Performanța mașinii împotriva bicicletei și a motocicletei

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Performanța mașinii împotriva bicicletei și a motocicletei




de Christophe » 11/08/06, 12:57

Comparație între performanța unei mașini, a unei biciclete și a unei biciclete obișnuite. Primite prin e-mail

VOITURE
Știind asta
1TEP = 11620kWh
benzină, motorină: 0.8TEP / 1000L
adică 9.3kWh / L
Găsim
Pentru 100 km până la 100 km / h, cu un consum de 4L / 100 km (viteza medie este rar atinsă pentru călătoriile curente, mașina nu lacomă)
37kWh pentru o călătorie care durează o oră

CUMPĂRĂ BICI
putere furnizată de ciclist: 200W (Richard Virenque: 436W la testul de putere)
Pentru 100 km cu o viteză medie de 20 km / h
1kWh pentru o călătorie care durează 5 ore
De 5 ori mai lent, dar de 37 de ori mai puțin consumator de energie

BICICLETA DE TREBUIE CARENE
putere alimentată de ciclist: 200W
Pentru 100 km cu o viteză medie de 50km / h (sub realitatea: http://www.m5france.com/low_racer_carene.htm Vă anunțăm 76.5km / h la 250W. Pentru înregistrare, recordul curent este de 84 km acoperit într-o oră)
0.4kWh pentru o călătorie care durează 2 ore
De 2 ori mai lent, dar de 92 de ori mai puțin consumator de energie

Vă reamintesc că am fost foarte drăguță cu mașina și foarte mișto cu bicicleta și bicicleta obișnuită.
De altfel, cu baronul meu http://www.optima-cycles.com/gamme/baron.html De asemenea, în general văd mai repede decât o mașină care face aceeași călătorie de 30 km, dar care durează 20 km de autostradă. În cel mai rău caz, sunt de cel mult 3 până la 4 ori.
În sfârșit, energia pe care o consum este regenerabilă și nu emit gaze nocive pentru sănătate, fiind în același timp mult mai puțin periculoasă decât o mașină pentru alți utilizatori.
Dernière édition alin Christophe 11 / 10 / 10, 09: 48, editate 2 ori.
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 11/08/06, 14:24

Ei bine, există ceva care mă deranjează pe această bicicletă, este lungimea lanțului folosit !!
Este uriaș, din punct de vedere al performanței, nu ar trebui să fie groaznic.

Aproape ar trebui să poată conduce roata din față direct.

Ei bine, altfel pare eficient din ceea ce spui.

SixK
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 11/08/06, 14:36

Nu este a mea și am câteva comentarii de făcut:

1) Puțini oameni sunt capabili să ofere 200W în medie ... este imens.

O medie de 80-100W este deja mult.

2) 20 și mai ales 50 km / h în medie este, de asemenea, foarte mare, deoarece viteza medie a unei mașini de-a lungul vieții sale este de acest ordin ...

3) În afară de asta, raționamentul mi se pare bun și dă ordine corecte de amploare. Îi lipsește mai mult decât calculul energiei necesare alimentării ciclistului :D.... aveti o idee despre performanta unui barbat? (ce poate oferi energie ca / ​​ce a mâncat)? Întotdeauna mi-am pus întrebarea ...
0 x
AVEVA
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 67
Înregistrare: 15/12/05, 17:53
Locul de amplasare: Yvelines (Franța)

performanța umană




de AVEVA » 19/08/06, 22:50

pe site-ul său ... manicor.com JM. Jancovici ia o asemenea abordare, nu științifică! să văd la fel.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1




de Pollux » 20/08/06, 13:46

hi,

această postare poate fi pe subiect, dar nu văd unde să o spun altfel. să vă mișcați dacă este într-adevăr prea mult din farfurie ...

Am o întrebare sau două despre bicicleta recrutată. Fiind mereu în căutarea unui mijloc de locomoție nu obositor și econologic, mă gândesc serios la o bicicletă recrutată, electrificată după aceea desigur ...
dar ...

acest tip de vehicul este omologat ca orice bicicletă?

Dar siguranța pe acest tip de bicicletă?

poziția culcată nu face ciclistul mai puțin vizibil?

în caz de accident, cu picioarele înainte, nu există riscul ca biciclistul să-și rupă ambele picioare?

în caz de impact, la ce folosește casca, deoarece, având în vedere poziția, ciclistul este probabil să mănânce un ghidon?

această bicicletă mi se pare foarte puțin favorabilă ejectării cilindrului în caz de coliziune, ceea ce face mai probabil să treci de sub 4x4 și nu peste capotă, ejectia pare întotdeauna de preferat atunci când porți o cască, desigur.

Am observat deja că o bicicletă de munte este mult mai sigură decât o bicicletă de curse, datorită prinderii sale, dar și din faptul că poți derapa cu ea și, prin urmare, poți evita impactul frontal. Presupun că este imposibil să faci asta cu o bicicletă obișnuită?

ar avea cineva informații, statistici despre accidente, link-uri către site-uri „mincinoase” sau subiectul este discutat?
Merci.

Pollux

PS: o altă întrebare, acest „backpacking” nu este prea mult? fără amortizoare, trebuie să luați super scump la fiecare gaură, nu?

