Poluarea cu particule diesel

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Poluarea cu particule diesel




de jean63 » 06/02/06, 09:17

Extras din știri recente despre economie : Arrow:

https://www.econologie.com/

Toxicitatea respiratorie a particulelor diesel - de Christophe 24 / 01 / 2006: 12: 50

Calitatea aerului a devenit o problemă majoră în politica de mediu a țărilor industrializate.

Într-adevăr, un set de prezumții, bazate pe studii epidemiologice efectuate în ultimii douăzeci de ani, face posibilă stabilirea unei relații probabile între anumiți poluanți, cum ar fi particulele atmosferice și mortalitatea sau morbiditatea de origine respiratorie și cardiovasculară.

Cu toate acestea, nu este întotdeauna ușor să stabilim o relație de cauzalitate clară între un anumit poluant și un efect asupra sănătății. Particulele diesel au fost implicate rapid în agravarea bolilor respiratorii, cum ar fi astmul, deoarece mărimea lor mică le permite accesul la plămânul profund.

Studii experimentale recente au pus în lumină mecanismele moleculare care stau la baza răspunsului inflamator indus de aceste particule. Acestea ar putea trece prin producerea de specii activate de oxigen care joacă un rol central, recunoscut în prezent, în multe boli.


Am citit undeva că particulele emise de motoarele recente Hdi, chiar și cu catalizatorul și filtrul de particule emit aceste particule fine periculoase? Așadar, dacă acesta este cazul, de ce să continuați să dezvoltați motorină + în Franța, cu excepția faptului că trimite puțin mai puțin CO2 în atmosferă decât alți combustibili :?:
Care este politica altor țări europene din acest domeniu? :?:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 06/02/06, 09:44

Se pare că particulele sunt mai mici, cu atât sunt mai periculoase, dacă în acest articol (în engleză):
http://www.greenfacts.org/air-pollution ... /index.htm

Citez concluzia:
La concentrațiile ambientale actuale din Europa, expunerea la particule poate afecta plămânii și poate reduce speranța de viață cu câteva luni, în principal în bolile cardiace și pulmonare preexistente. Ambele particule grosiere și fine provoacă efecte nocive asupra sănătății, particulele fine (în special cele ultrafine) tind să fie mai periculoase.

După, în ceea ce privește dacă hdi / dci și companie fac particule mai fine ... greu de spus, dar este plauzibil!
jean63 a scris:Deci, dacă da, de ce să continuăm să dezvoltăm motorină + în Franța, cu excepția faptului că trimite puțin mai puțin CO2 în atmosferă decât alți combustibili

Ei bine, poate doar pentru că Franța a privilegiat întotdeauna camionul pentru transportul mărfurilor terestre ... (le-ar putea transforma în hvb!). În orice caz, cred că o parte din explicație.
jean63 a scris:Care este politica altor țări europene în această problemă?

Nici o idee!
Dernière édition alin Rulian 06 / 02 / 06, 10: 39, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 06/02/06, 09:48

HVB .... da, dar cred că trimite și particule, am citit asta undeva.
Ar trebui să găsim articolele, dar Christophe trebuie să aibă toate acestea.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 06/02/06, 09:50

Apropo, făcând clic pe adresa dvs., nu primesc articolul în discuție și nici în engleză, nici în nimic :!:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 06/02/06, 10:38

Da, scuzați-mă, sunt scos în link. Iată cel bun (și reparat și pe mesajul inițial):
http://www.greenfacts.org/air-pollution ... /index.htm
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 06/02/06, 11:58

Dar despre ce vorbești?

Dieselele sunt perfect curate datorită filtrelor de particule miraculoase! Este marcat peste tot! : Mrgreen: În plus, este o invenție franceză! Ce mai vrei? Luna? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 06/02/06, 12:04

Nu am pe mașină și ultimul CT înainte de pantonizare am fost la opacimetrul 0,23 ... e doctor serios? : Cheesy:
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 06/02/06, 12:39

lau a scris:Nu am pe mașină și ultimul CT înainte de pantonizare am fost la opacimetrul 0,23 ... e doctor serios? : Cheesy:
Dispozitivele de măsurare din Centrele de control tehnic nu măsoară în mod normal sub 0,5 ms-1 ...
Unde ai mers la masura?
Îl poți scana?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 06/02/06, 14:17

AudioVision
Imagine
Dernière édition alin lau 06 / 02 / 06, 23: 26, editate 2 ori.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Trecerea
x 17




de Trecerea » 06/02/06, 14:26

Econologie a scris:Dar despre ce vorbești?

Dieselele sunt perfect curate datorită filtrelor de particule miraculoase! Este marcat peste tot! : Mrgreen: În plus, este o invenție franceză! Ce mai vrei? Luna? : Mrgreen:

Dacă este atât de curat și miraculos, ce așteaptă guvernul nostru să ofere un credit fiscal la instalarea unui APF de înlocuire pe toate dizelele aflate deja în circulație atunci? Apoi, circulația dizelelor non-FAP'ed de la 2010 este interzisă.

: Evil:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 59