Energie gratuită: un site web în limba engleză

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55

Energie gratuită: un site web în limba engleză




de Dearcham » 02/02/04, 12:04

Un site pentru știri și prezentarea celor mai recente descoperiri (în majoritate americane) pe unitate. In engleza

http://www.greaterthings.com/News/FreeE ... index.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28




de simplino » 22/12/15, 18:29

Aproape doisprezece ani mai târziu, visele de pe acest site se înmulțesc în mod constant:
http://peswiki.com/index.php/Directory:Electromagnetic
http://peswiki.com/index.php/Main_Page

O multitudine de motoare auto-alimentate prin rotirea dinamului lor, care le oferă curent cu mai multă energie decât a primit !!
http://peswiki.com/index.php/Directory: ... ce_Project

Exact ca un baraj care transformă pompele care își ridică apa mai sus decât barajul !!!


Acesta pretinde că se încălzește acasă cu mașina lui, dar, pentru a face avere, nu a găsit destui porumbei care să-i plătească 25 de lire sterline pe lună pentru această încălzire acasă !!!!
http://pesn.com/2012/12/18/9602247_Elec ... 10_months/


Și aceste vise imaginare fac întotdeauna acest site să funcționeze doar cu vise și nimic real și nimic posibil, pentru că altfel mașinile noastre ar funcționa gratuit cu doar unul dintre motoarele perpetue !!

Pentru că energia nu este deloc liberă !!
Dernière édition alin simplino 22 / 12 / 15, 18: 35, editate 1 ori.
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 22/12/15, 18:33

De ce să le raportezi atunci?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28




de simplino » 22/12/15, 18:43

a scris:De ce să le raportezi atunci?


Deoarece visele imaginare pure motivează și excită mult mai mult decât realitatea ca solara:

Dearcham a scris:Solar în Canada:

Dosar: Energia solară de Philippe Laramée

Pentru a face noul meu vehicul spațiu-timp independent de sursele tradiționale de energie în ceea ce privește energia electrică, mi-am concentrat ochii și interesul asupra energiei solare. Iată unde se află acest fișier în acest an de grație 2002 pe ținuturile Quebecului.

După ce mi-am direcționat investigațiile prin cuvântul cheie energie solară din paginile galbene, sărăcia numărului de companii care lucrează în acest domeniu m-a lăsat să mă întreb. După o dimineață de telefoane și discuții, începeam să înțeleg jargonul puțin mai bine. Câteva elemente de bază ale energiei electrice m-ar fi ajutat foarte mult, dar am învățat vocabularul foarte repede.

Compania care mi-a oferit cel mai bun serviciu și cu care am învățat cele mai multe lucruri se numește Réonac. Am primit chiar a doua zi catalogul lor ilustrat cu multe fotografii și listele lor de prețuri și am putut să mă fac o idee mult mai bună de atunci.

Costul unui panou solar variază de la 100 USD pentru un model de 5 wați la 1450 USD pentru un model de 150 wați. Este posibil să conectați mai multe panouri solare la același controler. Costul unui controler variază între 60 $ și 300 $ pentru modelul de afișaj digital. Controlerul reglează energia și împiedică supraîncărcarea sau descărcarea bateriei într-un punct critic.

Apoi vine alegerea bateriilor. Costul unei baterii de 6 volți este de 125 USD, iar o instalare a panoului solar necesită 2 baterii de 6 volți sau două baterii de 12 volți conectate în serie. Cele mai bune baterii pot costa până la 600 USD, în funcție de necesitate și calitate. Bateriile au o durată de viață maximă și este important să luați în considerare acest lucru la achiziționarea acestora. Pentru a alimenta o casă cu toate „bătăile” sclavilor tehnici la dispoziția noastră, am putea la fel de bine să spunem că este nevoie de o mulțime de baterii dacă vrem să punem pompa de căldură și mașina de spălat vase în același timp.

Pentru a comuta de la curent de tip baterie (12 volți) la curent de tip 110 wați (priză electrică normală), este necesar să aveți un invertor care să transforme energia și să regleze variațiile de curent. Un invertor costă între 50 USD pentru un 150 de wați și 900 USD pentru un invertor cu o putere de 3000 de wați. Există modele mai mari, iar prețul poate ajunge până la câteva mii de dolari.

Mai multe truse sunt vândute la Réonac. Un kit standard include panoul solar, controlerul, opt (8) metri de cablu, corpuri de iluminat, conectori, manual de instrucțiuni și instrumente de instalare.

Pentru un kit de panouri solare care generează în medie 1500 de wați-oră / săptămână (panouri solare mici), Réonac îl vinde cu 669 USD. Pentru a face o idee, un set de această putere poate conecta 2 lămpi de 20 wați timp de 5 ore / săptămână, un televizor color de 9 "timp de 10 ore / săptămână și un televizor CB timp de 12 ore.

