Oferiți puterea de calcul a computerului dvs. pentru climatologi

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Forumecolo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 15/12/05, 14:20
Locul de amplasare: Nord-Est

Oferiți puterea de calcul a computerului dvs. pentru climatologi




de Forumecolo » 08/03/06, 21:47

Futura-science a scris:Printre numeroasele proiecte care caută să profite de puterea combinată a computerelor din rețea, inițiativa „Experimentul schimbărilor climatice” ar putea fi un reper.

Salutat ca „cel mai mare proiect din istoria globală a predicției climatice”, operațiunea este rezultatul unei colaborări între BBC și Climateprediction.net, care anterior folosise calcule distribuite pentru a dezvolta modele meteorologice.

Scopul aici este de a oferi utilizatorilor de Internet care doresc acest lucru, prin intermediul software-ului pentru a descărca, să împărtășească puterea de calcul a computerului lor, pentru a ajuta oamenii de știință în cercetările lor privind încălzirea globală.

Început în urmă cu mai puțin de o săptămână, proiectul pare să fie un mare succes: peste 70 de utilizatori au răspuns deja la apel. O cifră încurajatoare, deoarece organizatorii au estimat inițial că peste 000 de oameni, puterea de calcul disponibilă ar fi mai mare decât cea a celui mai mare computer existent.

Chiar dacă există deja participanți la experiment în aproape toate țările lumii, distribuția lor geografică arată, însă, până în prezent, disparități puternice: peste 70% provin din Marea Britanie.

Ei bine, iată-l, tocmai m-am înscris pentru a participa la acest mare proiect ...
Vă puteți alătura echipei cu ușurință, totul este explicat pe această pagină : Arrow: http://climateapps2.oucs.ox.ac.uk/cpdnb ... d_main.php
Este în limba engleză, dar dacă aveți dificultăți, vă puteți pune întrebările aici ...
Software-ul este foarte ușor de configurat și îi puteți lăsa doar resursele dorite ...

În plus, software-ul efectuează calcule privind prognozele schimbărilor climatice ... și puteți vedea aceste prognoze în direct pe un screensaver 3D ... cu data predicției etc.


Deci asta te conectează :?: :?:

@ în curând
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 08/03/06, 22:57

ha da excelent mă conectează la conectare : Cheesy:
ar trebui să facă un screensaver frumos.
0 x
Forumecolo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 15/12/05, 14:20
Locul de amplasare: Nord-Est




de Forumecolo » 09/03/06, 21:09

Confirm ... : Cheesy:
Modelarea Pământului în 3D care se întoarce asupra sa în ecran complet, este cel mai frumos efect ... 8)

@ în curând
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 10/03/06, 08:13

:D Pe baza acestei idei, mă gândesc să propun crearea unei baze de date pantone.
Ideea muncii partajate este complet conformă cu etica economologului, dar aș dori să merg mai departe pentru a prelucra datele într-un mod mai științific și a oferi fiecăruia dintre participanți o analiză mai matematică a muncii lor.
Mă gândesc la asta, ce crezi? :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 10/03/06, 09:14

O idee grozavă, Citro!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 10/03/06, 10:44

Am auzit deja despre acest proiect cu ceva timp în urmă, există și IBM care se lansase în „grid computing” pentru geneton și un altul pentru proiectul seti @ home (Search for ExtraTerrestrial Intelligence) căruia i-am dedicat deja puterea proc :strigăt:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 10/03/06, 10:48

