Pesticide: agricultura standard de conviețuire - locuințe

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6




de fabio.gel » 18/09/08, 10:16

nonoLeRobot a scris:Bine că am citit destul de repede.

și am redat ce am editat în postarea anterioară:

"După ce am citit subiectul, este agricultura prea aproape de case sau mai degrabă case / terenuri de locuit prea aproape de câmpuri? O altă problemă pusă de extinderea spectaculoasă și spectaculoasă a terenurilor de locuit care va sfârși prin a ne priva de mâncare . " În orice caz, pentru a putea mânca cu alimente ecologice, aveți nevoie de multă suprafață și aici facem exact opusul.

Îmi pare rău, dar uitându-mă la imaginile din ochi, este clar că sunt case care se întind pe câmpuri. Problema poluării din agricultură este o problemă reală, dar nu este nouă, iar fermierul care are ghinionul de a avea o subdiviziune lângă el nu are nimic de-a face. Chiar dacă ar fi organic, ar exista probleme cu îngrășământul / gunoiul de grajd, sunetul echipamentelor agricole, al insectelor și al altor animale. etc ...


Bună Nono robotul

când spui:

fermierul care are ghinionul de a avea o subdiviziune lângă el nu are nimic de-a face.


Fals, este cel care a vândut coletul, astfel încât să existe această subdiviziune, el a primit o mulțime de sousou în popoche pentru asta. : Evil:
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

știri




de fabio.gel » 18/09/08, 10:30

bonjour

Vești proaste

Am avut vești de la DDA (Direcția departamentală a agriculturii), persoana care se ocupă de afacerea mea a schimbat serviciul :şoc: .
Așa că succesorul său m-a sunat așa că i-am spus totul : Evil:

Și în cele din urmă, drăguț domnule, mi-a spus în mod deschis: „Domnule, nu există nicio dovadă științifică care să asocieze bolile cu produsele fitosanitare” :!:

Dar, după o discuție bună, mi-a mărturisit în continuare că mulți fermieri care foloseau produsele declarate cu mari probleme de sănătate (pentru că nu iau măsurile de precauție necesare folosind produsele, mi-a spus .. .).

Știri bune

Viceprimarul se apleacă înapoi, se pregătește o asociație raională de întâlnire + fermier + Mairie ...
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 18/09/08, 11:07

hi,
Nicio relație între cei doi?

http://www.google.fr/search?hl=fr&q=mal ... =&aq=f&oq=
fără a sorta, 325.000 răspunde, yapuka uite acolo dedant, apoi caută studiile corespunzătoare.
Și toate pesticidele care au fost eliminate de pe piață, deoarece sunt prea periculoase?

@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79321
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 18/09/08, 14:33

Iată un alt subiect interesant făcut de Fabio despre poluarea aerului de pesticidele agricole: https://www.econologie.com/forums/site-sur-l ... t6168.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 18/09/08, 17:09

fabio.gel a scris:[...] când spui:

fermierul care are ghinionul de a avea o subdiviziune lângă el nu are nimic de-a face.


Fals, este cel care a vândut coletul, astfel încât să existe această subdiviziune, el a primit o mulțime de sousou în popoche pentru asta. : Evil:
Nu este necesar deloc!
Operatorul („fermierul”) nu este întotdeauna proprietarul terenului pe care îl cultivă ...

Nu-mi cer scuze, dar nu el a mers să „pesticide” cetățenii la casele lor, ci au venit să locuiască „la țară” ... :|
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79321
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 18/09/08, 17:13

Se discută bucheron! Voi care sunteți pro-building, știți mai bine decât mine, că există standarde (sanitare) pentru respectarea materialelor utilizate în clădire!

