De ce bărbatul vrea o accelerație atât de mare? Vehicule, sport ...

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

De ce bărbatul vrea o accelerație atât de mare? Vehicule, sport ...




de Christophe » 16/02/19, 14:22

Întrebare neuro-psihologică a zilei: de ce omul îi place atât de mult accelerațiile (mici) și variațiile (mici) ale acestora?

Am făcut câteva schițe pentru a încerca să pun problema (fără comentarii despre abilitățile mele de desen, vă rog : Cheesy: ).

Creierul uman este, încă de la naștere (și chiar înainte) supus unei accelerații terestre a căror influență variază în funcție de poziție.

G = gravitație
A = accelerare
R = rezultat

Poziția Dodo depinde de poziția: corpul este accelerat în lateral sau în spate ... și chiar înainte pentru cei care dorm pe burtă (dar cred că este destul de rar ... )

Accelerations_positions.gif
Accelerations_positions.gif (101.13 KB) Consultat de 3653 ori


Pe scurt, aș vrea să înțeleg de ce accelerațiile (atâta timp cât sunt moderate) „fac bine” creierului ... evident există și senzația (în principal vizuală) a vitezei care se joacă atunci când accelerați pe un vehicul. Dar, de exemplu, în parapantă viteza intervine foarte puțin, deoarece foarte puțin vizibilă!

În creierul! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: De ce omul iubește atât de mult accelerația? Vehicule, sport ...




de thibr » 16/02/19, 19:00

de ce puneți „H” mare : Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: De ce omul iubește atât de mult accelerația? Vehicule, sport ...




de Ahmed » 16/02/19, 19:20

Conform anumitor teorii, oamenii sunt configurați pentru alergare (bipedalism, lungimea și musculatura picioarelor, părul redus ...), iar posibilitățile oferite de tehnică completează probabil această dependență.
Mai general, depășirea finitudinii umane are o atracție considerabilă, dar care se dovedește rapid a fi contraproductivă (întrucât capacitatea de a păstra grăsimea poate fi benefică în anumite contexte și foarte nefavorabilă în altele).

De ce vedeți o accelerație verticală la un subiect cu pat (dacă nu dormiți într-un lift ... : Wink: )?
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: De ce omul iubește atât de mult accelerația? Vehicule, sport ...




de Adrien (ex-nico239) » 16/02/19, 22:27

Christophe a scris:
Am făcut câteva schițe pentru a încerca să pun problema (fără comentarii despre abilitățile mele de desen, vă rog : Cheesy: ).

Creierul uman este, încă de la naștere (și chiar înainte) supus unei accelerații terestre a căror influență variază în funcție de poziție.

G = gravitație
A = accelerare
R = rezultat



Ah, atinge un punct sensibil.

Dar nu există doar viteză în viață ..... există și (mai presus de toate?) Forță centrifugă.

Nu generează senzații nu numai pentru motociclete, ci este suficient să înlocuim anvelopele cu marginile, de exemplu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Re: De ce omul iubește atât de mult accelerația? Vehicule, sport ...




de phil12 » 16/02/19, 22:36

Bonsoir,

Este doar un lucru reptilian, parcă merg repede, îmi asum riscuri, sunt mătură, sunt cel mai puternic, sunt bărbatul!

Este ca și cum bruscul boooumm al mânerului de gaz sau pedala de accelerație a mormanului de fier vechi doar pentru a semnala femeii (nu sunt toți cântăreți buni sau răzuitori de chitară), bineînțeles că suntem doar pe aspectul și funcția reproductivă, ei bine, atunci femeia devine deziluzionată atunci când caută un bărbat de tip sapiens!
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: De ce omul iubește atât de mult accelerația? Vehicule, sport ...




de Adrien (ex-nico239) » 16/02/19, 22:39

philxNUMX a scris:Bonsoir,

Este doar un lucru reptilian, parcă merg repede, îmi asum riscuri, sunt mătură, sunt cel mai puternic, sunt bărbatul!

Este ca și cum bruscul boooumm al mânerului de gaz sau pedala de accelerație a mormanului de fier vechi doar pentru a semnala femeii (nu sunt toți cântăreți buni sau răzuitori de chitară), bineînțeles că suntem doar pe aspectul și funcția reproductivă, ei bine, atunci femeia devine deziluzionată atunci când caută un bărbat de tip sapiens!


Ei bine, nu ratați, putem scoate din surfing și zeul știe dacă trăgem ...
Dernière édition alin Adrien (ex-nico239) 16 / 02 / 19, 22: 42, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Re: De ce omul iubește atât de mult accelerația? Vehicule, sport ...




de phil12 » 16/02/19, 22:41

nico239 a scris:
philxNUMX a scris:Bonsoir,

Este doar un lucru reptilian, parcă merg repede, îmi asum riscuri, sunt mătură, sunt cel mai puternic, sunt bărbatul!

Este ca și cum bruscul boooumm al mânerului de gaz sau pedala de accelerație a mormanului de fier vechi doar pentru a semnala femeii (nu sunt toți cântăreți buni sau răzuitori de chitară), bineînțeles că suntem doar pe aspectul și funcția reproductivă, ei bine, atunci femeia devine deziluzionată atunci când caută un bărbat de tip sapiens!


Ei bine, nu ratați, putem scoate din surfing și zeul știe dacă trăgem ...


Atunci când nu este același butoi pentru mulți, este doar Brice 8) !
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: De ce omul iubește atât de mult accelerația? Vehicule, sport ...




de Adrien (ex-nico239) » 16/02/19, 22:43

philxNUMX a scris:
nico239 a scris:
philxNUMX a scris:Bonsoir,

Este doar un lucru reptilian, parcă merg repede, îmi asum riscuri, sunt mătură, sunt cel mai puternic, sunt bărbatul!

Este ca și cum bruscul boooumm al mânerului de gaz sau pedala de accelerație a mormanului de fier vechi doar pentru a semnala femeii (nu sunt toți cântăreți buni sau răzuitori de chitară), bineînțeles că suntem doar pe aspectul și funcția reproductivă, ei bine, atunci femeia devine deziluzionată atunci când caută un bărbat de tip sapiens!


Ei bine, nu ratați, putem scoate din surfing și zeul știe dacă trăgem ...


Atunci când nu este același butoi pentru mulți, este doar Brice 8) !


Surf .... zăpadă Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: De ce omul iubește atât de mult accelerația? Vehicule, sport ...




de Christophe » 16/02/19, 23:20

thibr a scris:de ce puneți „H” mare : Mrgreen:


Buna nota! Deci nu sunt tratat ca sexism ... când spunem Om, înseamnă oameni ... bine cred că ?? : Cheesy:

Pentru că știm cu toții că bărbații (cu un h mic) sunt mai dornici de emoții în general ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: De ce omul iubește atât de mult accelerația? Vehicule, sport ...




de Christophe » 16/02/19, 23:21

Ahmed a scris:De ce vedeți o accelerație verticală la un subiect cu pat (dacă nu dormiți într-un lift ... : Wink: )?


Uh este G, gravitația ... ca în toate celelalte diagrame ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 326