Grădinița din grădina mea: înghițitură și arici

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Grădinița din grădina mea: înghițitură și arici




de bham » 23/06/08, 06:34

Mai jos, o puietă de 6 înghiți de hambar, toți bebelușii, apoi bine hrăniți forțat. Rândunelele sunt mari prădători de insecte zburătoare; se pare că părinții pot zbura aproape de 400 km / zi pentru a-și hrăni puii; dacă asta nu este eficiența energetică!

Și apoi, în sfârșit, un puiet de 5 arici pe care tocmai i-am descoperit și pe care aș vrea să-i păstrez în grădină, ca un ucigaș de limaci.
Hei, despre peletele de limac, aricii le mănâncă sau mănâncă limacii care au mâncat peletele. Pe scurt, îi ucide încet și îndepărtează orice apărare imună de la puii lor.

Fără a număra orvetele care se reproduc sub grămezile de lemn și care sunt, de asemenea, amatori de melci.

Imagine

Imagine

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 23/06/08, 09:28

Waaaaaaaaaaaw Aproape am lacrimi în ochi!

Adevărata natură există încă!

Putem rezerva un arici? : Cheesy:

ps: redenumit și mutat în „grădină”
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 23/06/08, 10:08

hi,
Prea drăguț!

Anul acesta, în mica mea grădină de la Bruxelles, am avut două cuiburi de merle (unul cu 3 tineri, celălalt cu 4), unul de porumbei de lemn (3 tineri) și într-unul din bonsaiul meu, un cuib de țâțe albastre tineret).
Din păcate nu mai am cameră, altfel le-am fi făcut și le-am postat aici!

Pentru arici, totuși, aveți grijă, sunt mari consumatori și dacă aveți o grădină închisă, va trebui hrănită după un timp, deoarece va fi devorat totul.
Înainte locuiam în Tournai și aveam o grădină mare închisă (+ - 120m²), era prea mică pentru o singură persoană, așa că am eliberat-o în sălbăticie după doi ani.
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 23/06/08, 10:10

Aici mă face să cred că avem și (cel puțin) un cuib în grădină: cozi roșii.

Vor încerca să le faceți o fotografie celor mici (dacă sunt încă în viață?).
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 23/06/08, 10:24

Christophe a scris:Aici mă face să cred că avem și (cel puțin) un cuib în grădină: cozi roșii.

Voi încerca să le fac o poză celor mici (dacă este încă în viață?).


Ben, probabil că sunt încă în viață, dar poate că au părăsit deja cuibul. : Mrgreen:
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 23/06/08, 10:26

Christophe a scris:Waaaaaaaaaaaw Aproape am lacrimi în ochi!
Adevărata natură există încă!

Putem rezerva un arici? : Cheesy:

Da, natura adevărată există încă, dar pentru cât timp?
Rândunelele sunt rare, probabil din lipsă de insecte.
Și arici, de asemenea, din cauza peletelor anti-limac, a drumului, ...

Pentru arici, aproape că i-am dus la un refugiu lângă Saverne pentru că nu mai vedeam mama în cuib în timpul zilei și mi s-a spus că nu este normal și că trebuie să acționez imediat: mentine-i calzi 24 de ore pe zi cu o sticla de apa fierbinte, sticla cu lapte de pisica la fiecare 24 ore, masaj pe burta pentru nevoi, miroase ca bonus pentru cel putin 4 zile, pe scurt, fericire.
Și phew, când i-am scos din cuib, am văzut că mama era acolo.
Nu eram departe de a face o gafă.
Deci Christophe, dacă nu ești ispitit de hrănirea cu sticle de arici, te sfătuiesc să aștepți până când vor fi înțărcați pentru a veni să-mi aducă unul. :D .

în caz contrar:
http://www.herissons.be/10conseils.htm

http://www.herisson.nom.fr/
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 23/06/08, 10:37

Gagică?

Crezi că va suporta transportul, va rămâne în grădină și va supraviețui aici? Mai sunt 3 ore distanță ...

Voi citi cele 2 site-uri, există poate modalități de a atrage unele? Ar putea fi mai ușor, nu-i așa?

Vai: http://valleech.club.fr/herisson/lesrisques.html

CAUZE DE MORTALITATE

Aricii trebuie să aibă de-a face cu prădătorii lor naturali: câini, pisici, jderi, bursuci, pisici, urși bruni, bufnițe, bufnițe vultur și, în special, vulpi. Acești prădători ucid doar 9% din arici. Înecurile, rănile, bătrânețea cauzează 10% din pierderi, epuizarea și foamea fac ca 13% din oameni să dispară:

* parazitismul decimează 8% din forța de muncă (muștele sunt o molimă, depun ouă pe animale slabe și viermii devorează ariciul viu)
* accidentele rutiere elimină 24%;
* cu o rată de 26%, otrăvirea chimică este principala cauză a morții ariciului! exemplu slug killer
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 23/06/08, 10:47

Cele 2 site-uri sunt puțin contradictorii: unul sfătuiește să dea lapte pentru pisică / câine, iar celălalt să nu-l dea niciodată ...

Altfel avem acum 2 pisici ... se pare că nu se amestecă bine cu aricii :(

Ah excelent, există un centru departe de casă (20 km): http://www.herissons.be/annuaire.htm

Ar putea fi cel mai bun de adoptat, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 23/06/08, 12:14

Christophe a scris:Ah excelent, există un centru departe de casă (20 km): http://www.herissons.be/annuaire.htm

Ar putea fi cel mai bun de adoptat, nu?


Da, într-adevăr și puteți face să rămână cu mâncare uscată pentru pisici.
Atenție însă la zgârieturi (pisici).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 23/06/08, 12:22

Nu înțeleg cum o pisică poate ataca un arici adult plin de spini ... deși, dacă le fură crăpăturile, este de înțeles : Cheesy:

Vom apela la adăpost în săptămână pentru a vedea dacă pisica și ariciul sunt biocompatibili :) iar dacă putem, așadar, să adoptăm una. O să-ți spun.
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113