6 Half-Metros care opresc 2 din 4 stații, dar mergeți și plecați unde doriți!

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15998
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5194

Re: 6 Half-Metros care opresc 2 din 4 stații, dar ajungi și pleci unde vrei!




de Remundo » 14/02/20, 09:50

la Bruxelles, metrourile folosesc principiul pe care l-am explicat și anunț 40% din recuperarea energiei la frânare

0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: 6 Half-Metros care opresc 2 din 4 stații, dar ajungi și pleci unde vrei!




de Christophe » 14/02/20, 12:44

Uh și chiar crezi ... în acest desen animat? : Cheesy:

În schimb, găsește-ne figuri și tehnologii reale !! Ca o foaie de date altom sau bombardier ... și o estimare a costurilor din partea rețelei!

Reinjectarea parțială neconstantă pe o rețea este o porcărie electrică fără nume de gestionat ... creează supratensiune și alte schimbări de fază, impedanță, reticență și alte rahaturi electrice aproape imposibil de gestionat! SNCF nu o face cu adevărat ... nu degeaba!

Nu confundați frâna electromagnetică, utilizată pe scară largă, și feedback-ul, care este o „opțiune” a frânei magnetice!
Și este mai ușor să „frânezi bateriile” decât injectând în rețea ...

Deci, există un decalaj între ceea ce se face publicitate și realitate! Îmi pare rău Raymond ... dar așa este! De asemenea, m-a surprins când am aflat despre asta acum câțiva ani ... așa că realitatea este mai puțin verde decât un desen animat!

Luați un alt exemplu, vara asta am făcut Montenvers ... trenul cu roți dințate Mer de Glace ...

La coborare am fost puțin surprins să văd elemente electromagnetice pe acoperiș ... Am crezut că sunt transformatoare * ... așa că am întrebat un angajat !! Ce neni! Acestea sunt disipatoarele frânei electromagnetice! De ce nu injectează în rețea? Situația este ideală în cazul lor: 20-25 de minute de coborâre constantă!

20190707_161026.jpg
20190707_161026.jpg (362.72 KIO) Accesat de ori 4004


Dacă nu injectează, este cu siguranță, în acest caz, dintr-un motiv de siguranță: constanța frânei în comparație cu tensiunea rețelei ... sau pur și simplu pentru că este destul de profitabil pentru a opera un tren vechi de un secol aproape în sine. suc! Totuși, dacă are o activitate care suferă de topirea gheții, ei sunt! : Cheesy:

* sunt transformatoare, transformă electricitatea în căldură : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: 6 Half-Metros care opresc 2 din 4 stații, dar ajungi și pleci unde vrei!




de thibr » 14/02/20, 13:33

tehnologia de acum 20 sau 30 de ani, sau chiar mai mult pentru trenul Mer de Glace, nu l-a permis cu ușurință : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: 6 Half-Metros care opresc 2 din 4 stații, dar ajungi și pleci unde vrei!




de Christophe » 14/02/20, 13:35

S-au schimbat legile fizice ale electricității în ultimii 20-30 de ani? : Mrgreen:

Putem înțelege siguranța pentru trenul Montenvers ... pentru alții ??? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: 6 Half-Metros care opresc 2 din 4 stații, dar ajungi și pleci unde vrei!




de GuyGadebois » 14/02/20, 13:43

(Văzut soarele, am pus smântână în Hyères)
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: 6 Half-Metros care opresc 2 din 4 stații, dar ajungi și pleci unde vrei!




de thibr » 14/02/20, 16:54

nu fizica, ci componentele electronice de putere și servo controlul pentru a conduce totul : Wink:
la fel ca în cazul în care ați avea ocazia să refaceți testele de injecție a apei, ar fi mult mai ușor să puneți electronice pentru a optimiza funcționarea decât în ​​2001.

singura dată când am folosit acest tren s-a stricat :( și ne-am întors pe jos : Mrgreen:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9775
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: 6 METROS CU MÂNCĂ CĂ STEAZĂ 2 STAȚII PE 4 DAR VOI ÎNCĂCAȚI ȘI ÎNCET.




de sicetaitsimple » 14/02/20, 17:11

sicetaitsimple a scris:Adevărata întrebare este dacă a luat vreodată metroul ... cel puțin la Paris.


Aceasta a fost prima mea reacție, pagina 1.

Dincolo de dezavantajele deja menționate (timpul de așteptare pe peron înainte de sosirea „trenului său”), îngrijorarea este că pe o linie de metrou există stații cu trafic de pasageri foarte intens stații de interconectare între mai multe linii) și altele unde există un trafic de pasageri foarte mic.

Dar dacă nu ați luat niciodată metroul la ora de vârf la stațiile de „trafic intens”, este într-adevăr posibil să jucați trenul electric lăsând să treacă „jumătate de tren”, 2 sau 3 la rând, într-una dintre aceste stații. fără ca aceștia să se oprească ..... E doar să te joci în trenul electric, să nu transporti oameni .....
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: 6 Half-Metros care opresc 2 din 4 stații, dar ajungi și pleci unde vrei!




de Janic » 14/02/20, 17:19

ideea nu este rea! Ar debarca platformele cu un trafic pietonal mai fluid.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9775
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: 6 Half-Metros care opresc 2 din 4 stații, dar ajungi și pleci unde vrei!




de sicetaitsimple » 14/02/20, 17:21

Janic a scris:ideea nu este rea! Ar debarca platformele cu un trafic pietonal mai fluid.


Îmi pare rău? Poți explica?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: 6 Half-Metros care opresc 2 din 4 stații, dar ajungi și pleci unde vrei!




de Christophe » 14/02/20, 18:32

Iată animația conceptului (pentru cei care încă mai doresc să încerce să înțeleagă : Cheesy: ):

Simulator pe jumătate de tren
1 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 207