Acești turci mă fac să râd ... puterea unui computer calculator este de 10 ori cea consumată în standby ... Singurii câștigători reali sunt vânzătorii de energie electrică ... :| Pentru rezultatele calculelor, sincer mă ​​îndoiesc că acest lucru va avansa cu adevărat „Știința” (avem supercalculatoarele pentru asta ... și trimitem date „sensibile” către o terță parte, chiar criptate, nu cred prea mult ...)
0 x
Forumecolo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 15/12/05, 14:20
Locul de amplasare: Nord-Est




de Forumecolo » 10/03/06, 15:21

Acești turci mă fac să râd ... puterea unui computer calculator este de 10 ori cea consumată în standby ... Singurii câștigători reali sunt vânzătorii de energie electrică ...
La rândul meu, nu mi-a schimbat modul de utilizare a internetului și a computerului meu !! Screensaver-ul este frumos, dar nu blochez în fața lui ore în șir !!
Pentru rezultatele calculelor, sincer mă ​​îndoiesc că acest lucru va avansa cu adevărat „Știința”
Deci nu înțeleg interesul pe care l-ar avea în a face așa ceva!
Sunt în hohote cu grupuri mari care furnizează energie electrică?
Sunt în discuții cu NSA pentru a ne depune mai bine?
:?
(avem supercalculatoarele pentru asta ... și trimitem date „sensibile” către o terță parte, chiar criptate, nu prea cred ...)
Poate că toate grupurile de cercetători nu au mijloacele financiare pentru a obține „supercalculatoare” sau această metodă le economisește puțini bani pentru a le reinvesti în alte proiecte?
BBC a scris:O soluție este ca oamenii de știință să folosească cel mai mare supercomputer pe care îl pot găsi. Dar chiar și cele mai mari supercomputere sunt atât de bune.

Credem că te poți descurca mai bine.


Folosind o tehnică cunoscută sub numele de calcul distribuit, sperăm să valorificăm puterea a mii de computere din întreaga lume. Dacă se înscriu 10,000 de persoane, vom fi mai rapizi decât cel mai mare computer din lume. Și sperăm să fim chiar mai buni de atât.

Sau din nou:
BBC a scris:Experimentul funcționează folosind puterea de procesare de rezervă. Tot ce trebuie să faceți este să utilizați computerul exact așa cum ați face în mod normal, iar programul va rula calcule în fundal. Când se termină, va trimite rezultatele înapoi oamenilor de știință din Oxford, care vor combina rezultatele tuturor. Cu cât vor participa mai mulți oameni, cu atât vor fi mai complete previziunile lor despre viitorul climat.


Oricum, dacă acest subiect este problematic, îl poți șterge, nu m-aș supăra, te liniștesc :P : Mrgreen: !!

@ în curând
:D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 10/03/06, 15:28

Într-adevăr, cu privire la acest tip de dosar nu sunt de acord cu Christophe, dar acolo se pare că și-a îmbrăcat rochia de procuror (bine, a celui care acuză) : Cheesy: ca să-i pot înțelege îndoielile.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 10/03/06, 15:42

gandeste-te din nou, econologie,

puterea de calcul a acestui tip de sistem este destul de importantă, îmi amintesc că pentru geneton, calculele au fost finalizate într-un timp foarte scurt (câteva luni) și au fost cu mult înaintea programului planificat, în timp ce calculele erau colosale:
http://www-sop.inria.fr/intech/grid/priol.pdf

Se pare că puterea astfel utilizată o depășește pe cea a celor mai mari computere actuale (care consumă și ele oricum) și la un cost aproape zero, în timp ce computerele sunt inutile trei sferturi din timp. Ar fi păcat să te descurci fără ...

Mai ales că supercomputerele nu folosesc nici mai mult, nici mai puțin decât procesoarele de tip P4, uneori chiar și Xeon, care diferă puțin de computerele desktop. În aceste computere sunt doar puse în serie, ceea ce implică și un sistem de răcire intens.

Și din nou, mi se pare că foarte puține computere private sunt folosite în calcule cu rețea. Pentru genetoni, ar fi trebuit să facă cel puțin o cameră întreagă plină de procesoare, poate chiar o clădire, prevăzută, desigur, cu un aer condiționat mare. Pentru mine, dacă mai degrabă avansează știința. :P

În ceea ce privește datele, nu văd riscul prea mult, trimit doar numere, de unde știu ce este? și adună numere ...
0 x

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 46