Rulează mai ieftin cu gaz natural

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Rulează mai ieftin cu gaz natural




de jean63 » 13/01/08, 11:23

Rulează mai ieftin cu gaz natural

Camille Peyrache

13 | Actualizare: 11:2007 |

Conducerea pe gaz natural datorită unei mini-stații personale este cu 50% mai ieftină decât cea fără plumb.

Creditul fiscal și costul combustibilului la jumătate ca benzina, funcționarea cu gaze naturale este bună pentru portofel și mediu.
Departe de a fi o energie nouă, gazul natural ca combustibil este totuși puțin cunoscut în Franța. Cu vecinii noștri italieni, echipează deja 400 de vehicule, inclusiv mulți persoane private. Unii producători de automobile au urmat tendința și oferă deja vehicule cu combustibil dublu (gaz / benzină) cu o autonomie de aproximativ 000 km, 800 până la 200 km pe benzină și restul pe benzină.. Modelele sunt numeroase: de la autoturismul mic, Citroën C3 sau Fiat Punto, până la monovolumul Fiat Multipla sau Opel Zaphira, inclusiv vehicule utilitare, Citroën Berling sau Renault Kangoo. Singurul dezavantaj al gazelor naturale constă în numărul încă redus de stații de benzină care permit realimentarea. Acesta este motivul pentru care Gaz de France oferă o inițiativă originală, care se umple cu gaz natural acasă, datorită unei mini-stații individuale instalate într-un garaj sau pe o cale privată.



De două ori mai ieftin


Facturat 0,58 centimes pe m3, care corespunde unui litru de benzină, gazul natural este cu 50% mai ieftin decât cel fără plumb. Pentru a beneficia de aceasta, trebuie să adăugăm la costurile cu combustibilul, instalarea mini-stației, facturată în medie 800 de euro, și închirierea compresorului, 29 € / lună pentru un pachet de 500m3 de gaz / an sau 8000 km / an.

Credit fiscal

deoarece gazele naturale emit cu 25% mai puțin CO2 decât combustibilii din petrol și nu conțin sulf sau oxizi de plumb, autoritățile publice au implementat un credit fiscal de 2000 de euro pentru achiziționarea unei mașini noi care funcționează pe gaz natural. Premium la care o persoană poate adăuga 1000 de euro dacă ia înapoi un vehicul vechi de peste 10 ani. [/

Sursa: http://www.lefigaro.fr/conso/2007/11/09 ... aturel.php

Vecinii noștri făcuseră deja același lucru cu GPL: cu mult în fața noastră, se pare că folosesc GNC.

Este foarte curat și are emisii scăzute de CO2. Știu foarte bine că acesta nu este panaceul, deoarece vine de la subsol, dar văzând ce ni se oferă în prezent, mă întreb dacă nu este o soluție de câțiva ani în timp ce așteptăm ceva mai bun.

Problema este că, în Franța, am favorizat E85 în loc de a folosi pompe CNG.

Realizarea de vehicule cu combustibil dual este o idee bună, precum și stația personală. M-aș putea echipa pentru că am gaz natural acasă.

Deci: 2000 de euro premium + 1000 euro pentru ridicarea vehiculului meu peste 10 ani, nu e rău (3000 de euro economisiți la cumpărare !!! 20000 de franci este grozav).

Atunci gazul la 0,58 euro / litru este ieftin. Problema este autonomia de la 200 la 500 km și apoi trecem la benzină. Prin urmare, titlul este FALS, deoarece ar fi necesar să se ruleze 100% pe benzină pentru a economisi 50% pe combustibil. Și apoi există prețul stației și abonamentul lunar, dar cu 3000 de euro de reducere la cumpărare putem vedea că vine. Pentru a rămâne francez, C3 nu este rău, sau Kangoo să aibă mai mult spațiu, dar nu-mi place prea mult estetica; dar nu știu unde suntem cu stațiile NGV din Franța.

