Arderea materialelor plastice: o combustie nu atât de poluantă?

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Arderea materialelor plastice: o combustie nu atât de poluantă?




de Christophe » 15/09/08, 17:38

Am cumpărat sâmbătă o foaie de plastic perforată pentru sera noastră de căpșuni (îl știi pe cel care este furnizat de berbecul hidraulic în picurare: https://www.econologie.com/forums/faire-un-g ... t5965.html ) pentru că celălalt (neperformat) continua să sfâșie :( dar nu există întrebarea.

Unul dintre argumentele de „marketing” ale acestei prelate a fost acela că respecta mediul în sensul că arderea sa nu poluează. :şoc:

Deci, aici vin! Imagine

Eu care am crezut (în mod fals?) Că toate combustiile tuturor materialelor plastice sunt foarte poluante, chiar cancerigene !!
Deci, întrebare: care sunt materialele plastice pe care le putem „arde” și care în special nu pot fi arse?

Îmi imaginez că lista materialelor plastice combustibile este destul de limitată ... ar fi mai ușor să facem prima listă :)
Dernière édition alin Christophe 15 / 09 / 08, 18: 48, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 15/09/08, 18:13

Mai ales nu din PVC.

În ceea ce privește PE, HDPE și PP, acest argument „ecologic” este
de fapt prezent, dar am încă îndoieli serioase.


PE și PP

Combustia de polietilenă PE și polipropilenă PP eliberează numai apă și dioxid de carbon.
Pentru a vedea dacă plasticul este PE sau PP, flăcările sunt galbene (datorită particulelor de carbon strălucitoare), iar fumul este alb.
Mirosul seamănă cu mirosul lumânărilor. Ai sticle de șampon PE sau PP, folii de plastic ...


Una dintre aceste surse:

http://www.infoxygene.com/dossiers/article.php?id=103

Acestea fiind spuse, dacă aș fi sigur de veridicitatea acestor declarații, nu îmi voi mai aduce sticlele de apă în parcurile de containere. ar fi o prostie să oferim acestor oameni o asemenea sursă de energie, care nu sunt prea simpatici.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 15/09/08, 18:34

E, de aici, ar fi trebuit să încep, de fapt este polietilenă de joasă densitate (PELD) . Rezistență „echivalentă” (la ce ??) la 50 microni.

Copiez lipit nota în negru din ambalaj:

Acest produs păstrează mediul înconjurător. Incinerarea sa nu eliberează elemente toxice


Producătorul este:
http://www.intermas.com/gardening/index ... idioma=fra

Și tocmai acest model:
Imagine

PELD este toate pungile din plastic, nu? Și asta ar însemna că HDPE este același?

Deci am putea „arde” corect toate sticlele de lapte?
Ma indoiesc foarte mult !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 15/09/08, 18:36

Metoda lor destul de specială pentru a verifica dacă materialele plastice sunt PE și PP.

Este cam ca și cum ai spune: „Pentru a te asigura că acest lichid nu este o otravă mortală, ingerează-l și așteaptă să vezi dacă mori sau nu ...”

Oricum, mi se pare că arde materiale plastice, indiferent de tip, nu este o idee bună.
Chiar dacă PE și PP eliberează apă și CO2 doar în timpul arderii lor (și am mari îndoieli în acest sens), CO2 emis de această combustie este de origine fosilă. Materialele plastice provin în mare parte din produse petroliere.

Așadar, evitați să vă ardeți materialele plastice oricare ar fi acestea și nu vă încadrați în acest argument fals publicitar ecologic!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 15/09/08, 18:44

În același timp, Greg mă îndoiesc!

O pungă de plastic PELD care arde nu mi s-a părut niciodată că miroase a „lumânare” !! În plus, nu ar trebui să emită nimic asemănător unui miros dacă ar fi cu adevărat doar CO2 și H2O (și ar bate în dinții explicațiilor!)

Pentru CO2: dacă PE și PP sunt în cele din urmă tratate într-un incinerator, la nivelul de CO2 va fi mai rău decât dacă le ardeți în aragaz (aveți grijă, nu vă recomand să faceți acest lucru în ciuda acestor „îndoieli”) ... deoarece va fi necesar transport vezi sortează aceste deșeuri!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 15/09/08, 18:49

Rabbit a scris:Mai ales nu din PVC.
Acestea fiind spuse, dacă aș fi sigur de veridicitatea acestor afirmații, nu voi mai aduce
sticlele mele de apă din parcurile de containere .. Va fi o prostie
pentru a oferi o astfel de sursă de energie acestor oameni care, de asemenea, nu sunt foarte simpatici.


sticlele de apă sunt din PET și nu sunt sigur că este la fel de puțin poluant ca PE sau PP
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 15/09/08, 18:51

Cred că vorbea despre sticla lui de lapte!

Ce este această sticlă de lapte? : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 15/09/08, 18:53

Christophe a scris:Pentru CO2: dacă PE și PP sunt în cele din urmă tratate într-un incinerator, la nivelul de CO2 va fi mai rău decât dacă le ardeți în aragaz (aveți grijă, nu vă recomand să faceți acest lucru în ciuda acestor „îndoieli”) ... deoarece va fi necesar transport vezi sortează aceste deșeuri!


De acord cu tine!

Acum, m-am gândit doar la ce a fost marcat pe ambalajul plasticului tău.
În cele din urmă, nu cred că este un „argument ecologic”, ci mai degrabă „prevenirea” incendiilor.
Mă gândesc la asta pentru că este genul de marcaj pe care îl puteți găsi pe unele materiale de construcție.
De exemplu, dacă casa ta este izolată cu polistiren expandat, roagă-te să nu înceapă niciun foc, altfel se va sufoca.
Pe de altă parte, anumite materiale nu emit gaze toxice în timpul combustiei lor.
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 15/09/08, 18:55

Christophe a scris:Ce este această sticlă de lapte? : Mrgreen: : Mrgreen:


Hei, tată, cum facem copii?
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 15/09/08, 18:55

Christophe a scris:O pungă de plastic PELD care arde nu mi s-a părut niciodată că miroase a „lumânare” !! În plus, nu ar trebui să emită nimic asemănător unui miros dacă ar fi cu adevărat doar CO2 și H2O (și ar bate în dinții explicațiilor!)


După experiență (nu voluntar :| ) Aș spune că Polypro este cel care miroase a o lumânare
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 63