probabil mai mică ... Evident că va depinde de nevoile, regiunea și suprafața dvs. acoperiş...

Deci, să nu ne lăsăm păcăliți (de cote și capete prea verzi pentru a fi sinceri) și să folosim 1000L cubi ca acesta

Imagine

Cu siguranță nu este foarte frumos, dar merită câteva tancuri vândute la un preț prea mare și într-o magazie de grădină merge "aproape" inconito :) Nimic nu împiedică să pui 2 sau 3 ... pe scurt N în serie și să faci un „cofraj” din lemn pe măsură.

Preț: de la 40 (uzat) la 150 € (nou) pentru 1000L, chiar și nou, preț atât de imbatabil în raport cu volumul :)

Astfel putem obține o capacitate de 5000L pentru 200 € :) Cine spune mai bine?
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 09/04/08, 14:40

într-adevăr, acest tip de rezervor de polietilenă este foarte bun, dar preferați nou, deoarece în industrie punem tot felul de substanțe chimice, deci dacă nu știți ce era în interior înainte ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

cisternă




de tigrou_838 » 09/04/08, 14:47

Salutare tuturor.

Am 5 like fotografie dar alb transparent.

de origine pentru transportul produselor alimentare.

una pentru rezerva mea de apă caldă pentru pardoseala de încălzire cu grosime redusă, solară, izolată, etc ...

și 4 pentru apa de ploaie instalată pentru moment afară,
Încep să-mi revin din toate jgheaburile refăcute în octombrie.

preț de achiziție între 35 și 50 euro bucăți.

în curând adaptare pentru toalete și udarea grădinii cu pompă de 12V și baterie, colector solar.

tigrou_838
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

cisternă




de tigrou_838 » 09/04/08, 14:49

un pic de supraveghere,

vara, este imperativ să puneți o prelată pentru a o proteja de soare pentru a evita proliferarea algelor.

tigrou_838 :strigăt:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 09/04/08, 15:05

Există, de asemenea, rezervoarele flexibile (atunci când este loc) cu un vânzător rezonabil pe eBay în cele din urmă aproape (5m3 pentru 595 €) sau într-adevăr locul 30M3 la 1895 € dacă nu și bazin suprateran de 10m pentru 499 €
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 09/04/08, 15:10

Întrebare: în ceea ce privește durata de viață (rezistență în timp, rezistență la UV, la variații ale T °, ​​la îngheț) ce părere aveți despre comparația dintre polietilenă și PVC (sau altele utilizate de vânzătorii de rezervoare)?

Pentru piscina de 10 m pentru 500 € nu merită să ne gândim la asta tocmai din acest motiv ... mă înșel?
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 09/04/08, 16:54

Am 4, dar fii atent, sunt consumabile, nu sunt făcute să dureze, așa că protejează-le cu prelată neagră pentru UV altfel :!:
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 09/04/08, 19:15

Christophe a scris:Întrebare: în ceea ce privește durata de viață (rezistență în timp, rezistență la UV, la variații ale T °, ​​la îngheț) ce părere aveți despre comparația dintre polietilenă și PVC (sau altele utilizate de vânzătorii de rezervoare)?


Rezervoare din PVC?
Recunosc cu umilință că nu știu un rezervor din PVC, în principal sunt fabricate din PP (polipropilenă) foarte aproape de nivelurile de PE.

Ultimul pe care l-am cumpărat într-un magazin de grădinărit, a costat doar 30 € pentru 500L (nou bineînțeles : Cheesy: ).

Sunt de acord cu Chatam în ceea ce privește riscul pentru containerele second-hand.

+1 cu Denis (bătut am 5 : Mrgreen: ), dacă este posibil, mai bine decât prelata neagră le pune într-o cameră de genul acesta, fără risc de încălzire a algelor mai puțin vara și risc mic de îngheț iarna, mai ales dacă este plin.
1 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 10/04/08, 10:16

da, bine și îngropați-le atunci sau cel puțin acoperiți-le cu pământ :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 10/04/08, 11:53

Ah, vă mulțumesc pentru aceste detalii despre UV și PE ... așa că aveți grijă :)
Cum îmbătrânește sub UV? Se întărește și fisuri, cred?

Pentru PVC era o presupunere, nu am cumpărat niciodată un rezervor, aș arăta data viitoare când o voi petrece într-un brico ...

Introducătorul este o soluție jonule, dar necesită multă muncă și o pompă pentru golire, cu excepția cazului în care terenul dvs. este în mod evident înclinat.

Nu, cred că o mică magazie de grădină sau o placare la comandă ar fi ideale pentru „camuflarea” unuia sau mai multor cabine ...

ps: 4 și 5000L ... grămadă de bourini !! Sper să nu fie pentru băutură eh : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103