Pompă hidraulică cu berbec: casă de proiectare și fabricare

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Pompă hidraulică cu berbec: casă de proiectare și fabricare




de Christophe » 28/04/08, 11:57

Am în plan să studiez instalarea unui mic berbec hidraulic pentru a iriga puținele noastre plante de tomate și căpșuni ... Avem norocul să avem un flux care să mărginească proprietatea pentru a face toate testele și testele necesare :) și, cel puțin, un membru al forums care a făcut deja una 8)

Iată o fotografie a fluxului în cauză:
Imagine

Văzut pe grădinărit / urmărire-of-the-creștere-of-the-cultura de t5256.html Miscanthus-au-gradina

Pentru început, câteva pagini pentru elementele de bază ale funcționării: https://www.econologie.com/plans-realis ... draulique/

suplimente: http://www.codeart.org/technique/eau/be ... que_fr.htm

Editează după câteva săptămâni: iată rezultatul acestui proces.

Poza


Cum funcționează:



ps: fiabilitatea berbecului (dezamorsarea după 4 sau 5 zile) a fost obținută prin găurirea unui mic orificiu de admisie a aerului (respirație) de 1.5 mm după supapă și înainte de rezerva de aer. O gaură de 0.5 mm sau 1 mm ar fi fost probabil suficientă. Acest respir este obligatoriu dacă nu aveți o membrană în rezerva de aer, deoarece aerul comprimat se dizolvă în cele din urmă în apă. Prin urmare, trebuie reînnoit constant.
Dernière édition alin Christophe 29 / 07 / 15, 12: 24, editate 3 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 28/04/08, 12:40

Am făcut un (prototip), dar încă nu este funcțional.
Diferența de nivel este de 1 m, presiunea a ajuns la 1.3 bari
Problema este că frecvența era prea mare.
era neregulată.
Cauzele pot fi:
-Pompa nu este fixată
- Furtun de alimentare curb și mai rigid (socarex armat)
- Rezervorul tampon nu este suficient de mare.

Ceea ce mă enervează cel mai mult este că a trebuit să pun o sumă foarte mare
șaibe de oțel de pe supapă. Dacă nu pun aceeași supapă
nu se redeschide. Pe toate site-urile vizitate și videoclipurile văzute nu au existat niciunul
nu atât de mult, nu înțeleg cauza.

Proiectul meu este acela de a face o creșă de apă apoi o familie mică și să-i mulțumească în cele din urmă pe fermierul care închiriază pajiștea oferind vacilor sale.

Pentru a ajunge acolo trebuie să urcați apa până la 17 m cu 700 m cu cel mai mult
debit mare posibil : Cheesy: .
Diferența de înălțime este de 2.5 peste 300 m.
Sper sa ajung acolo vara asta. Îți voi face o fotografie cu a mea
prototip din ziua respectivă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 28/04/08, 12:47

În ceea ce privește randamentul, eficiența „mașinii” a berbecului pare să fie de aproximativ 70%.

Alt link "Walton vorbind"
http://pagesperso-orange.fr/energies-no ... h12-71.htm

Pe de altă parte, alții vorbesc mult despre „eficiența de 30%” care, în general, corespunde fracției debitului care crește, de exemplu, peste 100 L / s, luăm 30L / s care va crește și respingem 70L / s. Dar eficiența nu este eficiența energetică.

Următoarele notări matematice sunt preluate de la
http://www.codeart.org/technique/eau/be ... e_5_fr.htm

Cred că formula Q hx 0,7 = q (H + h) este fondată ...

Randamentul „apei” este dedus din aceasta cu q / Q = h / (H + h) x 0,7 care se ridică la 30 sau 40% pentru înălțimile obișnuite (H = 1 m și h = 1 m, adică 2 m ascensiune) ...

De confirmat pe teren cum se spune : Idee:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 28/04/08, 12:55

Nu Remundo, randamentul nu este de 70%, dar sub 35% ...

Am explicat pe celălalt subiect ce am crezut despre acest 70%, uitându-mă la curba de putere aici:
https://www.econologie.com/forums/etrangete- ... 55-20.html

Deci, cred că curba este mult mai realistă decât acest 70% (care iese din pălărie ... poate fi eficiența „internă”, cam așa cum definim eficiența combustiei într-un motor care are „ nimic de-a face „cu performanța„ generală ”). Cred că aceste 70% reprezintă de fapt rata „scurgerii”: 30% din apa care trece în berbec nu este „pompată” ... de confirmat ...


Atâta timp cât suntem înapoi acolo cele 2 curbe.

Schema de dimensionare:

Imagine

Schema de putere (eficiență):

Imagine

Pur și simplu nu știm la ce tehnologie ram corespunde aceasta. Cred că berbecii „auto-construiți” sunt puțin sub nivelul de perfecționare ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 28/04/08, 12:59

Rabbit a scris:Sper sa ajung acolo vara asta. Vă voi oferi o fotografie cu prototipul meu încă din zi.


Mișto putem compara cu cel al lui Tigger! Și dacă este necesar, aș veni să vă văd dvs. (și investițiile), deoarece suntem în aceeași regiune!

Pe de altă parte, specificațiile dvs. sunt „puțin” mai draconice decât ale mele.

Uh și la nivelul legii? Cine spune ce în Valonia?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 28/04/08, 13:01

AH ... curba foarte drăguță pentru că putem deduce eficiența mașinii, în special această curbă este din măsurători experimentale...

Îți oferă întoarcerea comparativ cu apa consumată în funcție de H și h.

Lăsați rdtmach puterea de berbec

Vedem, de exemplu, 10% pentru 6 m = H și h = 1m

Ceea ce înseamnă că q / Q = 0,1 = 1 / (1 + 6) x rdtmach

DOnc rdtmach = 70% CQFD! :D

Subtilitatea este de a diferenția eficiența debitului de eficiența energetică (pe care l-am numit "rdtmach")
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 28/04/08, 14:38

Toutafé, aș prefera să spun rentabilitatea generală a returnării interne ...

De fapt, există un abuz de limbaj, deoarece eficiența diagramei de putere (de la 8% la 35%) nu este într-adevăr un randament, ci un raport de pompare care nu ține cont de energia potențială.
Prin urmare, ar fi o posibilă „ajustare” pe aceeași mașină cu un randament fix de 70% (toate liniile drepte de randament dau 70%, așa că presupun că este o curbă teoretică).

În sfârșit dacă am înțeles corect?

Altfel, aici este un video interesant al unui berbec de casă: https://www.econologie.com/un-belier-hyd ... -3796.html
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 28/04/08, 15:17

o moară care se conectează la o pompă convențională ar face trucul, iar pentru furtunul flexibil care nu este bun! :şoc: plymout într-un vârf, nu s-ar umfla.
pentru spălătorii mai multe, un izvor mai tare și gudronat face același lucru c tot, ceea ce nu este vizibil la vedere.
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 28/04/08, 15:33

salut pentru tine,
contribuția mea:
http://www.nrjrealiste.fr/eau/belier.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 28/04/08, 15:45

Ar trebui să existe o reglare a calibrării pentru deschiderea ventilelor? Mai ales pe supapa principală?

Denis Cred că te înșeli, ar fi mult mai complicat să faci o moară decât un berbec ... Nu vorbesc despre riscurile în cazul unei „inundații” (fluxul se triplează ușor după o furtună) ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 111