Există standarde în legătură cu tot ceea ce ține de mediul de viață! De ce nu ar exista concentrația de pesticide în aer aproape de reședințe? Este încă o nebunie această gaură legală (dacă este)!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 18/09/08, 17:59

Bucheron a scris: Nu-mi cer scuze, dar nu el a mers să „pesticide” cetățenii la casele lor, ci au venit să locuiască „la țară” ... :|

Văd că luați argumentul nono, locuitorii cetăților nelegiuite trebuie să rămână doar în oraș; Cred că este o viziune destul de îngustă, deoarece în sate există și case construite cu mult timp în urmă, la marginea câmpurilor; pulverizarea pesticidelor nu se oprește (precum norul de la Cernobîl) : Mrgreen: ) la o distanță X, depinde de condițiile meteorologice, toată lumea poate fi „udată”, foști locuitori ai orașului sau neorurali sau pur și simplu în mediul rural. Am fost deja „udat” într-un vânt puternic de un pulverizator de tractor în timp ce făceam lemn pe marginea pădurii, ei bine, nu sunt mase frumoase!Este mai presus de toate o problemă de sănătate publică și, după părerea mea, este ridicol să spun, permiteți-mi să rezum: „trebuia doar să rămân acasă”.
În plus, vă înțeleg cu atât mai puțin, deoarece reacția dvs. este opusă unui obiectiv ecologic care ar putea viza denunțarea folosirii pesticidelor drept periculoase pentru sănătate. Ar putea fi stipulat să interzică utilizarea pesticidelor la o anumită distanță de locuințe; dar pentru a face acest lucru, trebuie să recunoaștem deja că poate exista pericol.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 18/09/08, 18:17

Christophe a scris:Se discută bucheron! Voi care sunteți pro-building, știți mai bine decât mine, că există standarde (sanitare) pentru respectarea materialelor utilizate în clădire!
Ceea ce știu este că nu există un standard suficient de dur pentru toate produsele periculoase pe termen lung, adăugate și construite găsite în case: vopsele " deodorante ", lipici și materiale de mobilier, etc ...

Christophe a scris:Există standarde în legătură cu tot ceea ce ține de mediul de viață! De ce nu ar exista concentrația de pesticide în aer aproape de reședințe? Este încă o nebunie această gaură legală (dacă este)!
Încă o dată și mă voi repeta: nu apăr agricultura în ceea ce are cel mai detestabil (pesticide și îngrășăminte excesive), dar acesta este un exemplu clasic al „locuitorului orașului” care vine să locuiască în campania și cine se plânge ... (nu o vedeți ca pe o recenzie personală, fabiogel, acesta este doar un exemplu!)
Uneori este după cocoși sau alte animale de care ne plângem !!! : Roll:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 18/09/08, 18:22

bham a scris:[...] după părerea mea, este ridicol să spun, permiteți-mi să rezum: „a trebuit doar să rămână acasă”.
În plus, vă înțeleg cu atât mai puțin, deoarece reacția dvs. este opusă unui obiectiv ecologic care ar putea viza denunțarea folosirii pesticidelor drept periculoase pentru sănătate. Ar putea fi stipulat să interzică utilizarea pesticidelor la o anumită distanță de locuințe; dar pentru a face acest lucru, trebuie să recunoaștem deja că poate exista pericol.
Poate ai putea să-ți iei înapoi expresia "au o viziune apropiată„Pentru că evident nu înțelegi ce am spus, în timp ce îți permiți să gândești pentru mine? :?: :?: :?:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79321
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 18/09/08, 18:27

Bucheron a scris:dar acesta este un exemplu clasic al „locuitorului orașului” care vine să locuiască la țară și care se plânge ... (nu vedeți acolo o critică personală, fabiogel, este doar un exemplu!)
Uneori este după cocoși sau alte animale de care ne plângem !!! : Roll:


Suntem de acord, dar, după cum citați cu tablourile, pe termen lung pesticidele ar putea avea consecințe (grave) asupra sănătății acestor noi locuitori ai câmpurilor!

Pkoi un proiect imobiliar nu ține cont de acest lucru?

Cine s-ar construi lângă un pui, de exemplu?
0 x

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 59