Pentru modelul care generează 1900 de wați-oră / săptămână, vândut la 925 USD, acest model vă permite să conectați 2 lămpi de câte 20 de wați fiecare timp de 8 ore pe săptămână, un televizor color timp de 15 ore pe săptămână, un CB timp de 15 ore pe săptămână. săptămână și un cuptor cu microunde de 450 wați timp de 2 ore pe săptămână.

Modelul de 3300 wați-oră / săptămână costă 1425 USD. Acest model permite conectarea a 4 lămpi de 20 de wați timp de 24 de ore pe săptămână, un televizor color și un videoclip timp de 10 ore / săptămână, o pompă de apă timp de 3 ore / săptămână, un cuptor cu microunde de 450 de wați pentru o oră / săptămână.

Există, de asemenea, kituri mai mari vândute la 2 dolari, care pot genera până la 155 de wați-oră / săptămână și chiar mai mari, ceea ce face ca o casă modernă să fie perfect auto-suficientă.

La rândul meu, am fost întotdeauna atent la „ofertele de pachete” și prefer să-mi adaptez achiziția în funcție de nevoile mele. Pentru a face acest lucru, un calcul rapid îmi permite să-mi evaluez nevoile reale de energie.

Toate cifrele sunt exprimate în Watt-Hours și sunt preluate din catalogul Solpac, care este furnizorul Réonac.

Lampă cu incandescență = 15 până la 100
Stereo = 10-30
Televiziune (20 ") = 75
Video = 20
Încărcător de telefon mobil = 20
Brici = 15
CB Radio = 5
Computer = 100 până la 300
Neon = 7 până la 80
Prajitor de paine = 1000
TV de 30 "= 125
Cuptor cu microunde = 800
Uscător de păr = 800
Mașina de spălat vase = 1200 până la 1500
Radio electric = 3
Cafetieră electrică = 600 până la 800
Frigider = 250 până la 500
10 picioare cubice congelator = 300
Burghiu = 300
Spălător = 500
Radio cu ceas = 1

De asemenea, pot consulta fiecare dintre dispozitivele mele pentru a-mi face o idee mai precisă despre cantitatea de energie utilizată. De asemenea, acestea sugerează achiziționarea unui voltmetru pentru a înțelege mai bine consumul real al dispozitivelor noastre electrice.

Volt înmulțit cu Ampere = wați
Wați înmulțiți cu ore de utilizare = wați-oră

Un exemplu preluat din catalogul lor ne va ajuta să ne exercităm mai bine consumul de energie electrică:

O cabană este utilizată două zile pe săptămână. Utilizatorii consumă în acest weekend 851 Wh / h pe zi pentru un total de 1702 wați. Prin urmare, avem 7 zile pentru a reîncărca bateriile. 1702 wați împărțiți la 7 zile = 243 wați de energie pe zi sunt necesari pentru a reîncărca bateriile.

Prin urmare, un panou solar marca Siemens SP 75 (75 wați) este suficient pentru a satisface nevoile acestei cabane. Vara, acest panou solar ar trebui să genereze în medie 318 Wh / oră pe zi, cu un maxim de 352 și un minim de 280 pe zi.

Un al doilea exemplu este cel al cabanei menționate mai sus, pe tot parcursul anului:

851 Wh / h pe zi împărțit la 208 Wh / h pe zi (care este raportul de producție de energie al Siemens SP 75, în timpul iernii) = Această cabană necesită, așadar, 4 module Siemens SP 75 pentru a putea locui acolo în 'an.

Deci, în scopul vehiculului meu spațio-temporal, probabil voi merge cu:
-Un panou solar Siemens SM 110 (1070 dolari)
-Două baterii de 6 volți la 125 USD fiecare (250 USD)
-Un controler de bază (75 USD)
-Un invertor de 300 de wați (80 USD) sau 600 de wați (176 USD)

De asemenea, trebuie să luați în considerare unghiul panoului solar, care este un element foarte important. Pentru ca potențialul maxim de energie să fie atins. De asemenea, este recomandabil să aveți o înclinație de 30 de grade vara și 65 de grade iarna. Suporturi solide sunt, de asemenea, în vânzare în catalog și un model electronic poate urmări chiar soarele în cursul său zilnic.

Avantajul energiei solare este că vă permite să vă modernizați instalațiile, în funcție de nevoile dvs. de energie și de bugetul actual. Un controler poate conecta aproximativ 5 panouri solare în același timp. Un alt avantaj este cel al garanției de 20 de ani (în medie) acordată de producători.

Energia solară implică trăirea cu anotimpurile. De asemenea, implică existența mai multor surse de energie alternativă (cum ar fi o turbină hidro-electrică într-un râu, o turbină eoliană sau utilizarea biomasei). Mai multe case independente păstrează, de asemenea, un generator alimentat cu fosile pentru perioadele de vârf ale anului.

