Dispozitivul „anti 4 x 4” va veni în curând la noi

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Dispozitivul „anti 4 x 4” va veni în curând la noi




de Maximus Leo » 23/12/10, 12:50

Un dispozitiv numit „anti 4 x 4” ne-ar putea fi aplicat în curând. Cred că ar putea fi aproape de ceea ce există în Germania.

Pentru a vă face o idee, iată câteva linkuri. Cele destinate turiștilor francezi care merg în Germania sunt în franceză:

http://www.autoblogger.fr/2008/01/23/vi ... allemagne/
http://www.berlin.de/sen/umwelt/luftqua ... ette.shtml
http://www.berlin.de/sen/umwelt/luftqua ... ines.shtml

Numai vehiculele diesel mai vechi (<Euro 1) vor fi afectate cu adevărat.

sper acest ajutor

ML
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 23/12/10, 14:56

Acest lucru este absurd, pentru că cel mai rău sunt particulele foarte fine care merg la fundul plămânilor, cum ar fi azbestul, invizibilul și chiar filtrele de particule lasate să treacă complet !!

Este doar pentru a-i determina pe bieții oameni recalcitranți să schimbe mașinile !!
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 23/12/10, 16:32

dedeleco a scris:Acest lucru este absurd, pentru că cel mai rău sunt particulele foarte fine care merg la fundul plămânilor, cum ar fi azbestul, invizibilul și chiar filtrele de particule lasate să treacă complet !!

Este doar pentru a-i determina pe bieții oameni recalcitranți să schimbe mașinile !!

Nu pentru că este o dispoziție insuficientă, nu ar trebui aplicată și vechile Diesel ale „săracilor recalcitranți”, (ar fi mai bine să spunem „cei care nu au nimic deloc ...”) emit particule foarte fine.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 23/12/10, 16:56

Vechiul Diesel al „săracilor recalcitranți”, (ar fi mai bine să spunem „cei care nu fac nimic să ardă ...”) emit și ei particule foarte fine.

nu mai mult decât cele recente !!!!!!!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 23/12/10, 16:59

Aș dori în continuare să pun o mică restricție la toate aceste constrângeri: da 4x4-urile nu au nimic de făcut în oraș sau în mediul rural, cu excepția lucrărilor speciale (silvicultură, terasamente sau acces de iarnă)

dar este nevoie de un anumit timp de aplicare pentru cei care nu au alte mijloace sau care nu își pot schimba vehiculele vechi
pe de altă parte, interzicem mai întâi anumite competiții care au doar scopul spectacolului (curse, raliuri, curse pe gheață și raliuri de mașini vechi)
să eliminăm tot ce nu este necesar în oraș și să folosim mai ales mijloacele de transport în comun (dar trebuie să circule atunci când este zăpadă, ceea ce nu este cazul momentan)
Există o mulțime de modalități de a reduce poluarea, dar avem nevoie de o abordare generală și nu doar de inițiative de „lumânare”
când vedem oameni care fac 100 m pentru a-și duce copiii la școală (la fel de multe mașini ca copii) sau 100 m pentru a merge la muncă și aceiași oameni ies cu bicicletele pentru a înghiți kilometri, este o aberație
viața lumii are prea mulți bani ...........
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 23/12/10, 17:17

zorglub a scris:Aș dori în continuare să pun o mică restricție la toate aceste constrângeri: da 4x4-urile nu au ce face în oraș sau la țară

Și de ce ?

Soția mea conduce un 4 x 4, (la E10), consumă mai puțin decât mașina sa anterioară (un R21 de la o „mamă bună”), emite de 6 până la 8 ori mai puțini poluanți decât Dieselul standard de la M. Toulemonde. Este deja standardele Euro 6. Deci, trebuie să-mi explicați de ce nu are nimic de-a face în oraș cu 4 x 4, care este cu 20 cm mai scurtă și abia mai grea decât mașina ei veche .... Ciudat ...

:?:

:D
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 23/12/10, 17:26

dedeleco a scris:
Vechiul Diesel al „săracilor recalcitranți”, (ar fi mai bine să spunem „cei care nu fac nimic să ardă ...”) emit și ei particule foarte fine.

nu mai mult decât cele recente !!!!!!!!!