PS²: având în vedere performanțele unei biciclete recombinate, ar putea fi un bun produs ecologic de oferit în magazin ... dacă problemele de siguranță nu sunt prea restrictive, desigur ...
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 20/08/06, 17:38

Salut polu!

întrebările dvs. sunt foarte relevante, fiind alergător și exersând timp de 20 de ani, voi încerca să îmi dau părerea.
În primul rând, cine crede că este?
își studiază bicicleta obișnuită care nu a fost niciodată capabilă să se dezvolte în toți acești ani și bicicleta normală pe care nu a putut să nu o numească, citez: „bicicleta de rahat”.
primul punct de siguranță: pe drumurile montane șerpuitoare, cum ar fi spre casa mea, de exemplu, parapetul de piatră ascunde ciclistul înclinat, care vine în față, în timp ce motoristul taie cotul văzând nimeni opus ... vă las să vă imaginați după aceea; de aceea, acum ridică un steag ridicat, astfel încât să le putem vedea.
Performanța la urcare nu este menționată? As vrea sa vad asta ?? !! Cred că aceste mașini vin din țările nordice, unde totul este plat : Lol:
Încă cred că trebuie să fie aprobat pentru că uneori îi vedem umblând, între noi, îl găsesc pe ciclist inestetic pe acest tip de mașină.
pentru celelalte probleme de coliziune, cred că poluul s-a sintetizat bine.
Și din punct de vedere al confortului, nu trebuie să credeți că a fi pe spate este scaunul asigurat! nu poți schimba poziția ta ca să intri într-un dansator, de exemplu, pentru a relaxa mușchii.
Nici măcar nu vreau să aud despre acest tip de mașină!
pentru informații: un alergător amator de nivelul 3 trebuie să poată dezvolta 340Watt fără nicio problemă. Celebrul alergător migrant Indurain la 5 TDF a avut un raport remarcabil putere / greutate. Era mare pentru un alergător pro și aproape 80 kg, dar dezvolta 550 W.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1




de Pollux » 20/08/06, 19:22

multumesc pentru raspuns, Lau

cursa steagului nu este rea, atâta timp cât există diode intermitente în partea de sus, poate merita.

pentru restul, adulmecat, eu care deja m-am văzut mergând la curs pe o bicicletă recrutată ... :strigăt:

Nu mă gândisem la performanță în sus ... este adevărat că cu susul în jos, va fi greu greu ...
Un alt dezavantaj, în ploaie, un ciclist normal poate suporta aproximativ calea k și frigul, dar în poziția culcată, nu va fi același lucru, mai ales pentru picioarele care vor duce toată ploaia. în plus, în loc să aibă un traseu de flotă în spate, îl va avea în partea din spate a gâtului (și în altă parte având în vedere forma scaunului, dar să nu fim vulgari).

este pacat, dar arata foarte atractiv ca mijloc de transport.

și îmi retrag PS², nu ar fi un produs ecologic bun. Nu văzusem prețul.
Prefer vechea mea bicicletă de jumătate de cursă de la Emmaus la 30 € ... chiar dacă m-ar costa triplă reparație după o îmbrățișare închisă : Evil: Vehicul 4x4 ...

Pollux
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 20/08/06, 19:25

bun, și la scară? unde pui scara?

ei bine, toate glumele deoparte (fac cel puțin 30.000 km / an de la 1/4 de secol), să nu visăm prea mult: atâta timp cât „solicităm” productivitate de la magazinele de comodat, de la oamenii de livrare, reprezentanți, etc. acești bieți bicicliști și motocicliști vor fi pur și simplu în pericol de moarte

și apoi, nu mă pot vedea pe mașina ta la -5 ° C, pe un drum de munte.

pe de altă parte, pentru anumite meserii, în centrul orașului, factor, de exemplu, am reintroduce scuterul, dar poate fi necesar mai întâi ca „unii” să se vadă pe forum "o altă privire asupra economiei ..."
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 20/08/06, 19:57

Există biciclete situate „înalte” Am întâlnit una cu aproximativ zece ani în urmă, suportul lombar este un avantaj incontestabil, dar pe deal, am avut întotdeauna o îndoială….

Anul acesta am întâlnit și câțiva nemți, cred, bărbatul de pe o bicicletă culcată „în jos”, cu micul draper portocaliu de 1.5 m deasupra și femeia în spate pe o bicicletă micourse, și ea avea un steag cred .
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 21/08/06, 10:06

Pollux a scris:Fiind mereu în căutarea unui mijloc de locomoție nu obositor și econologic, mă gândesc serios la o bicicletă recrutată, electrificată după aceea desigur ...


Sunt în aceeași dinamică. Lucrez la 35 km de casă și traseul meu constă din drumuri mari de căldură (linii drepte lungi) și câteva sate. În prezent, folosesc motorina mea Picasso pentru a face naveta și sunt deprimat de amprenta mea energetică în fiecare dimineață. Imposibil de transportat pe acest „traseu” atipic.

Chiar dacă experiențele mele cu motocicletele au fost super drăguțe, mă sperie un pic (am un prieten grozav care a fost ucis anul trecut pe același tip de drum).

Deci, un ulm?
O catapultă cu o pernă mare pentru a mă primi? : Mrgreen:

P ... în principiu, există un mod mai puțin poluant de a face 35 km în mai puțin de 3 ore !!! Trebuie sa gasesc !!!
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 311