Volkswagen TDI EA189 poluare înșelătoare (scaun, audi ...)

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Volkswagen TDI EA189 poluare înșelătoare (scaun, audi ...)




de Christophe » 23/09/15, 10:49

Acesta este titlul tuturor mass-media, în special financiar, înșelarea premeditată a poluării cu motorul EA189 TDI al grupului Volkswagen riscă să-i coste scump: în numerar bursier, dar și pe termen lung în imagine (deși ...) .

Rigoarea germană și calitatea deutsch vor primi o lovitură !!

Deși sunt sigur că în 6 luni consumatorul mediu va uita ... și VW va face promoții bune pentru a-și vinde acțiunile ...

Pe scurt, acest subiect nu este interesat de controversă, ci de tehnică!
Care este mai exact metoda utilizată ??

Este un motor diesel, singurul test de poluare cu motorina este opacitatea (fum) și posibil NOx (dar acest lucru nu este încă în standardele pentru vehiculele private ... de verificat).

Deci, ce ar fi înșelat VW? Doar particulele?

Oricine poate înșela particulele lovindu-și bine motorul înainte de test, doar pentru a-și „curăța” vasul ... toți mecanicii auto știu asta de 30 de ani!

În plus, un motor diesel care nu este comandat nu va polua cu adevărat particulele. Testele de poluare (cel puțin în Controlul tehnic) NU se efectuează NICIODATĂ cu motorul încărcat. Deci nu valorează absolut nimic! (sau aproape pentru că dacă, de exemplu, injecția se încurcă acolo, neapărat fumează chiar și fără sarcină)

Am citit pe web că mulți neuneu spun că au ales o mașină VW pentru emisiile sale „scăzute” de CO2. Nu poți înșela CO2, cu cât este mai multă cu atât arderea este mai bună și, prin urmare, cu cât motorul poluează mai puțin!

În orice caz, nu este neapărat nici măcar măsurat în timpul unei inspecții tehnice (nu este considerat ca un poluant).

Mă înșel?

Edit: aceasta se referă la Nox și o injecție de apă ar fi putut rezolva problema cu siguranță fără a înșela.

Informații aici: https://www.econologie.com/forums/combustion ... t5794.html

Imagine
Dernière édition alin Christophe 23 / 09 / 15, 12: 52, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 23/09/15, 10:58

Argus a scris:Sistemul de control al emisiilor Nox, când a fost activat, a degradat performanțele mașinilor: motorul a avut tendința de a se încălzi, s-a uzat mai repede și consumul de combustibil a fost mai mare. Și cuplul vehiculului a fost afectat uneori. Era de neimaginat pentru un producător care dorește să-și construiască o imagine de confort, calitate și sportivitate, fiind în același timp sensibil la protecția mediului.


Deci, înșelăciunea ar fi constat pur și simplu în dezactivarea sistemului în afara testelor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 23/09/15, 11:08

Nu, nu: este într-adevăr emisii de NOx. Mai sever reglementate în SUA decât în ​​Europa.

Totul a început cu Agenția SUA pentru Protecția Mediului (EPA). Acesta din urmă acuză Volkswagen că a configurat anumite vehicule diesel comercializate în Statele Unite între 2009 și 2015 - în principal modele Golf, Jetta și Beetle, Passat și Audi A3 - astfel încât acestea să se camufleze emisiile lor reale de oxizi de azot, o familie de poluanți atmosferici.
Aflați mai multe despre http://www.lemonde.fr/pixels/article/20 ... qpdDf4O.99


Și software-ul a detectat destul de simplu că vehiculul a fost supus unui test, apoi a redus performanța (doar dereglează, astfel încât arderea să fie mai rece), ceea ce reduce emisiile ... (Am urmat testele controlate de la distanță ale grupul nostru de cogenerare Schnell și inginerul de motoare, din Bavaria, au reușit să modifice anumite valori ale emisiilor cu ordinea de la 1 la 10, cu prețul unei pierderi de eficiență de 2 până la 3%)


Prin urmare, acest motor ECU a fost conceput pentru a declanșa un mod de funcționare specific testelor de administrare din SUA, care nu a avut nicio șansă de declanșare în timpul utilizării normale. Restul timpului, explică în cele din urmă EPA, acest mod specific testului a fost dezactivat " reducerea eficacității dispozitivelor de control al emisiilor [oxid de azot] ". Acest lucru explică de ce, în condiții reale, unele vehicule Volkswagen emit, conform EPA, de 10 până la 40 de ori oxizi de azot decât ceea ce este permis de legislația SUA.
Aflați mai multe despre http://www.lemonde.fr/pixels/article/20 ... qpdDf4O.99


Cum? 'Sau' Ce? :

