Testarea unui încărcător de baterii de unică folosință, alcalin și salin

A cumpăra bine și a alege un produs sau un serviciu bine înseamnă, pe lângă faptul că sunteți mulțumiți, consumați mai puțin și conservați planeta, este esențial în 2021 să cumpărați mai bine! De asemenea, schimbul de informații și experiențe face posibilă evitarea diferitelor escrocherii și escroci. În 2021, este esențial să vă schimbați experiențele de utilizare, pozitive sau negative, deoarece piața produselor și serviciilor destinate consumatorului nu a fost niciodată atât de abundentă în istoria omenirii. Ajutarea la alegerea mai bună este esențială, deoarece a cumpăra mai bine înseamnă a cumpăra durabil!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Testarea unui încărcător de baterii de unică folosință, alcalin și salin




de Christophe » 29/04/07, 09:49

Testez un încărcător de baterii ... de unică folosință.

Da, ați citit bine ... nu este un simplu încărcător clasic de baterii, ci un încărcător electronic care permite reîncărcarea așa-numitelor baterii saline de unică folosință și alcaline.

Aparent, reîncărcarea unei baterii de unică folosință este departe de a fi un miracol, dar încălzirea datorată reîncărcării cu un încărcător DC a deteriorat bateria (care a ajuns să se scufunde sau să explodeze mai rău sub încălzire).

Trucul acestui încărcător este încărcarea pulsată controlată care permite încărcarea bateriei de unică folosință.

Primele teste pe care le-am efectuat au fost destul de concludente:

- reîncărcarea unei baterii de 9V peste 5 ani: de la 0.0V a crescut la 10,3V la sfârșitul încărcării
- încărcarea a 4 baterii alcaline AA panasonic care au trecut de la 0,4 V (aproximativ) la 1,6 V
- fără supraîncălzire a încărcătorului, bateriilor sau bateriilor reîncărcabile
- reîncărcare destul de rapidă (maxim 3h pentru bateria de 9V descărcată complet)

Îmi lipsesc puțin bateriile vechi, deoarece nu suntem obișnuiți să le folosim ... Acum trebuie să testez rezistența la încărcare a acestor „baterii reîncărcate de unică folosință” și numărul de reîncărcări posibile.

Pentru aceasta am cumpărat un produs antiecologic: un Mini MagLite AA care a golit deja 2 baterii (noi neîncărcate) într-o noapte (mai puțin de 10 ore) :D Acești americani sunt cu siguranță foarte buni la consumul excesiv ...

Idealul ar putea fi reprezentarea curbelor de descărcare oră cu oră. Tu ce crezi? Și aveți vreo idee pentru a testa performanța acestui încărcător mai în profunzime (care va fi, dacă urmează perfecțiunile, oferite rapid în magazin la un preț foarte democratic în comparație cu încărcătoarele convenționale)

ps: acest încărcător încarcă (și optimizează durata de viață) evident și bateriile „clasice”: NiMh și NiCd
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 29/04/07, 11:03

bonjour,

Această manipulare a fost deja efectuată pe altul forum si intr-un grup de yahoo !!
Pentru a ști totul:
www.tunecharger.com
yahoo grup TuneCharger

Bonne Journée

Obelix
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 29/04/07, 11:12

Ah, îți amintești acest site, oricum tehnologia internă trebuie să fie similară ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 29/04/07, 12:20

vești excelente, deoarece unele dispozitive precum cd playere și lanterne au dificultăți în digerarea bateriilor din cauza tensiunii nominale insuficiente (1,2 volți), rezultând o autonomie ridicol de scăzută

în plus, acest încărcător, după părerea mea, ar trebui să fie mai moale pentru bateriile normale.

reciclarea a 10 sau 20 X o baterie alcalină va fi deja un mare pas înainte

putem cunoaște marca?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 29/04/07, 17:13

un dispozitiv ca acesta trebuie să fie interesant și pentru bateriile reîncărcabile. Deoarece chiar și cu un dispozitiv continuu care controlează încărcarea, bateria se deteriorează prin încălzire ...

Când va fi în magazin! ? : =)

SixK
0 x
nialabert
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 258
Înregistrare: 02/06/05, 22:32
Locul de amplasare: Genève




de nialabert » 29/04/07, 18:55

pentru teoria este aici: Lumea bateriilor
0 x
***************************
Cercetătorii care caută unul, dar cercetătorii care îl găsesc îl caută.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 29/04/07, 19:19

Grozav ! Mulțumesc Nialabert! :D :D :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 29/04/07, 22:29

Răspunsuri la întrebările dvs. în timpul săptămânii.

Sunt la 4 descărcări ale ciclului de încărcare pentru 2 AA Duracell, instrucțiunile spun între 10 și 20 posibile.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 25/06/07, 14:47

După diferite teste destul de concludente, iată 3 curbe de descărcare comparative:

Imagine
Imagine
Imagine

Mai multe informații despre fișa produsului:
Imagine

Discuții despre forums: https://www.econologie.com/forums/batboostor ... t3777.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Recenzii și teste de produse și servicii”. Oferte bune, escrocherii și escrocherii. Ce să alegi, recenzii și teste de cumpărare pentru a alege mai bine! "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 43