Estimarea eficienței unui cuptor cu microunde

Diverse experiențe făcute de membrii forums referitoare în special la aparatele electrocasnice mici și la gestionarea energiei.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 22/06/15, 22:31

Nu am avut încă răbdarea să citesc toate paginile ... dar există o problemă la compararea unui ceainic electric și a unui cuptor cu microunde!

în ceainic electric este simplu: rezistența este în apă ... toată căldura pe care o face rezistența merge în apă ... eficiența ușor aproape de 100%

în cuptorul cu microunde primul element este un transformator, care face ce poate ... pierderile sale se risipesc în aer liber, nu în cel care trebuie încălzit

al doilea element este magnetronul care are, de asemenea, pierderile sale nu în obiectul care trebuie încălzit

apoi există unde merg microundele ... sunt unele care intră în natură peste tot în jur ... totuși nu prea mult pentru a nu fi periculos, dar încă suficient pentru a provoca pierderi

cuptorul cu microunde nu este un mijloc economic de încălzire ... este mai presus de toate un mijloc practic de încălzire pentru a reîncălzi anumite lucruri

cuptorul cu microunde nu este cel mai prost mijloc de încălzire: o tigaie pe foc cu gaz poate avea o eficiență și mai slabă
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Estimarea performanței unui cuptor cu microunde




de Christophe » 08/12/22, 09:13

Găsit azi dimineață pe FB... :şoc: :şoc: :şoc: :şoc:

Buna,
Am o problemă de coroziune în cuptorul meu cu microunde, face scântei frumoase care nu sunt deloc liniștitoare când se rotește.
Oricine are o idee despre cum să oprească coroziunea în curte și să peticească găurile.
Desigur folosind produse care nu vor face cuptorul toxic


318403746_10160128039154342_5039915897871204210_n.jpg
318403746_10160128039154342_5039915897871204210_n.jpg (286.04 KIO) Accesat 686 ori


318449786_10160128039169342_8959063162786589886_n.jpg
318449786_10160128039169342_8959063162786589886_n.jpg (418.28 KIO) Accesat 686 ori


Îmi place „nu face cuptorul toxic”.... : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Estimarea performanței unui cuptor cu microunde




de Exnihiloest » 08/12/22, 16:30

Christophe a scris:...
Am o problemă de coroziune în cuptorul meu cu microunde, face scântei frumoase care nu sunt deloc liniștitoare când se rotește.
Oricine are o idee despre cum să oprească coroziunea în curte și să peticească găurile.
...


Găurile sunt antene cu fante, nu e de mirare că scânteile. Mai mult, rugina prost conducătoare trebuie să absoarbă o parte din energie.
Nu încercați să reparați foaia, ci acoperiți întreaga suprafață cu o placă mare de aluminiu dintr-o singură bucată și subțire (< 0.5 mm). O foaie de aluminiu ar fi suficientă, dar prea fragilă.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Estimarea performanței unui cuptor cu microunde




de Christophe » 08/12/22, 17:09

Mai presus de toate, trebuie să bagi chestia asta la tomberon dacă nu vrea să facă cancer în 5 ani!

Ne pare rău, dar oricum există limite în lupta împotriva învechirii...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Estimarea performanței unui cuptor cu microunde




de Macro » 09/12/22, 15:13

Genul de tip care trebuie să-și pună petice pe prezervative
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Estimarea performanței unui cuptor cu microunde




de Exnihiloest » 10/12/22, 10:49

 
Ce lipsă de încredere în ecologism! :) Există limite ale reparațiilor, dar acolo suntem departe de asta. Dacă sursa de alimentare și magnetronul funcționează bine, ceea ce pare să fie cazul având în vedere „scânteile frumoase”, nu există niciun motiv să arunci totul pentru găuri de rugină.
Si cine are statie de sudura va inlocui avantajos aluminiul pe care l-am mentionat cu placi mici de resturi si sudura pentru a astupa gaurile.

Acestea fiind spuse, mă bucur să găsesc apărători ai societății de consum acolo unde m-aș fi așteptat mai puțin! Ai dreptate, totul trebuie schimbat : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Estimarea performanței unui cuptor cu microunde




de Christophe » 10/12/22, 11:08

Da da exni! Și nu vor fi dendrite în suduri?

Și dacă acest cuptor cu microunde s-a întors în această stare, există șanse mari ca magnetronul să fie gătit!

