Consumul de standby al unei plite de inducție?

Diverse experiențe făcute de membrii forums referitoare în special la aparatele electrocasnice mici și la gestionarea energiei.
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 27/02/12, 16:05

Il est aussi possible (voire probable) que la plaque en veille présente un cosPhi très bas.

Poate fi chiar o sursă de comutare, deci nu cosPhi, ci un factor de putere.
0 x
Rebus
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 20/02/12, 08:47




de Rebus » 27/02/12, 18:25

Gaston scria:Il est aussi possible (voire probable) que la plaque en veille présente un cosPhi très bas.

Poate fi chiar o sursă de comutare, deci nu cosPhi, ci un factor de putere.


Este cu siguranță un sistem de comutare.

Mais si l'Ecowatt indique 100-110W plaque au repos et 0,00 disjoncteur coupé, sans prendre la valeur affichée comme valeur absolument exacte à cause de ce cosPhi, il y a tout de même une consommation importante pour rien.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 27/02/12, 18:28

Que dit le compteur edf? Si encore un vieux à disque, prends un chronomètre et estime la consommation qu'il mesure...
0 x
Rebus
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 20/02/12, 08:47




de Rebus » 27/02/12, 18:33

Da, este o idee.
Aș face asta mâine la soare, deoarece contorul este în afara gardului.

Mais si le disque ne tourne pas et que l'Ecowatt indique 100W, je vais le regarder de travers !
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 27/02/12, 18:41

Este imposibil să nu se întoarcă deloc ...

Par contre y a une procédure d'étalonnage à faire de l'ecowatt si tu as un cos phi moyen qui est éloigné de 1...

Explicat aici: https://www.econologie.com/forums/ecowatt-85 ... t8764.html
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 28/02/12, 10:13

bonjour,

Pot să dau o semi-opinie despre consumul dumneavoastră.
J'ai une plaque vitro-céramique. Tout est tactile, donc la consommation en veille devrait être du même ordre que la tienne.

Or quand j'ai fait la chasse au gaspi, j'ai regardé ce qu'indiquait le compteur. Si j'avais vu 100W, j'aurais sauté au plafond !

De mémoire, j'avais 20W en continu.
Ca incluait la plaque de cuisson, la chaudière (pas en chauffe, mais quand même en veille), l'enregistreur TV.
Deci aș spune asta placa este de maxim 10W. (ce qui est déjà énorme sachant que les bonnes TV arrivent aujourd'hui à moins d'1W pour de la veille).
Voi încerca să fac o măsurare mai precisă în seara asta.

În ceea ce privește un comentariu de la Christophe la începutul firului:
le système de détection des casseroles ou d'anti-débordement ne devrait pas être actif quand la plaque est éteinte. Seuls les boutons "tactiles" devraient consommer.

Pe scurt: 100W este prea mult!
Et difficile de la mettre sur une multiprise avec Interrupteur... Ca s'intégrerait pas très bien dans la cuisine ! :?

Un alt lucru: într-un moment în care există îndoieli cu privire la antenele GSM și telefoanele mobile (care emit la 2W), aș fi mai mult decât îndoielnic să cumpăr o placă de inducție care să depună în KW! : Evil:

Aceasta este doar părerea mea, dar mă agăț de ea! : Cheesy:
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 28/02/12, 10:22

Indy49 a scris:Et difficile de la mettre sur une multiprise avec Interrupteur... Ca s'intégrerait pas très bien dans la cuisine ! :?


Oui mais si le problème s'avère réel, on peut imaginer un joli interrupteur mural...

Indy49 a scris:Un alt lucru: într-un moment în care există îndoieli cu privire la antenele GSM și telefoanele mobile (care emit la 2W), aș fi mai mult decât îndoielnic să cumpăr o placă de inducție care să depună în KW! : Evil:

Aceasta este doar părerea mea, dar mă agăț de ea! : Cheesy:


+1 Aș fi curios să aflu ce oferă acest dispozitiv: https://www.econologie.com/shop/detecteu ... p-143.html în fața unei plite cu inducție ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 28/02/12, 10:35

Christophe a scris:
Indy49 a scris:Un alt lucru: într-un moment în care există îndoieli cu privire la antenele GSM și telefoanele mobile (care emit la 2W), aș fi mai mult decât îndoielnic să cumpăr o placă de inducție care să depună în KW! : Evil:

Aceasta este doar părerea mea, dar mă agăț de ea! : Cheesy:
+1
GSM utilizează o undă electromagnetică în timp ce placa utilizează un câmp magnetic oscilant. În plus, acestea nu sunt deloc aceleași benzi de frecvență ...

Ceea ce nu înseamnă că nu există niciun efect, dar comparația este irelevantă.

Christophe a scris: Aș fi curios să aflu ce oferă acest dispozitiv: https://www.econologie.com/shop/detecteu ... p-143.html în fața unei plite cu inducție ...
Probabil că va detecta ceva.
Acestea fiind spuse, pentru că trebuie să plasați o oală pe plită pentru ca aceasta să înceapă, oala acționează ca un ecran și absoarbe marea majoritate a câmpului magnetic.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 28/02/12, 10:53

Gaston scria:Probabil că va detecta ceva.
Acestea fiind spuse, pentru că trebuie să plasați o oală pe plită pentru ca aceasta să înceapă, oala acționează ca un ecran și absoarbe marea majoritate a câmpului magnetic.


Oui ca doit bien dévier l'énergie mais tout de même...à l'heure de la parano (justifié dans certains cas) des pollutions EM...c'est assez paradoxal !

Mi-am amintit doar că am cumpărat unul suplimentar (o plită cu inducție) tocmai pentru a face teste ... ceea ce nu am făcut niciodată!

Aceasta este oportunitatea ... trebuie să o găsesc ... și voi vedea dacă găsesc o tigaie compatibilă!

O sticlă ceramică emite, de asemenea, un câmp ...
0 x
Rebus
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 20/02/12, 08:47




de Rebus » 28/02/12, 12:42

bonjour,

Vă mulțumim pentru indicația pentru o sticlă ceramică.

Sistemul de detectare prin inducție este întotdeauna activ, deoarece este curios dacă puneți o cratiță cu plita oprită, nu se întâmplă nimic.
Dar dacă puneți vreun obiect jos, o cârpă de prosop, farfuria începe să bipe!

Je vais tout de même vérifier que la connexion Phase /Neutre est bien respectée, car s'il y a une inversion entre le raccordement à la plaque et le tableau électrique ...

Nu aș vorbi despre GSM sau unde electromagnetice ...
Ayant travaillé toute ma vie dans la radiocommunication, j'ai seulement fait le choix maintenant de ne plus avoir de téléphone mobile.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la "Laboratorul ecologic: experiențe diverse pentru econologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 38