Volkswagate da, dar ... și ceilalți producători de mașini?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79327
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Volkswagate da, dar ... și ceilalți producători de mașini?




de Christophe » 23/09/15, 14:31

Volkswagen produce motoare bune, de renume, în strâns parteneriat cu cei mai buni producători de echipamente din lume (Bosch, Behr... ca să nu mai vorbim de ei)...

Așa că îmi pun întrebarea (care ucide): sunt inginerii lor Volkswagen cu atât mai răi decât cei ai altor producători? De ce trebuie să recurgă la înșelăciune când alți producători folosesc strict aceleași tehnologii (hdi, egr, intercoller...)?

De la motorina de înaltă presiune, nicio revoluție tehnologică nu a distins un producător de altul. Cu alte cuvinte: toate motoarele europene sunt aceleași și folosesc în cea mai mare parte același echipament!

Singura explicație „plauzibilă” pe care o văd este că, întrucât testele Nox sunt mai drastice în rândul americanilor și că Volkswagen a vrut (poate prea repede?) să cucerească piața americană, ei au preferat să fi revenit la acest „triș” . codificat"...
doar pentru a face mai multe profituri rapid!

Dar dacă Volkswagen nu trece testele din SUA fără un „hack”, sincer îmi este greu să cred că le trec Renault, PSA, Citroën, BMW...

Toată lumea ar fi făcut mai bine să dezvolte injecția cu apă, așa cum precizez în celălalt subiect al acestei afaceri: https://www.econologie.com/forums/tricherie- ... 14221.html

Disconfortul recent al unui senior manager BMW poate fi legat de această afacere...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Volkswagate da, dar ... și ceilalți producători de mașini?




de Gaston » 23/09/15, 14:38

Pentru a îndeplini standardele din SUA, alți producători (în special BMW și Mercedes) folosesc sistemul de injecție cu uree în evacuare combinat cu un catalizator (de exemplu sistemul AdBlue).

Se pare că VW a fost singurul care a susținut că a reușit acest lucru fără această „post-procesare”.

În ceea ce privește Renault și PSA, nu cred că oferă motorină în SUA.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79327
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 23/09/15, 14:40

Ok, Adblue este o tehnologie diferită și funcționează bine ca un anti-nox (cu condiția să umpleți regulat... și apoi să puteți face pipi în rezervor :D)

Adblue pentru camioane stiam bine dar nu stiam ca este deja instalat pe masini...cu siguranta doar pe modele mari, nu? Având în vedere complexitatea și costul suplimentar al lucrului...

Aveti surse va rog?

Și trebuie să fie restrictiv pentru utilizatori să reumple Adblue, nu?

Ar putea la fel de bine să vă aprovizionați cu apă cu o injecție de apă veche, nu? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 23/09/15, 15:01

PSA-urile echipate cu FAP injecteaza cerina in catalizatori din 2008 (cred)... Alimentarea se face in acelasi timp in care FAP-ul se schimba aproximativ la 80 km (pentru cei norocosi)...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 23/09/15, 15:17

La Mercedes se numește „Bluetec”.

La BMW, nici un nume anume, dar motorul de 3,5 litri (de la 335d la X5) este echipat cu unul.

VW o face și el (Audi Q7 TDI) :!:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79327
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 23/09/15, 15:29

Macro a scris:PSA-urile echipate cu FAP injecteaza cerina in catalizatori din 2008 (cred)... Alimentarea se face in acelasi timp in care FAP-ul se schimba aproximativ la 80 km (pentru cei norocosi)...


Ah faimoasa cerine d'eolys...care a scăzut temperatura de recombustie în FAP. Cred ca nu mai este folosit acum...

Alți producători trebuie să schimbe deja un FAP la 80 km?

Dar ceria nu are nimic de-a face cu NOx...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79327
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 23/09/15, 15:31

Gaston scria:La Mercedes se numește „Bluetec”.

La BMW, nici un nume anume, dar motorul de 3,5 litri (de la 335d la X5) este echipat cu unul.

VW o face și el (Audi Q7 TDI) :!:


AH da am vazut deja masini "bluetec"...nu stiam ca are legatura cu AdBlue!

Dar asta confirmă ceea ce cred: este montat doar pe un motor high-end...

Un motor precum EA189 este un "mic" motor de serie foarte mare care nu este montat pe sedanuri mari sau SUV-uri... Nu știu dacă injecția cu uree ar fi fost viabilă din punct de vedere economic la un astfel de motor (spre deosebire de o injecție de apă... scuze ca insist...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 23/09/15, 15:35

Acest motor echipează sedanuri demne de acest nume și SUV-uri... Poate dezvolta mai mult de 180 CP pe anumite versiuni...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79327
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 23/09/15, 15:42

Da, ca orice motorină de 2 litri de la producătorii germani...

Cu toate acestea, 2L este rareori montat peste un anumit interval de „preț”...

Doar sa zic "avem una mare" (doar sub capota, pentru ca in alta parte... e alta poveste lol...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 23/09/15, 15:43

Christophe a scris:Un motor precum EA189 este un "mic" motor de serie foarte mare care nu este montat pe sedanuri mari sau SUV-uri... Nu știu dacă injecția cu uree ar fi fost viabilă din punct de vedere economic la un astfel de motor
Prin urmare, VW „înșeală”...

Christophe a scris:(spre deosebire de o injecție cu apă... scuze că insist...)
Fără îndoială, fără îndoială... dar :?
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 209