Prin urmare, energia solară este o investiție inițială care ar trebui repartizată pe mai mulți ani. Cu cât mai mulți oameni care îndrăznesc să-și adapteze viața la energia soarelui, cu atât costurile legate de producția de panouri solare vor scădea, făcând tehnologia din ce în ce mai accesibilă în viitorul apropiat.

Resurse:

Reonac
Strada Călătorului 180
Pointe-Claire, QC
(514) 428-0211
www.reonac.com
(catalog și listă de prețuri disponibile la biblioteca colectivă)

Eco-solar inc.
(514) 847-9552
ecosolaire_inc@hotmail.com

Energia solară din Quebec
(514) 392-0095
www.esq.qc.ca
info@esq.qc.ca

Ghid energetic
www.nrcan.gc.ca

Bunuri reale: Solar Living Sourcebook (ediția a IX-a)
Ediție: Societate comercială de bunuri imobile
www.realgoods.com
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 22/12/15, 19:50

simplino a scris:Pentru că visele imaginare pure motivează și excită mult mai mult decât realitatea ca solara


Și cu un butoi la 40 $, poți fi sigur că energia solară va fi din ce în ce mai puțin interesantă în viitorul apropiat !!

Dacă celălalt subiect pe care l-ați resuscitat: https://www.econologie.com/forums/nouvelles- ... vt309.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28




de simplino » 22/12/15, 20:02

Ele sunt mai ales cele mai vechi dintre "(vezi subiecte fără răspuns). "din simpla curiozitate de a agita praful și pânzele de păianjen din mansardă !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 22/12/15, 20:38

Este foarte bine (pentru econologie) să agitați din când în când aceste pânze de păianjen!

Ce forum are o mulțime de subiecte interesante „adormite” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 23/12/15, 20:06

simplino a scris:... Și aceste vise imaginare fac întotdeauna acest site să funcționeze doar cu vise și nimic real și nimic posibil, pentru că altfel mașinile noastre ar funcționa gratuit cu doar unul dintre motoarele perpetue !!
Pentru că energia nu este deloc liberă !!

Nici gratuit, nici gratuit, și aceasta este rădăcina problemei.

Este foarte dificil să avem o opinie și o judecată de bun simț atunci când auzim în fiecare zi că lobby-urile, în special cele care exploatează combustibili fosili, conduc jocul și se asigură că inițiativele de promovare a energiilor alternative sunt respinse. în calendarul grecesc. Există un singur pas pentru a crede că aceleași lobby-uri acționează pentru a înăbuși orice inovație ... mai ales dacă este anunțată „revoluționară”.

Nu toată lumea are o pregătire științifică sau o cultură care să le permită să facă diferența și înțeleg că majoritatea neofiților aud toate discursurile științifice care se contrazic, unii drept, alții falsi și motivați de bani : în îndoială și ignoranță este dificil să distingem informația de dezinformare.

Toate lucrurile luate în considerare, pe economie, am putut, de asemenea, să participăm la dezbateri, punând în opoziție „specialiști” pe probleme științifice, fără a fi capabil să avem finalul poveștii (de exemplu, mașina cu aer comprimat, fuziunea frig, homeopatie etc.).
Pe scurt, „Dovada științifică” are geometrie variabilă.

Și aș adăuga că, atunci când vedeți proiectele umane, tehnice, financiare, ... ale anumitor proiecte de „energie liberă” realizate de ingineri de nivel înalt, nu puteți să nu fiți deranjați. Mai mult, la cel mai înalt nivel al statului, unii au fost înșelați: amintiți-vă de „avioanele sniffer” care l-au convins pe Giscard!

Astăzi, mai mult decât ieri, suntem într-o perioadă în care un pipotaj bun este mai eficient, din punct de vedere comercial, decât un produs bun!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 23/12/15, 22:26

Argumentul „lobby-urilor” nu reține apa în acest caz specific, deoarece puterea lor le-ar permite să investească în proiecte care sunt doar superficial antagonice cu ale lor: industria petrolieră, de exemplu, nu produce petrol, ci bani și dacă energia „gravitațională” ar avea vreo realitate, nimic nu l-ar împiedica să fie reorientat către această nouă sursă de profit, care ar fi mai credibilă decât dorind să o ascundă prin toate mijloacele.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 26/12/15, 15:34

Argumentul „lobby-urilor” nu reține apa în acest caz specific, deoarece puterea lor le-ar permite să investească în proiecte care sunt doar superficial antagonice cu ale lor: industria petrolieră, de exemplu, nu produce petrol, ci bani și dacă energia „gravitațională” ar avea vreo realitate, nimic nu l-ar împiedica să fie reorientat către această nouă sursă de profit, care ar fi mai credibilă decât dorind să o ascundă prin toate mijloacele.

Fals, o putem vedea chiar și pentru energiile regenerabile din Franța datorită AREVA, care face tot posibilul pentru a împiedica dezvoltarea lor. Exemplu tipic prețul kwh su solar integrat în acoperiș. Dacă în plus era aproape gratuit ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 63