Cu siguranță, îmi va fi greu să mă despart de GPL-ul meu R25, deoarece cu rezervorul de 80 de litri din portbagaj fac 650 km pe GPL, deci nu rulez niciodată pe benzină. Plătesc pentru GPL 0,75-0,80 / litru în regiunea mea, dar consum 10l / 100; Cred că este mai puțin cu o mașină mică de GNC.

Este, probabil, consumă mult mai mult decât un C3, dar în ceea ce privește locuibil nimic de-a face cu ea.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Călătoriți mai ieftin cu gaz natural




de moinsdewatt » 10/08/12, 18:15

A fost inaugurată prima stație a rețelei NGV din Bordeaux

Fuziunea pe teritoriul francez a GNVERT și Gaz de Bordeaux constituie un nou model de dezvoltare care ar trebui să permită asigurarea promovării gazului natural verde, un combustibil considerat „economic și mai respectuos cu mediul”.


Imagine

Prima legătură din viitoarea rețea, stația CNG de la Quai de la Souys salută comunitățile din aglomerația din Bordeaux și companiile care au realizat și vor alege CNG pentru a-și realimenta flotele de vehicule. Multi-utilizator, stația este, de asemenea, deschisă persoanelor cu un vehicul CNG.

Are două căi de distribuție și este accesibil vehiculelor ușoare, vehiculelor utilitare și vehiculelor grele.

"Această stație NGV este punctul de plecare al unei rețele reale din regiunea Bordeaux, construită pe un model de dezvoltare locală deja în vigoare în Germania și Italia, dar încă subdezvoltată în Franța. În special, această rețea reprezintă un răspuns foarte bun. relevant pentru companiile și autoritățile locale care doresc să își opereze flotele de vehicule cu o soluție responsabilă care să respecte mediul înconjurător ", a declarat Eric Manzano, CEO Gaz de Bordeaux.

„Pentru companii, avantajele economice și ecologice ale NGV oferă un răspuns adecvat la constrângerile de reglementare legate de mediu: standardele europene, problema curățeniei de ultimul kilometru și foarte recent, crearea unor zone de acțiune prioritare pentru aer” , a explicat la rândul ei Karine Vernier, președintele GNVERT. "GNC este perfect potrivit pentru transportul de mărfuri în zonele urbane, cu o autonomie medie de aproximativ 300 km între realimentare."

Combustibilul GNC ar avea astfel multe avantaje. Nu emite particule (deseori responsabile de boli respiratorii în zonele urbane), reduce emisiile de oxid de azot cu 80%, reduce la jumătate emisiile de zgomot ale motorului și reduce vibrațiile, sursele de disconfort și oboseală. pentru șoferi.

NGV ar face, de asemenea, posibilitatea de a realiza economii de până la 20% în comparație cu combustibilii convenționali. În plus, există stimulente și avantaje fiscale pentru utilizatorii vehiculelor NGV (asistență ADEME, scutire de la impozitul pe vehiculele companiei etc.).


Câteva principii de utilizare:

- Se completează în 2 până la 5 minute
- Autonomia vehiculelor este cuprinsă între 300 și 500 km în NGV
- Economii de până la 20% comparativ cu combustibilii convenționali


Performanța ecologică

- Reducere cu 80% a emisiilor de oxid de azot (NOx)
- reducere cu 50% a poluării fonice
- 25% reducere a emisiilor de CO2, comparativ cu un motor pe benzină și 5%, comparativ cu motorina
- Combustibil inodor
- Fără emisii de fum negru


http://www.enerzine.com/12/12256+la-1er ... uree+.html
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Călătoriți mai ieftin cu gaz natural




de moinsdewatt » 10/08/12, 18:16

15 milioane de vehicule cu gaz în lume, inclusiv 2.86 milioane în Iran și tot atâtea în Pakistan.

