Întrebare: consum real de motorină Hdi, Sdi, Cdi

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
laurent_caen
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 113
Înregistrare: 07/05/06, 12:41

Întrebare: consum real de motorină Hdi, Sdi, Cdi




de laurent_caen » 31/07/06, 12:16

Am un C5 2.0 HDI din 2002, care este acordat pentru 5.7l de consum mixt de către producător; cu toate acestea, îmi este foarte dificil să cobor sub 7l și complet imposibil chiar și în timp ce conduc cu ouă sub picior să ajung sub 6l; este mașina mea care are o defecțiune sau este printre voi care ar fi făcut aceeași observație? pentru că, odată cu fiesta mea pe benzină, consum exact așa cum indică datele producătorilor, în jur de 6l și chiar merg frecvent mai jos.
Este motorina supraestimată sau m-am poticnit cu rața urâtă?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 31/07/06, 12:19

Un ZX-TD din 1992 este dat la 90 km / h pentru 4.3 L / 100 ... crezi că cineva a observat cândva un consum atât de scăzut pe această mașină?

Cu alte cuvinte: valorile oferite de producători sunt complet ideale și, prin urmare, nu sunt deloc realiste cu privire la situația reală de utilizare ... Se pare că oamenii o cred ...

Pentru bp-ul dvs. puteți merge întotdeauna să vedeți mecanicul dvs., care vă va oferi un diagnostic electronic ... poate exista o problemă ...

ps: este cu sau fără aer condiționat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 31/07/06, 12:34

bineînțeles, este întotdeauna dificil de comparat atunci când nu știi șoferul.

Vecinul meu are un Mercedes 230C și face cam 6,5 paturi: în fiecare dimineață pe autostradă spre Bruxelles și puțin trafic, e vânzător, nu se agăță.


cu partenerul meu clasic 1,9 diesel, sunt 7,5 litri pe un traseu mixt, cu galerie și scară, merg relaxat.

cand am avut 806 2,1 turbo diesel 110 CV, am avut 8,5 l max cu galerie si scara si 7,8 litri in vacanta (super relaxare si fara scara) (cu air co)

bine, trebuie să ții cont că în Belgia viteza pe autostrăzi este limitată la 120.

dar mi se pare că consumul dvs. este de 8 până la 10% prea mare pentru un astfel de vehicul aerodinamic: aveți deja verificate toate setările electronice la agenție.
există și co-aer care consumă încă puțin
pe de altă parte, vara dacă rulați geamurile deschise, vedeți și presiunea în anvelope

a doua zi, mi-a fost împrumutat un Fiat Panda (cel nou, desigur) făcut 5,5 litri

partenerul meu are 6,5 litri cu un nou Fiat doblo (1,4 HDI)

marca de combustibil poate influența, de asemenea: toate cifrele sunt cu combustibil de marcă majoră (Shell, Texaco), cu excepția 806 în care am folosit combustibil cu reducere
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 31/07/06, 12:57

Ultima realimentare a Twingo-ului nostru din 2002: 26L pentru 606 km sau 4.3L / 100 cu conducere în mediul rural (național + departamental) ...

Nu este rău, nu? Și cred că am fi putut să coborâm încă împingând km puțin mai mult (750 km se poate face) ...
0 x
laurent_caen
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 113
Înregistrare: 07/05/06, 12:41




de laurent_caen » 31/07/06, 13:27

"Un ZX-TD din 1992 este dat la 90 km / h pentru 4.3L / 100 ... crezi că cineva a observat cândva un consum atât de scăzut pe această mașină?
Cu alte cuvinte: valorile oferite de producători sunt complet ideale și, prin urmare, nu sunt deloc realiste cu privire la situația reală de utilizare ... Se pare că oamenii o cred ... "

ok, dar fie că este fiesta sau C5, valorile de consum sunt calculate conform acelorași standarde deci de ce într-un caz, există un consum excesiv de aproximativ 25% și nu în celălalt? aceasta este întrebarea la care mi-aș dori să răspund ...
dacă nu, stilul meu de conducere poate fi descris ca fiind mișto, întotdeauna schimb o viteză rapidă (dar nici subpotabilă) și nu am pus niciodată aerul condiționat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 31/07/06, 13:49

Christophe!

Visez sau ce? este benzina sau motorina dvs. Twingo?

soția mea este de 7,5 litri (6,8 distanță lungă) benzină, ceea ce este o rușine pentru o mașină atât de mică.

Poate cineva să-mi explice:
în jurul anului 1978, datsun-ul fratelui meu de 120 A (1200 cmc), cu o barcă cu pânze (150 kg, 4 sau 5 m lungime) și 4 persoane la bord au conectat Bretania, făcând mai puțin de 6,5 litri de benzină
astăzi nu există multe mașini pe benzină care ar putea spune același lucru.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 31/07/06, 13:56

Benzină, nu există motorină Twingo (cel puțin până acum ... de văzut mai târziu).

Motorul s-a schimbat (nu știu în ce an cu exactitate) între primul și cel de-al doilea model (bara de protecție este diferită) și de fapt primul Twingo a aspirat până la moarte ... așa că bănuiesc că al tău este încă unul din prima serie. ..

Mi-ar putea cineva să-mi explice


Răspunsul imaginii:
Imagine

Indiciul este în partea stângă jos ... : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 31/07/06, 19:43

bonjour

marca de combustibil poate influența, de asemenea: toate cifrele sunt cu combustibil de marcă majoră (Shell, Texaco), cu excepția 806 în care am folosit combustibil cu reducere


Nu știu dacă la fel este și cu tine?
În cele din urmă m-am dus să umplu la Shell și camionul Tanker (tanc) neidentificat a umplut tancurile, la scurt timp după ce trec prin fața unei stații Essso, văd același cistern umplând rezervorul,
Întrebarea pe care mi-o pun dacă combustibilul provine din aceeași rafinărie, mă întreb unde este diferența dintre stațiile Shell, Esso, Texaco, ultramar și independente?
Logosul pe camioane nu înseamnă nimic!

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 31/07/06, 19:57

într-adevăr, carcasa bobonne este un adevărat twingo, din al doilea an de fabricație, culoarea căpșunului zdrobit cu faruri în nările hipopotamului.
Motorul era vechea „cheie din fontă” a R5 (pe care nu o sugea atât de mult!)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

întrebare despre consumul real de motorină




de denis » 31/07/06, 21:38

andre a scris:Întrebarea pe care mi-o pun dacă combustibilul provine din aceeași rafinărie, mă întreb unde este diferența dintre stațiile Shell, Esso, Texaco, ultramar și independente?
Logosul pe camioane nu înseamnă nimic!



André
da, ne punem întrebări, baza este aceeași pentru toți, apoi vin aditivii concentrați, pe care fiecare îi adaugă pentru a-și face sosul. Cred că acesta este răspunsul : Cheesy:

pentru focalizare directă td, (nu hdi) 6l1 / 100 până la 130 km / h aceeași pentru excursie mică în mediul rural 6l până la 6.5
dacă este foarte grăbit (criză): 7l
pe fișa tehnică a internetului:
consum
Pe drum 5.7
Pe autostrada 6.6
În oraș 6.6
Conducere sportivă -
Rezervorul de 55 L
Autostrada 833 autonomie
Emisiile de CO2
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 153