Becuri LED intermitente?

Diverse experiențe făcute de membrii forums referitoare în special la aparatele electrocasnice mici și la gestionarea energiei.
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher

Becuri LED intermitente?




de fthanron » 02/02/08, 09:55

Buna ziua (bine vazut raportul Vata de izolare este misto),

În urma diferitelor lecturi referitoare la iluminare, îmi pun câteva întrebări...nu se schimbă mare lucru ;)

De fapt, este posibil să ne imaginăm lămpi cu LED-uri cu iluminare intermitentă (sau există?)? Ochiul uman percepe doar un număr limitat de imagini pe secundă, așa că poate dacă iluminarea este sincronizată cu ochiul nostru, nu am vedea nicio diferență cu iluminarea continuă? Ce crezi ? Acest lucru ar duce și la economii de energie și la o prelungire a duratei de viață a becurilor?

Același lucru pentru plantele care cresc sub lămpi? (nu este legat de vedere, ci de capacitatea de a absorbi fotoni/crea materie)

Multumesc anticipat Inginerilor!

A ta cu adevărat.
0 x
Frederic
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 02/02/08, 10:21

Um, corecteaza-ma daca zic o prostie, dar mi se pare ca asa e cu becurile cu incandescenta alimentate la 50 Hz....se "lumineaza" la 100 Hz...

Pentru LED-uri cred ca ar fi mai daunator duratei lor de viata decat un castig real...mai ales avand in vedere potentialul "castig"...
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 02/02/08, 10:26

LED-urile permit iluminarea intermitentă prin impulsuri. Vezi postarea mea din 8/11/06 în: https://www.econologie.com/forums/un-eclaira ... 51-10.html
Obțin o iluminare mult mai bună decât lampa clasică de bicicletă de 2,4 wați cu doar 0,1 wați. Un alt avantaj: LED-urile pot rezista la un curent mult mai mare cu condiția ca acesta să fie sub formă de impulsuri foarte scurte, nominal este de 20 mA în impuls suportă 100 mA.
Iluminatul prin impulsuri, LED-uri sau wolfram, nu este nou și au apărut numeroase diagrame publicate în presa de electronică cu numeroase variații, de exemplu, puteți varia intensitatea luminii jucând pe lățimea impulsurilor.
Dernière édition alin Maximus Leo 02 / 02 / 08, 10: 39, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 02/02/08, 10:29

Mea culpa Maximus Leo!

Dar în acest caz care este durata de viață?
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 02/02/08, 10:35

Christophe a scris:Um, corecteaza-ma daca zic o prostie, dar mi se pare ca asa e cu becurile cu incandescenta alimentate la 50 Hz....se "lumineaza" la 100 Hz...
Pentru LED-uri cred ca ar fi mai daunator duratei lor de viata decat un castig real...mai ales avand in vedere potentialul "castig"...

Este foarte probabil ca becurile LED să funcționeze dintr-o redresare cu o singură undă, deci nu la 100 Hz ci la 50 Hz redresare cu o singură undă, de unde clipirea vizibilă, mai ales la marginile câmpului vizual. Există lămpi (lămpi de noptieră în special) care au două intensități de iluminare, poziția de intensitate scăzută a comutatorului comută o diodă în serie: luminează mai puțin dar clipește.

Christophe, funcționarea cu impulsuri absolut nu reduce durata de viață a LED-urilor, LED-urile sunt făcute pentru asta.
Dernière édition alin Maximus Leo 02 / 02 / 08, 11: 22, editate 1 ori.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 02/02/08, 10:49

Christophe a scris:Mea culpa Maximus Leo!
Dar în acest caz care este durata de viață?

LED-urile albe se dau pentru 100000 de ore (o suta de mii), cu conditia respectarii conditiilor de utilizare. Pentru un LED alb standard este de 3,2 până la 3,4 volți și 20 de miliamperi. Aceste condiții nu sunt NICIODATĂ respectate în nenumăratele gadgeturi ușoare fabricate în Imperiul de Mijloc. LED-urile sunt super-încărcate, așa că se aprinde foarte bine, este grozav și se strică după câteva ore și oamenii spun „LED-urile sunt o prostie, sunt o capcană de rahat...”

Cele mai bune LED-uri albe sunt Nichia (inventatorul LED-urilor albe), majoritatea celorlalte sunt contrafăcute inclusiv cele fabricate de Siemens și Philips în China sub diferite mărci.
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 02/02/08, 10:59

Așa că dacă am înțeles bine de la tine Maximus Leo, becurile LED folosesc deja iluminare cu impulsuri!

(multumesc ca m-ati luminat pentru ca in ceea ce priveste electricitatea, a trecut prea mult timp de cand i-am dat o bucatica din creier.. ;).

Puteți oferi câteva link-uri către aceste becuri cu două intensități? Ai testat vreunul? Comparatie cu incandescentele existente?...O ;-)
0 x
Frederic
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 02/02/08, 11:02

Pkoi, producătorii de becuri cu LED-uri nu folosesc exact această proprietate, deoarece, potrivit dvs., pentru aceeași iluminare putem reduce consumul cu 24 și putem crește durata de viață ... așa că am probleme să înțeleg de ce acest lucru nu se aplică ...

Este să vindem rahatul și să reînnoim treapta mai repede? Chiar îi ia pe cumpărători pentru idioți ... dar nu ar fi prima dată ...
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 02/02/08, 11:13

fthanron a scris:Așa că dacă am înțeles bine de la tine Maximus Leo, becurile LED folosesc deja iluminare cu impulsuri!

Eu absolut nu am spus așa ceva, trebuie să fie o rectificare cu o singură undă, este o undă semisinusoidală, nu un puls.

fthanron a scris:Puteți oferi câteva link-uri către aceste becuri cu două intensități? Ai testat vreunul? Comparatie cu incandescentele existente?...O ;-)

Nu am vorbit nici despre becuri cu două intensități, sigur : Lol: Acestea sunt lămpi de noptieră care au un comutator cu 3 poziții: 1/stins; 2/ mers cu iluminare normală; 3/ functioneaza cu iluminare estompata datorita unei diode in serie, clipeste putin, asta este normal, de fapt este 50 Hz dar exista doar jumatate de sinusoida.
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 02/02/08, 11:17

Ahah, am avut dreptate, am avertizat că interpretarea informațiilor mele ar putea fi în Occident! O)

Bine, deci acestor producători nu le pasă de noi sau ce? O)
0 x
Frederic

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la "Laboratorul ecologic: experiențe diverse pentru econologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 44