Rata CO2 pentru un Diesel Clio VS Peugeot iOn :-)

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
Frumoasă pere Helena
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 389
Înregistrare: 16/05/07, 09:21
Locul de amplasare: sud
x 1

Rata CO2 pentru un Diesel Clio VS Peugeot iOn :-)




de Frumoasă pere Helena » 27/04/11, 09:56

Bonjour à tous,

a trecut mult timp de când am venit să postez o mică întrebare : Mrgreen:

Așa că am încercat o căutare înainte de a posta, dar recunosc că multiplele subiecte deschise și numeroasele răspunsuri pe care le-am citit nu corespund cu ceea ce caut.

Iată compania mea care cumpără recent un Ion pentru a asigura transferul între diferitele noastre site-uri din oraș.
Până astăzi era un Clio diesel de 70 CP care era folosit pentru aceste călătorii urbane.

Acest Clio parcurge în medie 12 km pe zi, 47 de săptămâni / an

Prin urmare, încerc să aflu, printre altele, care va fi cantitatea de CO2 care nu va fi trimisă în aer datorită Ionului?
Sper că mă puteți ajuta și să-mi dați părerea dvs. despre această mașină.
L-am condus ieri pentru a testa și recunosc că este uimitor.

Vă mulțumesc pentru ajutor. Să aveți o zi bună. Sărutări : Mrgreen: Frumoasă pere Helena
1 x
Frumoasă pere Helena
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 08/05/11, 11:38

Hopa, nu am văzut întrebarea. Pe măsură ce ați așteptat puțin, vă voi oferi un răspuns frumos și complet

Trebuie să comparăm: emisiile indirecte și directe de CO2 în ambele cazuri;

Indirect = fabricare, reciclare.
Direct = CO2 din producția de combustibil și electricitate („jumătate” direct, de fapt, dar mai direct decât indirect: p)

Deja în echilibru ecologic general, i-Miev respinge bateria sa de 41gr / km -Electrică de transport / Mitsubishi-MiEV-electrice-emisie de co2-41-g-pe-km-t6280.html

Deoarece iMiev și iOn sunt gemeni (falsi dar gemeni la fel), putem lua același număr.

Apoi trebuie să adăugăm gr CO2 pe kWh electric: 90 gr / kWh pentru Franța.

Prima abordare, extract din -Electrică de transport / Mitsubishi-MiEV-electrice-emisie de co2-41-g-pe-km-t6280.html

Este nevoie de aproximativ 0.2 kWh / km (estimare redusă) pentru a conduce un vehicul mic prin oraș.

În Franța, media este de 90 g / kWh, deci trebuie să adăugați 18 grame la aceste 41 g sau 59 g / CO2. Atat de bun! (mulțumesc nuclear ...)

Pe de altă parte, în Germania este un dezastru, deoarece media este de 600 g / kWh sau, în cele din urmă, 161 g / CO2 (echivalentul unui HDI care consumă 6.2 L / 100)

Media pentru Europa de 15: 0,46 kg CO2 / kWh el.


A doua abordare:

potrivit transport-electric / lista-și-prețurile-mașinilor-electrice-2011-noi-franceze-t10338.html iMiev / iOn au o autonomie de 150 km pentru o capacitate a bateriei de 16kWh

Ne asumăm o eficiență de încărcare de 80%, deci trebuie să consumăm 16 / 0.8 = 20kWh pentru a face 150km.

Prin urmare, consumăm 0.13 kWh / km (mai mică decât prima abordare, probabil datorită recuperării frânării și a altor optimizări ale gestionării energiei electrice, poate că eficiența la încărcare este și mai mică).

Așa că la final am încheiat cu: 41 + 0.13 * 90 = 53 gr / km în Franța.

Este interesant de văzut că partea „deplasare CO2” este mult mai puțin importantă decât partea „gri”, proporția fiind de la 1/5 la 4/5! Rețineți că acest lucru este valabil numai pentru Franța, unde energia nucleară permite un nivel scăzut de CO2. În Germania, la 600 gr / kWh am avea: 41 + 0.13 * 600 = 119 gr / km, echivalentul unei mașini diesel medii recente în conducere economică, dar mai mult decât o benzină mică.

Dar așa cum spun adesea pentru a „apăra” mașina electrică: nu există DOAR CO2 în viață! Poluarea aerului din oraș ucide mai mult decât accidentele rutiere: Sănătate-de prevenire a poluării / the dead-of-the-poluare-t1901.html

De asemenea, pentru a fi complet sincer în acest proces de asemenea, trebuie să țineți cont de energia cenușie a mașinii termice. Este recunoscut faptul că fabricația sa reprezintă aproximativ echivalentul a 20 km parcurși (foarte variabil, dar mediu): cifre-noi-transporturi / fabricarea-mașinii-și-mediu-t8713.html

(...) în jur de 2.5 tone de CO2 / mașină fabricată! 2500 kg de CO2 ca reprezintă 140 g / km aproximativ 18 km parcurși !!


Pe parcursul unei vieți de 200 km, acest 000 T de CO2.5 crește, prin urmare, cu 2 / 2500 = 200 gr / km

Să spunem că reciclarea reprezintă același lucru (ceea ce mi se pare credibil), sau 25 gr / km.

Interesant, ne găsim în aceeași proporție, dar inversat:

Termică = 1 / 5 de CO2 gri, 4 / 5 de propulsie CO2
Electric = 4/5 de CO2 gri, 1/5 de CO2 de propulsie (în Franța)


Așadar, la final, trebuie să crești rata de CO2 / km a unei mașini termice cu 25 gr / km pentru a ține cont de energia / reciclarea gri.

Pentru a vedea și: nouveaux-transports/opel-ampera-consommation-1-6l-100km-et-co2-40gr-km-t10759.html

Deci, în cazul dvs. specific, pere, există mai multe de aplicat aceste cifre!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Frumoasă pere Helena
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 389
Înregistrare: 16/05/07, 09:21
Locul de amplasare: sud
x 1




de Frumoasă pere Helena » 13/05/11, 13:52

Mulțumesc sărutări Christophe :D
0 x
Frumoasă pere Helena

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 242