Gunoi verde, știi?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Gunoi verde, știi?




de Christophe » 11/09/07, 10:49

Cu ocazia unui Târg EcoBio am redescoperit îngrășăminte verzi: aceste plante care în timpul creșterii lor (destul de rapidă) dimpotrivă de sărăcire a solului, îi asigură acestuia anumite condiții esențiale (azot și pH în special) pentru buna dezvoltare a altor plante.

Principiul consta in a face un sezon sau 1/2 sezon cu aceste ingrasaminte verzi si a le cosi pentru a avea apoi un sol mai bogat.

Am făcut un test pe o bucată de pământ pe care o alesesem ca grădină de legume, dar complet „racioasă”: acolo nu a crescut nimic, așa că am rupt „totul” pentru a testa aceste îngrășăminte verzi!

La o saptamana de la semanat deja apar lastarii in timp ce la legumele pe care le semanasem fie a aparut dupa 3-4 saptamani, fie niciodata (80%)...deci deja este un semn bun :)

Un articol mai detaliat despre diferitele posibile îngrășăminte verzi este în desfășurare!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 11/09/07, 12:59

Se stie de multa vreme, in general, se refera la leguminoase (cred). Așa că este întotdeauna interesant să ai plante precum trifoiul, lintea și mai sunt și altele.
Pentru leguminoase, interesanta este fixarea azotului, aceasta se face la nivel de radacina de nu stiu ce bacterii simbiotice.

Cred că se pot planta și cartofi, dar în acest caz doar previne buruienile.
Nu prea fac grădină, așa că știu despre asta doar din auzite, dar alții care au mai multă experiență vă vor spune diferitele combinații posibile între diferitele specii de plante care le favorizează creșterea bună.
Există adesea simbioze pe care le ignorăm, de exemplu, vedem în mod obișnuit mesteacănuri unde găsim agarici de muște, deoarece acesta are o relație specială cu rădăcinile mesteacănului.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 11/09/07, 14:09

Pai da se stie de mult...si pentru ca este mai cunoscut pentru beneficiul ingrasamintelor chimice ma deranjeaza :(

Am uitat să spun ce am plantat ca îngrășământ: un amestec de Măzică și muștar.

Informații notate pe ambalaj:

Crestere rapida. Oferă multă materie organică. Dezinfectează podeaua.


Cumpărat la un târg de la Semailles http://www.semaille.com/

Sunt concurenții direcți ai lui Kokopelli dar nu numai că bun venitul lor este mult mai cald (Kokopeli nu s-a demnizat să ne ofere informații/sfaturi gratuite), dar și prețurile lor sunt mult mai interesante...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Billie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 02/05/05, 08:42
Locul de amplasare: Villeneuve de Berg (07)




de Billie » 11/09/07, 18:23

Buna ziua !

da, e foarte interesant, de comparat cu BRF http://www.lesjardinsdebrf.com și cercetările lui Claude Bourguignon deja menționate aici:
https://www.econologie.com/forums/l-agricult ... t3837.html

Asta am vrut sa testez: gunoi de grajd + paie culcate la fata locului, fara lucrari de sol si daca se poate fara udare... promitatoare!
Yapluka :?

Mai pe larg, aș dori să subliniez programul „Terre à terre” despre Cultura Franței (și da doamnă) ale cărui arhive sunt aici: http://terreaterre.ww7.be/ Trimite lemne pe toate subiectele!
:P
0 x
"Noi recunoaștem fericirea la zgomotul pe care îl face atunci când acesta dispare." Jacques Prévert.
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 11/09/07, 23:31

Christophe a scris:Am uitat să spun ce am plantat ca îngrășământ: un amestec de măzică și muștar

Atunci e mai mult pentru distracție :P Perioada de cultivare a acestora dureaza max 3 luni.
Cel mai simplu și mai des întâlnit este trifoiul, se reînsămânță automat.
Un alt compromis bun este mazărea (din nou leguminoasele). Astfel îmbogățiți pământul și la final culegeți mici greutăți proaspete, mult mai bune decât conservate.
:P
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 11/09/07, 23:36

Pfff ce de distracție? Râd cu grădina mea de legume?
: Mrgreen: : Mrgreen:

Păi, fără să glumesc, este singurul pe care l-am găsit crescând rapid și de făcut înainte de iarnă... Altfel ce ai mai recomanda pentru un sol acid și foarte sărac? Avem câteva greutăți (singurii supraviețuitori) dar au 10 cm în loc de un m înălțime...

Începem să avem destul de puțin trifoi în... gazon (complet invadat de mușchi și scarificat de câteva ori de la sosirea noastră)... Deci nu ar trebui să-l atingi?
0 x
sam44
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 04/09/07, 11:53
Locul de amplasare: Loire-Atlantique (44)




de sam44 » 12/09/07, 13:36

De asemenea, este foarte important să „mulciți” solul înainte de plantare!!
0 x
„Când ultima picătură de apă este poluată, ultimul animal vânat și ultimul copac tăiat, omul alb va înțelege că banii nu pot fi mâncați”.
_Sezând Bull_

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167