Absolut, de aceea, aplicarea standardelor Euro va elimina treptat motorina auto în anii următori.

Lexus RX-4h 4 x 450 este zero Nox și zero particule.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 23/12/10, 17:30

trebuie să adaptăm mijloacele de transport la funcțiile pe care vrem să le facem. este un spirit de înțelepciune și economie (de material, consum) - deoarece un vehicul ușor va consuma mai puțin decât unul mai greu pentru vârsta și tehnica egale
de asemenea, puteți fi observat mergând mai degrabă pe un scuter decât pe un 4x4; dar de multe ori ce nu s-ar face pentru a-și arăta clasa sau rangul în societate
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 23/12/10, 18:57

zorglub a scris:trebuie să adaptăm mijloacele de transport la funcțiile pe care vrem să le facem . este un spirit de înțelepciune și economie (de material, consum) - deoarece un vehicul ușor va consuma mai puțin decât unul mai greu pentru vârsta și tehnica egale
de asemenea, puteți fi observat mergând mai degrabă pe un scuter decât pe un 4x4; dar de multe ori ce nu s-ar face pentru a-și arăta clasa sau rangul în societate

Absolut! Soția mea a avut ideea să cumpere un 4 x 4 (benzină specific). Deoarece volumul de încărcare este important, am evitat să cumpărăm o remorcă pentru transportul lemnului de foc, același lucru pentru lucrurile voluminoase, așa că am evitat în mod repetat să închiriem o dubă. Cu anvelopele de zăpadă Michelin Alpin nu există nicio problemă în acest moment, în timp ce există altele care sunt peste sau în șanț. Pe măsură ce respectăm limitele, consumul rămâne foarte rezonabil. În plus, este surprinzător de confortabil.

Desigur, când nu știi că poți avea un punct de vedere diferit, înțeleg asta foarte bine.

Trebuie remarcat faptul că plăcile de rulare de pe laterale protejează foarte bine caroseria de bătaia ușii.

Sotia mea 4 x 4 a primit autocolante pe care scria „Cu 4 x 4 am mingi mai mari” și „Mulțumită 4 x 4, penisul meu este mai lung”. De atunci mă uit la șoferii altor 4 x 4 și 2/3 sunt ... femei :şoc: : Lol: (cu bile mari și un cocos lung îmi imaginez ... : Lol: ).

Un coupe „Sport” este de altfel prestigios din punctul meu de vedere, un SLK, un 370Z sau altul 8) .

Cardurile gri ignoră formatul 4 x 4, este marcat cu „PAUZĂ”.

Cu stimă,

ML

:D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 23/12/10, 19:05

dedeleco a scris:Acest lucru este absurd, pentru că cel mai rău sunt particulele foarte fine care merg la fundul plămânilor, cum ar fi azbestul, invizibilul și chiar filtrele de particule lasate să treacă complet !!


Ei bine, tocmai am auzit opusul la televizor: întrucât a fost dovedită nocivitatea motorinei moderne (a se vedea mai jos legăturile de poluare cu particule fine), această măsură ar viza TOATE vehiculele diesel de la o anumită putere.

Vedeți despre poluarea cu motorină și în special particulele fine:

noi-transporturi / filtru-eficient-de-particule-diesel-t5410.html
poluarea aerului / poluarea-by-the-particule diesel-t1498.html
https://www.econologie.com/les-particule ... -2873.html
https://www.econologie.com/les-particule ... -4091.html
https://www.econologie.com/these-de-doct ... -3392.html

Rezumatul primului link:

Medicii, inginerii sau specialiștii sunt categorici: particulele fine, emise în mare parte de motoarele diesel constituie un pericol grav pentru sănătate. Trebuie să acționăm acum și mijloacele există, dar lipsesc măsurile politice.

Fișier produs și publicat în Leonardo ATE (Elveția)
Dernière édition alin Christophe 18 / 11 / 14, 14: 31, editate 1 ori.
0 x

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 40