Potrivit EPA, computerul motor al vehiculelor care au comis o infracțiune „a detectat când vehiculul a fost supus testelor de conformitate EPA”, luând în considerare, în special, poziția volanului, viteza vehiculului, durata de utilizare a motorului și presiunea atmosferică. Acest lucru i-a permis „să detecteze cu precizie parametrii de testare ai autorităților federale”,
Aflați mai multe despre http://www.lemonde.fr/pixels/article/20 ... qpdDf4O.99
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 23/09/15, 11:17

Le Monde a scris:Restul timpului, explică în cele din urmă EPA, acest mod specific al testului a fost dezactivat „reducând eficacitatea dispozitivelor de control al emisiilor [oxizi de azot]”.
Aceasta confirmă articolul Argus.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 23/09/15, 12:30

Ok dacă mergem pe NOx! Nu știam că Nox-ul a fost verificat pentru vehicule ușoare! (în Belgia nu este ... În Franța nu cred nici măcar în MOT ... în ceea ce privește testele de omologare este altceva!)

Un motor diesel, descărcat (deci în exces de aer) va fi în stare suficient de bună pentru a crea Nox de la prima accelerație (chiar și fără sarcină). Acestea sunt condițiile testelor anti-poluare CT ...

Un test de omologare a producătorului trebuie făcut cu siguranță în sarcină ... dar în acest caz de ce frauda privește 11 milioane de vehicule? A fost suficient să înșelăm copiile depuse pentru omologare!

Cam prost că am instalat „virusul” pe liniile de asamblare!

Și să cred că o injecție cu apă ar fi putut, poate, să rezolve asta ... FĂRĂ ÎNȘELĂRI!

ps: vă rugăm să încercați să transmiteți aceste informații peste tot pe rețelele dvs. sociale, prin poștă, comentarii pe alte site-uri ... cu un link care merge la econology! Este probabil evenimentul mediatizat care poate face cunoscută injecția de apă !!
Dernière édition alin Christophe 28 / 09 / 15, 12: 54, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 23/09/15, 12:35

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 23/09/15, 12:59

Am transmis pe twitter și facebook:

https://twitter.com/Econologie/status/6 ... 9329293312

https://www.facebook.com/econologie?ref=hl

Vă rog să transmiteți ... un like, un forward ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 23/09/15, 13:11

Ar trebui să facă publicitate asta.

Ar putea cineva să contacteze televiziunea sau radioul francez?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 23/09/15, 14:24

Motor AE 189 kesako ....

În 2.0TDI găsim următoarele coduri de motor: BMA, BMP / F, CBAA, CBDC, BVE .....

AE 189 trebuie să fie codul computerului de injecție .... Este un detaliu în legătură cu trișarea, dar totuși este că călugărița medie nu vede dacă vorbim despre un motor sau un computer injecție ....

Cât despre neuneus (din care fac parte) care spun că au cumpărat motoare 2.0TDI pentru rata scăzută de emisii ... Luni C .. Nu alegem o mașină care să producă 140 până la 170 CP pentru a salva urșii polari. ..Despre ceea ce m-a motivat să-l cumpăr este raportul putere / consum (și mai ales prețul redus pe care mi l-a dat fratele meu pentru o mașină în stare excelentă despre care știam istoria chiar dacă era kilometraj puternic) la 310 km face 000 / 5.4 pe autostradă la 100 cu regulatorul și accelerează ca o rachetă ....

În ceea ce privește testul anti poluare la CT : Mrgreen: : Mrgreen: Descărcat fără a roti roțile ... Nu crește la mai mult de 2000rpm ... Dar cui îi pasă pentru că chiar zgâriind ieșirea evacuării cu o cârpă albă .. Ei bine rămâne albă .. Deci, în termeni de opacitate ... Testul este inutil pe aceste vehicule ... După ce ți-a spus ce respinge ea ... Dar, ca mulți, ceea ce contează pentru mine este ceea ce înghite și ce 'se restabilește în schimb ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 23/09/15, 14:38

EA189 este într-adevăr un tip de motor VW: https://fr.wikipedia.org/wiki/Affaire_Volkswagen

AE189 Nu știu : Cheesy:

Da pentru comentariul dvs. despre testul de opacitate ... Dar, evident, americanii, cei mai mari consumatori de energie din lume, sunt foarte dornici de NOx, mult mai mult decât noi ...

Evident, în opinia mea, există și (mai presus de toate?) O dimensiune competițională și protecționistă mai jos. Lasă-mă să explic :

a) benzina (neumflată) emite foarte puțin NOx
b) din punct de vedere istoric în SUA, motoarele pe benzină domină în mare măsură piața (chiar și pentru camioane!)
c) bogații nu prea știu cum să producă motorină modernă eficientă (cu excepția Ford)
d) prin urmare, am înăsprit normele privind cel mai semnificativ poluant al motorinei pentru a împiedica europenii să cucerească piața

Cred că totul este spus nu?
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 222