Răsfățați-vă cu plante: s-a terminat!? (THMPD Europe)

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Răsfățați-vă cu plante: s-a terminat!? (THMPD Europe)




de lejustemilieu » 16/03/11, 16:34

bonjour,
O altă porcărie din Uniunea Europeană:
(scuze pentru vulgaritate)
http://sos-crise.over-blog.com/article- ... 05024.html

UE interzice plantele medicinale de la 1 aprilie 2011

(Sursa: Schall und Rauch) "Lobby-ul industriei farmaceutice a reușit să elimine concurența dură a produselor naturale. Începând cu 1 aprilie 2011, vânzarea tuturor produselor pe bază de plante va fi interzisă pe teritoriul Uniunii Europene ... dacă nu beneficiază de o autorizație! Companiile multinaționale farmaceutice și agroalimentare intenționează să preia controlul asupra tuturor aspectelor sănătății noastre și ale dietei noastre Ei distrug orice obstacol care ar fi în calea lor. Oricine dorește acum să ofere produse din plante de vânzare, atribuindu-le virtuți terapeutice, trebuie să se supună acelorași condiții de examinare și control ca și pentru n ' orice medicament. Această inovație va elimina mulți jucători din competiție. Nu contează că aceste plante medicinale și plante medicinale oferite de Natură au fost foarte apreciate de milenii. "

(...)
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 16/03/11, 16:42

Nu e un pește anticipat ???

Practic, asta ar însemna că orice preparat (e) pe bază de plante trebuie să fie „autorizat” ca orice drog sintetic?

Știu câte IMM-uri vor încheia cu asemenea prostii?

„Astfel, conform directivelor europene, vânzarea și utilizarea produselor pe bază de plante vor fi sever restricționate. Suntem aici în prezența unei directive UE pentru armonizarea proceduri de autorizare pentru preparatele pe bază de plante medicinale tradiționale care sunt utilizate în medicină. Astfel, produsele Nature destinate uzului medical trebuie să fie declarate din nou și să facă obiectul autorizării. În țările UE, prin urmare, va fi interzisă vânzarea de plante sau plante medicinale care nu au obținut autorizație.

„Aceeași directivă (THMPD = Directiva privind produsele medicamentoase pe bază de plante tradiționale) prevede că toate produsele pe bază de plante care nu sunt considerate alimente (cum ar fi condimentele) trebuie să beneficieze de autorizația THMDP din aprilie. 2011 pentru a putea rămâne pe piață.

Directiva prevede ca toate preparatele să treacă prin aceeași procedură ca și medicamentele chimice. Nu contează că aceste produse au fost folosite de milenii în toate gospodăriile. Giganții industriei farmaceutice își pot permite procedurile de autorizare, dar cum ar putea un mic producător să facă atât de mult atunci când examinarea unui produs sau a unui amestec de produse naturale costă până la 120 euro?


După aceea, este ca afacerea cu gunoi de grajd; doar schimbă titlul și bate!
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 16/03/11, 16:46

+1
După aceea, este ca afacerea cu gunoi de grajd; doar schimbă titlul și bate!

Aveam același lucru în minte
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 16/03/11, 16:49

8) 8)

Memento-uri despre gunoiul de grajd lichid:
https://www.econologie.com/forums/la-recette ... t2262.html
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 16/03/11, 17:51

ceea ce arată atotputernicia laboratoarelor și complicitatea politicienilor de toate tendințele.
0 x
ambarasa
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 413
Înregistrare: 11/06/07, 13:04
x 61




de ambarasa » 16/03/11, 17:53

Îl liniștesc pe justemilieu, am semnat petiția pe care am primit-o în această dimineață!

http://www.defensemedecinenaturelle.eu/

dar cu ceea ce se întâmplă din Japonia, „a se vindeca cu plante”, nu știu dacă termenul „a vindeca” este încă adecvat, sunt puternici în Parlamentul European, anticipează bine :D

A ++
0 x
Lumea este perfectă!
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 16/03/11, 18:19

dar cu ceea ce se întâmplă din Japonia, „a se vindeca cu plante”, nu știu dacă termenul „a vindeca” este încă adecvat, sunt puternici în Parlamentul European, anticipează Foarte fericit

Nu există sushi. :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/03/11, 19:50

Putem vinde plante, dar nu le adăugăm doar usturoi, varză, broccoli, curcumă etc ... ajută foarte mult la reducerea ratei de creștere a cancerului, a sânului și a prostatei, după cum s-a explicat și demonstrat științific, aseară pe Arte, la Notre Poison Quotidien pe 15 martie la 20:40 !!
Mai rău, carnea roșie, laptele și zahărul, care depășesc civilizația noastră, sunt factori de creștere și inflamație și, asemănător, vom interzice să o spunem !!
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 16/03/11, 21:33

Și iată încă o dovadă a ceea ce tot spun: democrația s-a terminat și ea!

Trăim astăzi într-o societate care se îndreaptă treptat spre tipul celor descrise într-o serie de filme bine cunoscute pe care aproape toată lumea le-a văzut, pe care le-am numit: Robocop.

O multinațională (OCP (companie mondială)) care are aproape toate puterile și statele sclave din cauza datoriilor lor, asta îți amintește ceva?

Înlocuiți OCP cu Monsanto sau altul și aveți o stare corporativă bună!
Cine joacă atunci rolul de primar al orașului Delta?
Sarkozy sau altă alegere ...
Știința-ficțiune a fost întotdeauna oglinda viitorului ...
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 16/03/11, 21:54

Sunt total de acord cu tine, Netshaman.
Dar, în acest caz, Uniunea Europeană este o grămadă de mafie.
Cine este și putred (h1n1)
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 256