Poluarea aerului și peretele verde

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Avatar de l'Utilisateur
Lamyenvironnement
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 03/04/07, 17:54

Poluarea aerului și peretele verde




de Lamyenvironnement » 09/06/07, 19:18

Ați auzit de peretele verde al Croix Rousse (Lyon)? Este un zid de 2 metri înălțime pe 3 lățime care are ca scop reducerea poluării urbane, în special legată de trafic.

Plantele de pe perete ar avea capacitatea de a repara poluanții. Se efectuează studii pentru a testa soluția. Primele teste efectuate de academicieni din Chambéry și o companie din Lyon au fost concludente. În viitor, poate vom vedea pereți de verdeață la fiecare lumină roșie?!

Ce părere aveți despre acest sistem care ar putea fi democratizat?
0 x
Lamy Environnement este o companie de consultanță pentru dezvoltare durabilă care ajută comunitățile locale, industriile și IMM-urile să ia decizii prin efectuarea de studii de impact, ICPE, certificarea ISO, studii de sol ... http://www.lamy-environnement.com
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/06/07, 22:20

: Arrow: Bine ai venit.

Ne puteți spune mai multe despre acest perete verde, soiurile de plante utilizate ... :?:

Ai poze cu chestia asta?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lamyenvironnement
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 03/04/07, 17:54




de Lamyenvironnement » 09/06/07, 23:48

Este alcătuit din begonii și iederă. Un panou solar montat pe perete este utilizat pentru automatizarea sistemului de irigare. Evident, aceasta este apă recuperată.

Fotografiile inaugurării sunt disponibile pe blogul unui candidat la Verzi la alegerile legislative din 2007.

http://storage.canalblog.com/30/39/213315/13947073.jpg

http://storage.canalblog.com/14/60/213315/13946935.jpg
0 x
Lamy Environnement este o companie de consultanță pentru dezvoltare durabilă care ajută comunitățile locale, industriile și IMM-urile să ia decizii prin efectuarea de studii de impact, ICPE, certificarea ISO, studii de sol ... http://www.lamy-environnement.com
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 10/06/07, 13:22

: Arrow: Nu este un zid, este o pădure virgină verticalizată. : Lol:
Și candidata este cu adevărat înflorită ... care este sistemul ei de irigare? : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 10/06/07, 13:40

citro a scris:Și candidata este cu adevărat înflorită ... care este sistemul ei de irigare? : Lol:


Cu siguranță un sistem de picurare : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 10/06/07, 16:06

bonjour

Strămoșii noștri au plantat copaci de-a lungul cărărilor
Platan, castan, măr, plop ect ..
avea farmecul său, scopul în acest moment era să meargă la umbră pe tot pentru bieții cai
Când a sosit automobilul. Aceste căi prăfuite s-au transformat în asfalt, iar unele au uimit că au fost prinse în copaci
apoi tăiem toți copacii, copacii sunt periculoși pentru șoferi și instalăm aer condiționat în sautos cu filtru interior. (el motivează încă așa în momentul de față la sfârșitul pistelor avioanelor mici,
aproape 500 de metri)
Personal, dacă un evitat nu reușește să treacă peste copaci, este o roabă care nu ar trebui să zboare, dacă o mașină nu poate circula pe un drum mărginit de copaci, există o problemă de proiectare sau de conducere.
Să spunem că bunicul nostru alerga la 100 km pe piste de pământ și pietriș fără suspensie cu roți din lemn
și motoare de 12 litri. Siguranța absolută este la un preț.
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/06/07, 15:39

: Arrow: Ai dreptate andré ...
Un smochin frumos oferă umbră pe terasa unde mâncăm, după mese apreciem hamacul pe care îl instalăm mai jos ...
Prospețimea pe care o oferă nu are nimic de-a face cu cea a unui orb sau a unei umbrele de soare ...
Dar jaluzelele nu trag apă din pământ și nu transpira pentru a se proteja de căldură ...
În mod regulat văd că este mai rece cu 5 ° C în pădure decât în ​​oraș ...

Frumosul nostru oraș Bordeaux, reproiectat de sus în jos de noul nostru ministru al ecologiei (Alain Juppé) și-a pierdut toți copacii timp de 6 ani în favoarea unor pătrate frumoase pavate cu granit. : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 11/06/07, 15:57

citro a scris:Un smochin frumos oferă umbră pe terasa unde mâncăm, după mese apreciem hamacul pe care îl instalăm mai jos ...
Frumosul nostru oraș Bordeaux, reproiectat de sus în jos de noul nostru ministru al ecologiei (Alain Juppé) și-a pierdut toți copacii timp de 6 ani în favoarea unor pătrate frumoase pavate cu granit. : Evil:
Aveți grijă, ramurile de smochin sunt fragile ...
Granitul viitorului M. Ecologie, are aceeași origine cu cea a tramvaiului Orléans?
REALIZAT ÎN CHINA
(Mâini mici și transport mai ieftin decât în ​​Franța.)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/06/07, 16:39

gegyx a scris:Aveți grijă, ramurile de smochin sunt fragile ...

Chiar așa? Dacă te temi pentru noi, hamacul, îl mutăm cu structura sa ...:D

Granitul viitorului M. Ecologie, are aceeași origine cu cea a tramvaiului Orléans?
REALIZAT ÎN CHINA
(Mâini mici și transport mai ieftin decât în ​​Franța.)

Acum că o spui, parcă îmi amintesc că ... DA :strigăt:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
JAF
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 24/02/07, 13:32
Locul de amplasare: Auvergne




de JAF » 11/06/07, 17:12

Nu știu dacă peretele verde va consuma poluarea, în orice caz va produce oxigen. Un panou solar suplimentar pentru a alimenta udarea, în timp ce, prin acțiune capilară, apa ar putea face același lucru. E totul verde?

La Paris, un arhitect parizian promovează același lucru, dar cu scopul de a climatiza ...

Umbrirea unui copac este oricum mult mai bună decât toate acele gadget-uri tehnologice. Să nu mai tăiem și să replantăm copaci așa cum ne încurajează ONU să facem.
http://www.netbois.com/info/info.php?artc=2774
0 x
Arderea mașinilor în suburbi este, până la urmă, doar autodistrugere:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 43