Ca să conștientizeze, fumasem pe primul dintre părinții mei când eram adolescent punând... un borcan de nutella fără a îndepărta folia de protecție care conținea clar aluminiu...

Pe scurt, ezit între consternare, uimire și nebunie cu privire la tine... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Estimarea performanței unui cuptor cu microunde




de Exnihiloest » 10/12/22, 11:44

Christophe a scris:Da da exni! Și nu vor fi dendrite în suduri?

Și dacă acest cuptor cu microunde s-a întors în această stare, există șanse mari ca magnetronul să fie gătit!
...


Am răspuns deja la acest punct. Aveți nevoie de KV indus pentru „scântei frumoase”, iar acesta este un semn că magnetronul este departe de a fi gătit. Ai inteles de data asta?

Aluminiul nu este un pericol, doar atunci când piesele sunt mici pentru că servesc drept antene mai mult sau mai puțin reglate. Trebuie evitate toate metalele de dimensiuni mici, nu numai aluminiul. Iar dacă ai un pic de priceput, vei fi observat că toată cușca este metalică și chiar și suportul care îți permite să pui un vas deasupra celuilalt. Metalul nu este o problemă deoarece forma și dimensiunile sale evită cuplarea lui la câmpul electromagnetic.

Acestea fiind spuse, cu o lipsă de cunoaștere a electromagnetismului și mai puțină convingere în ecologistă decât în ​​societatea de consum, putem propune înlocuirea acestuia.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Estimarea performanței unui cuptor cu microunde




de Christophe » 10/12/22, 12:30

Cu excepția faptului că de îndată ce există scântei într-un MO, acesta deteriorează magnetronul!!

O peliculă de borcan de nutella este „antenă” pentru că nu este ruptă în mod regulat! Încearcă-l pe al tău!

Am avut cazul meu cu microunde pe care a trebuit să-l schimb acum câteva săptămâni: suportul grătarului începea să-și piardă cromarea care se desprindea cu bucăți minuscule și scânteia, văzând că a posteriori și magnetronul au rezistat câteva săptămâni. si a renuntat la fantoma...

Acum depinde de tine sa folosesti un MO perforat...ne va oferi o vacanta mai devreme decat ne asteptam! : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Estimarea performanței unui cuptor cu microunde




de Flytox » 11/12/22, 00:07

Exnihiloest a scris:
Christophe a scris:Da da exni! Și nu vor fi dendrite în suduri?

Și dacă acest cuptor cu microunde s-a întors în această stare, există șanse mari ca magnetronul să fie gătit!
...


Am răspuns deja la acest punct. Aveți nevoie de KV indus pentru „scântei frumoase”, iar acesta este un semn că magnetronul este departe de a fi gătit. Ai inteles de data asta?

Aluminiul nu este un pericol, doar atunci când piesele sunt mici pentru că servesc drept antene mai mult sau mai puțin reglate. Trebuie evitate toate metalele de dimensiuni mici, nu numai aluminiul. Iar dacă ai un pic de priceput, vei fi observat că toată cușca este metalică și chiar și suportul care îți permite să pui un vas deasupra celuilalt. Metalul nu este o problemă deoarece forma și dimensiunile sale evită cuplarea lui la câmpul electromagnetic.

Acestea fiind spuse, cu o lipsă de cunoaștere a electromagnetismului și mai puțină convingere în ecologistă decât în ​​societatea de consum, putem propune înlocuirea acestuia.


Repararea acestui cuptor cu microunde:
- Dezmembrarea mașinii.
- Decaparea foilor de vopsea acestuia.
- Studiul lucrării de realizat.
- Achizitionare, Tăiere/îndoire table pentru completarea/înlocuirea tablelor corodate.
- Adaptarea diferitelor mecanici, cale de rulare etc...
- Sudarea tablelor.
- Vopsirea foilor.
- Reasamblarea mașinii.
- Testarea bousinului cu instrumentarul care merge bine in continuarea scurgerilor de radiatii.

- Toate acestea pe unelte second hand care deja a suferit.... cand gasesti echivalentul nou la 60 € cu garantia ca nu sunt scurgeri....
- Tratamentul ecologic înseamnă, de asemenea, a nu zăbovi/pierde timpul pe cadavre. : Roll:
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

Întoarceți-vă la "Laboratorul ecologic: experiențe diverse pentru econologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 38