Publicată statistica vehiculelor cu gaze naturale 2011

17 Mai, 2012

Date la 31 decembrie 2011

15 milioane de vehicule cu gaze naturale care operează în întreaga lume

Aproape 20,000 de stații de alimentare cu gaze naturale

Vânzările pentru 2011 depășesc proiecțiile

Tocmai am lansat statistici actualizate ale industriei la sfârșitul anului 2011 pe pagina noastră principală de date statistice NGV.
Statisticile indică faptul că există mai mult de 15 milioane de vehicule de gaze naturale care rulează în întreaga lume.

Deși în prezent rămâne în urmă față de proiecțiile făcute în 2006, vânzările mai mari decât cele așteptate în 2011 (2.576 milioane reale față de 2.495 milioane proiectate) au dus la o ușoară închidere a decalajului. Creșterea a fost de peste două ori mai mare decât cea din 2010 (1.249 milioane), indicând o recuperare puternică din criza cauzată de condițiile financiare globale.

Datele sunt colectate dintr-o varietate de surse din industrie și ar trebui luate doar cu titlu aproximativ.

Cifrele indică faptul că Iranul are acum cel mai mare număr de vehicule cu gaze naturale, cu 2.859 milioane pe șosea, ușor înaintea Pakistanului, la 2.85 milioane.


http://www.iangv.org/2012/05/2011-natur ... -released/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 11/08/12, 16:43

Pentru informare, creditul fiscal „conversia în gaz” a fost abolit în Franța. Idem pentru GPL.

Aproximativ 3 de euro cu taxă inclusă pentru echipamentul unui vehicul. Greu de amortizat, cu excepția vehiculelor foarte lacome.

- 20% anunțat, este legat de costul combustibilului sau după amortizare?

Pentru GPL, este necesar să adăugați aproximativ 20% din consum în comparație cu benzina. Prețul pe litru este de aproximativ 0,85 euro, sau „echivalent” cu aproximativ 1,10 euro pe litru de benzină.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/08/12, 20:13

greutatea unui rezervor de benzină este neglijabilă în comparație cu greutatea benzinei pe care am pus-o în el

cu GPL rezervorul are exact aceeași greutate ca GPL: dublează greutatea totală! această greutate de tragere este foarte dăunătoare consumului!

cu gazul natural este și mai rău! rezervorul este de 10 ori mai greu decât gazul pe care îl punem în el: greutate mare inutilă pentru a trage pentru o autonomie redusă ... problema de securitate a rezervoarelor sub presiune ... și mai gravă decât problema reală de securitate prețul controlului obligatoriu al the apave

pot exista soluții prin verificarea în țări mai puțin rele decât Franța

singurul interes al combustibilului metan este să-l facă complet ca un pirat fără să arate nimic

Un alt detaliu, energia de comprimare a metanului nu este deloc neglijabilă! ar fi interesant să faceți relaxarea în vehicul nu printr-un regulator prost, ci cu un mic motor cu aer comprimat ... acest tip de motor funcționează prost din cauza frigului produs de acest declanșator, dar așa cum este să furnizați un motor cu ardere care produce căldură, este foarte ușor să încălziți motorul care extinde metanul, este posibil să câștigați aproximativ 1/4 din puterea motorului cu ardere internă la începutul expansiunii când rezervorul este la 200 bar
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 12/08/12, 11:26

chatelot16 a scris:cu GPL rezervorul are exact aceeași greutate ca GPL: dublează greutatea totală! această greutate de tragere este foarte dăunătoare consumului!


Este adevărat.

În același timp, nu cred că este un argument: în jur de treizeci de kilograme (nu sunt sigur că rezervorul meu toric este atât de greu), chiar și pentru micul meu C1 care trebuie să cântărească în jur de 800 kg, eu, 80 kg ... asta face ceva neglijabil ...

Chiar dacă acest lucru este adevărat, acest lucru nu aduce, în niciun caz, un argument împotriva GPL, în ceea ce privește prețul GPL (costul de funcționare) sau câștigurile din punct de vedere al poluării (NOx, CO și particule, în special) .

Și motorul Diesel cântărește și greutatea mașinilor!

C1 benzină goală = 840 kg (5 uși)
C1 Diesel gol = 890 kg (5 uși)

E și mai rău!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/08/12, 13:03

:P Amuzant că un subiect din 2008 iese la suprafață. Stația din fotografie și din orașul meu.
Făcusem câteva calcule acum câțiva ani ... Au condus la rezultatul că CNG nu era profitabil ... în comparație cu GPL și chiar mai mult în comparație cu Diesel.
Situația economică sa schimbat foarte mult, dar nu cred că schimbările de mult, având în vedere evoluția prețurilor la gaz în Bordeaux ...
Ca și în plus, alegerea acestui combustibil te face captiv de un singur furnizor, ceea ce mă supără foarte mult (deși cu vehiculele mele electrice este și cazul).

Apariția sau mai degrabă întoarcerea acestui combustibil la Bordeaux, distribuită anterior de ELF Aquitaine (de la sfârșitul anilor 60 până la începutul anilor 80) este opera combinată a Gaz de Bordeaux și a anumitor aleși locali „verzi”. și anti-nuclear.
Nu am reușit să stabilesc exact costul energiei în electricitate pentru a comprima GNC la mai mult de 200 Bar, dar ar trebui să fie suficient de aproape de consum pentru a încărca un vehicul electric ...

Comprimarea GNC nu îmbunătățește performanța vehiculului (dimpotrivă), ci doar permite combustibilului (de origine fosilă) să fie găzduit într-un volum „acceptabil” ...

S-ar părea că unii activiști anti-nucleari sunt mașini anti-electrice, deoarece se amestecă:
vehicul electric = vehicul nuclear (În timp ce EV este o soluție pentru a ieși din nuclear) ...
Acești proști (dintre care unii sunt profesori universitari) nu sunt deranjați de faptul că folosesc energia fosilă pentru a o muta și a o comprima cu electricitate ...
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Călătoriți mai ieftin cu gaz natural




de chatelot16 » 12/08/12, 14:23

a scris:15 milioane de vehicule cu gaz în lume, inclusiv 2.86 milioane în Iran și tot atâtea în Pakistan.


metanul este mai complicat de transportat decât petrolul: acest lucru explică de ce unele țări producătoare de petrol care au puțin metan preferă să consume metanul în vehiculul lor și să vândă petrolul

atunci când existau vehicule cu metan în bordeau, era vorba și de consumul de metan produs local în lacq

în Franța, un mare handicap al metanului comprimat este prețul rezervoarelor la 200 bar și mai ales prețul controalelor obligatorii ... este cu siguranță mai ușor în unele țări
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: Călătoriți mai ieftin cu gaz natural




de Am citro » 13/08/12, 11:14

chatelot16 a scris:metanul este mai complicat de transportat decât petrolul ...
când existau vehicule cu metan la Bordeaux, era vorba și de consumul de metan produs la nivel local în Lacq.

În Franța, un mare handicap al metanului comprimat este prețul rezervoarelor la 200 bar și mai ales prețul controalelor obligatorii ... este cu siguranță mai ușor în unele țări
Într-adevăr, însă, existau vehicule echipate bine la nord de Bordeaux. Unele companii aveau 1 sau mai multe vehicule echipate și un camion cisternă venea să le aprovizioneze la fiecare 8 sau 15 zile până în zona rurală Charente ...
:P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/08/12, 12:11

când am ajuns în Angouleme, exista un punct de vânzare cu metan, am discutat cu vânzătorul: nu exista compresor, doar unul sau 2 semiremorci cu o grămadă de rezervor ... pentru a păstra unul presiunea maximă disponibilă, vânzătorul a început să umple cu sticlele deja la mică presiune și a terminat de umplut cu o sticlă plină

într-o zi nu mai exista o sticlă plină și, prin urmare, stația nu a putut să alimenteze

vânzătorul s-a plâns de reglementările franceze care interzic utilizarea unui compresor
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 180